Şantiyede Alınacak Koronavirüs Tedbirleri

Şantiyede Alınacak Koronavirüs Tedbirleri

Bugünkü yazımızda şantiyede alınacak koronavirüs tedbirleri konusuna değinip yapılması gerekenleri etraflı bir biçimde ele alacağız. Tüm dünyayı etkisi altına almış ve bizi zorunlu tedbirlerle yaşamaya mahkûm eden koronavirüs sebebiyle her çalışan ve işveren için bir kılavuz hazırlanmıştır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yayınladığı bu kılavuz çerçevesinde koronavirüs ile mücadele konusunda bütün çalışanlar gibi şantiyede çalışanlar için alınması gereken tedbirler, sorumluluklar vardır. Öncelikle;

Şantiyede Alınacak Koronavirüs Tedbirlerinde Ulaşım Konusu

Şantiyede alınacak koronavirüs tedbirleri kapsamında dikkat edilmesi gereken ilk konulardan biri de ulaşımdır. Hangi ulaşım yöntemini kullanıyor olursanız olun şantiyeye girerken mutlaka ateşinizi ölçtürün. Ateşiniz ortalamanın üzerinde çıktıysa ve diğer belirtileri de göstermeye başladıysanız kendinizi karantinaya almanız sadece sizin değil etrafınızdakilerin de hayatını kurtaracaktır. Eğer etrafınızda koronavirüs belirtilerini taşıyan birini gördüyseniz kimse ile temas etmeden eve gitmesini sağlayın ve 186 arama hattı üzerinden konu ile alakadar olan birimlere gerekli bilgileri vermeniz toplum sağlığı açısından önemlidir. Kendini karantina altına alan bireylerin temasta bulunduğu yerler dezenfekte edilmeli ve bu kişiyle temas kuran kişiler de gözlem altında tutulmalıdır.

-Eğer toplu taşıma kullanıyorsanız maske ve eldiven takmaya özen gösteriniz. Toplu taşıma ile ulaşımınızı sağladıktan sonra kullanılmış olan maske ve eldivenlerinizi bir poşet içerisine koyup çöpe atmanız ve yeni bir maske takmanız akabinde elinizi dezenfektan yardımı ile hijyeni sağlamanız sağlığınız için önemli rol oynayan tedbirlerden sadece biri.

-Eğer kendi aracınız ile ulaşım sağlıyorsanız arabanızın kapı kulplarını ıslak mendil yardımı ile silmeniz ve arabanızı devamlı olarak havalandırmanız sağlığınız için önemli rol oynayan tedbirler içerisindedir.

İş Kazalarının Sebepleri Nelerdir? İşte En Çok Görülen İş Kazaları ve Sebepleri

Şantiyeye Giriş-Çıkış

Şantiyede alınacak koronavirüs tedbirleri cümlesinden şantiye giriş-çıkışlarını da sıkı şekilde denetlemek gerekir. Bu veçhile lütfen şantiye alanına orayla ilişiği olmayan hiç kimseyi almayınız. Şantiye alanının içerisinde sosyal mesafeyi korumanız, giriş ve çıkışlarda ellerinizi dezenfektan kullanarak hijyen sağlamanız gerekmektedir. Giyinme odası vb. mekanların sık sık havalandırın ve gün içerisinde belirli aralıklar ile dezenfekte edin. Şantiye alanında kullanılan alet ve edevatları dezenfekte edin. Eğer iş gereği biriyle temasta bulunmak zorunda kalırsanız temastan sonra ellerinizi dezenfektan yardımıyla dezenfekte edin. Çöp kutularının yanına mutlaka tıbbi atık kutusu koyun. Şantiye içerisinde büyük bir grup olarak değil küçük ekipler olarak çalışmaya ve sosyal mesafeyi korumaya özen gösterin. Şantiye alanından ayrılırken de bu kuralları uymanız ve çıkarken eski maskenizi tıbbi atık kutularına atarken yeni bir maske takmanız hijyen için önemli bir husustur.

Osha İş Güvenliği Sistemi Yönetim ve Organizasyonu

Şantiyede Alınacak Koronavirüs Tedbirleri İşe Alım Süreci

Şantiye alanında eleman eksikliğinden dolayı alınacak yeni çalışanlara sorulması gereken sorular vardır Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yayınladığı kılavuz içerisinde yer edinen bu konu ile alakalı işe alım sürecinde Şantiyede alınacak koronavirüs tedbirleri  noktasında sorulması gereken sorular şöyledir;

Son iki hafta boyunca:

– Ateşli rahatsızlık geçirdiğiniz oldu mu?
– Öksürük oldu mu?
– Nefes almakta zorluk yaşadınız mı?
– Herhangi bir solunum sıkıntısı çektiniz mi?
– Yurt dışına çıktınız mı?
– Yurt dışından gelen biriyle temasta bulundunuz mu?
– Ev hanesinden birinde ya da temasta bulunduğunuz birinde koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırıldı mı?
– Ev hanesinden birine ya da temasta bulunduğunuz bir kimseye koronavirüs teşhisi koyuldu mu?
– Şehir dışına çıktınız mı?

Şantiyede alınacak koronavirüs tedbirleri amacıyla bu soruların cevaplandırılması istenir. Bu sorular doğrultusunda riskli gördüğünüz bir kişi varsa o kişiyi koronavirüs testi için hastaneye yönlendirebilirsiniz. Eğer şantiye alanında birinin koronavirüs testi pozitif çıkarsa diğer işçiler ile birlikte 14 günlük bir karantina sağlık bakımından yapılması gereken bir zorunluluktur. Bu gibi durumlarda şantiye alanının dikkatli bir şekilde dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

 İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?

BİR CEVAP YAZIN