Püskürtme beton temel kazı
Kazı

Püskürtme Beton Kaplama – Kazı Düşey Destek Elemanı

Püskürtme beton kaplama

Püskürtme beton kaplama, temel çukurunu koruyan düşey destek elemanlarından biridir. Kazı aynasına yerleştirilen çelik hasır donatı üzerine uygulanan püskürtme betonla elde edilen püskürtme betonlu kaplamalar esnek perdelerdir.

Bu tip kaplamalar, genellikle zemin çivileri ile birlikte kullanılarak kazının yukarıdan aşağı kademe kademe inmesi sırasında destek görevi görür.

Beton hortumu ile yüksek basınçta uygulanan püskürtme betonu, çimento-su-agrega karışımından oluşmaktadır.

Püskürtme betonlu kaplamanın en önemli avantajı; kalıp gerektirmemesi, betonun yerleştirilmesinin ve sıkıştırılmasının bir arada olması ile yüksek hızda üretilmesidir.

Püskürtme betonlu kaplamalar, esnek yapılarından ötürü deprem durumunda iyi performans verebilmektedir.

İmalat esasları

Püskürtme betonlu kaplamalar, kazı esnasında kademeli olarak imal edileceğinden öncelikle sahada uygun kota kadar hafriyatın alınması gerekir. Sahadaki kot düşümü kazı kademesine geldikten sonra, püskürtme betonlu kaplamanın yerleşeceği kazı aynası projeye uygun eğimde tıraşlanır. Bu esnada kazı aynasındaki gevşeyen zemin parçaları excavatör ile sıkıştırılarak düzgün bir yüzey oluşturulur. Basınçlı hava ile yüzeydeki tozlar dahi uzaklaştırılır. Zemin betonlama öncesi nemlendirilir.

Kazı aynasının, tesviye ile hazır hale getirilmesinden sonra, çelik hasırlar projeye uygun olarak ayna yüzeyine yerleştirilir ve betonlamaya geçilir.

Betonlamada kullanılan püskürtme beton kuru ve yaş yöntemler olmak üzere iki şekilde uygulanabilir. Yaş sistemde çimento, su ve agrega birlikte karıştırılır ve püskürtme işlemi yaş karışımdan doğrudan yapılır. Kuru sistemde ise çimento ve agregalar kuru olarak karıştırılır. Kuru karışım sıkıştırılmış basınç ile boru ve hortumlardan püskürtme ucuna gelirken, bu sırada karışıma su püskürtülür. Bu şekilde ıslanan karışım, püskürtme tabancasından uygulama yerine püskürtülür. Her iki yöntemle de başarılı uygulamalar yapmak mümkündür fakat yaş yöntemde uygulama sırasında tozlanma ve geri sekme daha az olur. Her iki yöntemde su- çimento oranı 0.40 civarında olmalıdır.

Püskürtme beton kalitesini belirleyen en önemli iki faktör, betonun çimento içeriği ve betonun sahadaki yoğunluğudur. Buna göre; beton karışımındaki çimento miktarı m3 başına 350-410 kg. arasında olmalıdır.

Betonun sahadaki yoğunluğu, hava içeriği ile değişmektedir. Yaklaşık olarak, beton bünyesine giren % 1 oranındaki hava hacmi beton dayanımını % 5 oranında azaltmaktadır. Fakat, hava girişi beton prizi için gerekli bir faktördür.

Betonlama, operatörün marifetinde homojen ve istenilen kalınlıkta kaplama sağlanana kadar sürdürülür (Şekil 3.35). Betonun, yüzeye dik püskürtülmesi ve dairesel hareketlerle uygulanması ile başarılı beton yerleşimi sağlanmaktadır.

Şekil 3.35 : Püskürtme beton uygulaması

Zemin çivili püskürtme betonlu kaplamada perde kalınlığı; geçici durum için 75-100 mm. arasında, kalıcı durumlar için 150-300 mm. arasında değişmektedir.

Şekil 3.36’de zemin çivili püskürtme betonlu kaplama ile desteklenmiş bir temel kazısına örnek verilmiştir.

blank
Şekil 3.36 : Zemin çivili püskürtme betonlu kaplama

Kazı Kategorisinde Okunması Gereken Diğer Yazılar:

 

Kaynak

Faruk SEFİ

YARI-TOP-DOWN İNŞAAT YÖNTEMİNİN ÇOK SIRA ANKRAJLI İKSA ÜZERİNE ETKİSİ

Paylaşmak Güzeldir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir