Dekorasyon Döşeme

PARKE MODELLERİ (RESİMLİ)

Parke modelleri, estetik görünümü, temizliğinin kolaylığı, uzun ömürlü olmasından dolayı ev, ofis, iş yeri, restoran gibi mekanların vazgeçilmez bir parçasıdır.

1.Parkelerin Türleri

Ahşap parke modelleri
Parkelerin türleri

Çoğu evde kullanılan ahşap döşeme malzemeleri lamine, laminat ve masif parke olarak üçe ayrılır.

Masif ahşap döşeme malzemesi tamamen doğal yollarla tek bir değerli ağaçtan oluşur.

Lamine kaplama  3 farklı katmandan oluşur. Alt katmanlarda düşük değerli ağaçlar kullanılırken en üst tabakada değerli ağaç kullanılır. Üç kat ahşap malzeme ısı ve basınçla preslenerek kullanıma hazır hale getirilir.

Laminat parkede ise ahşap deseni verilmiş kağıt ve ağaç liflerinin basınç ve yapıştırıcı ile birlikte preslenmesinden oluşur.

2.Estetik Olması

açık renk parke modelleri
Görünüm olarak estetiktir

Parkeler, birbirinden güzel renk ve doku alternatifleri  ile, ahşabın doğal güzelliğini yansıttığı için estetik olarak yaşam alanlarının vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. Eşya, mobilya,aksesuar, boya renkleri ve ışıklandırma ile birlikte ahenk sağlanırsa istenilen sonuç elde edilebilir.

3.Sağlıklı Olması

parke modelleri koyu ahşap rengi
Halıflekse göre daha sağlıklıdır

Özellikle masif parkeler doğal ağaçtan elde edildiği için son derece sağlıklıdır. Temizliğinin halıflekse göre daha kolay olması hijyen açısından tercih sebebi olabilir.

4. Isı ve Ses Yalıtımı Sağlar

salon şömine parke modelleri
Isı ve ses yalıtımı sağlar

Ev, ofis, kafe, restoran gibi pek çok mekanda kullanılan ahşap parkeler ısı ve ses yalıtımı sağlanmasına katkı sağlamaktadır.

5. Yaşam Odası Parke Modelleri

yaşam odası ahşap parkesi
Yaşam alanlarında parke kullanılması

Yaşam odası, yatak odası, koridor, salon gibi mahallerin döşeme kaplamasında kullanılmaktadır. Genellikle ıslak hacimler dışında tüm mahallerde kullanılabilir.

6. Yatak Odası Parke Modelleri

açık renk yatak odası parke modelleri
Yatak odasında kullanılması

Ahşap parkelerde doğal yapısından dolayı nefes alma özelliği vardır. Yatak odalarında duvar mobilya, aksesuar ve uygun ışıklandırma ile birlikte çok güzel bir ortam tasarlanabilir.

7. Mutfak Parke Modelleri

Koyu renk mutfak ahşap zemin kaplama
Mutfak döşemesinde kullanılması

En çok vakit geçirilen mahallerden birisi olan mutfaklarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Mutfak dolabı, masa, sandalye ve çeşitli aksesuarlarla birlikte kullanılacak olan en güzel  modeller ile mutfağın havası değişecektir.

8. Masif Parke

koyu renk masif parkeler
Koyu renk yatak odası modelleri

Masif parke modelleri, tek bir değerli ağaçtan yapıldığı için diğer parke türlerine göre daha pahalıdır. Ahşabın doğal güzelliğini yansıtan masif parkeler, sağlıklı, estetik ve güzeldir. Uygulama süresi diğer türlere göre daha uzundur. Nem ve ısı değişikliklerine dikkat edilmelidir.

9. Laminat Parke Modelleri

laminat parke
Laminat Döşeme Kaplaması Olarak Kullanılması

Laminat parke modelleri, ahşap deseni verilmiş kağıt, ağaç lifleri ve reçinenin yüksek basınçla preslenmesinden elde edilir. Bu tür döşeme malzemesi, tek tür ağaç kullanılarak yapılmadığından  doğal değildir. Diğer  türlere göre daha ekonomiktir. Dayanıklı, fiyatı uygun, montajı kolay, boya-vernik istemeyen bir malzemedir.

10.  Parke kataloğu

parke modelleri katalog
Parke model kataloğu

 

Ahşap parkelerin çeşitleri ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir