PARKE MODELLERİ (RESİMLİ)

Parke modelleri, estetik görünümü, temizliğinin kolaylığı, uzun ömürlü olmasından dolayı ev, ofis, iş yeri, restoran gibi mekanların vazgeçilmez bir parçasıdır.

1.Parke Türleri

Parkeler lamine, laminat ve masif parke olarak üçe ayrılır.

Masif parke tamamen doğal yollarla tek bir değerli ağaçtan oluşur.

Lamine parke 3 farklı katmandan oluşur. Alt katmanlarda düşük değerli ağaçlar kullanılırken en üst tabakada değerli ağaç kullanılır. Üç kat ahşap malzeme ısı ve basınçla preslenerek kullanıma hazır hale getirilir.

Laminat parkede ise ahşap deseni verilmiş kağıt ve ağaç liflerinin basınç ve yapıştırıcı ile birlikte preslenmesinden oluşur.

2.Estetik Olması

Parke görünüm olarak estetiktir

Birbirinden güzel renk ve doku alternatifleri  ile Parke, ahşapın doğal güzelliğini yansıttığı için estetik olarak yaşam alanlarının vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. Eşya, mobilya,aksesuar, boya renkleri ve ışıklandırma ile birlikte ahenk sağlanırsa istenilen sonuç elde edilebilir.

3.Sağlıklı Olması

parke sağlıklıdır

Parkeler halıflekse göre daha sağlıklıdır

Özellikle masif parke doğal ağaçtan elde edildiği için son derece sağlıklıdır. Temizliğinin halıflekse göre daha kolay olması hijyen açısından tercih sebebi olabilir.

4. Isı ve Ses Yalıtımı Sağlar

parke modelleri ısı ve ses yalıtımı

parke ısı ve ses yalıtımı sağlar

Ev, ofis, kafe, restoran gibi pek çok mekanda kullanılan ahşap parkeler ısı ve ses yalıtımı sağlanmasına katkı sağlamaktadır.

5. Yaşam Odası Parke Modelleri

Ahşap parke yaşam alanlarında kullanılabilir

Yaşam alanı parke modelleri

Ahşap parkeler yaşam odası, yatak odası, koridor, salon gibi mahallerin döşeme kaplamasında kullanılmaktadır. Genellikle ıslak hacimler dışında tüm mahallerde kullanılabilir.

6. Yatak Odası Parkeler

yatak odası parke

yatak odasında parke kullanımı

Ahşap parkelerde doğal yapısından dolayı nefes alma özelliği vardır. Yatak odalarında duvar mobilya, aksesuar ve uygun ışıklandırma ile birlikte çok güzel bir ortam tasarlanabilir.

7. Mutfak Parke Modelleri

Mutfak Parke

Mutfakta parke kullanılması

En çok vakit geçirilen mahallerden birisi olan mutfaklarda da parke sıklıkla kullanılmaktadır. Mutfak dolabı, masa, sandalye ve çeşitli aksesuarlarla birlikte kullanılacak olan en güzel parke modelleri ile mutfağın havası değişecektir.

8. Masif Parke modelleri

masif parke

Masif parke

Masif parkeler tek bir değerli ağaçtan yapıldığı için diğer parke türlerine göre daha pahalıdır. Ahşapın doğal güzelliğini yansıtan masif parke, sağlıklı, estetik ve güzeldir. Uygulama süresi diğer parke türlerine göre daha uzundur. Nem ve ısı değişikliklerine dikkat edilmelidir.

9. Laminat Parke modelleri

laminat parke

Laminat Parke

Ahşap deseni verilmiş kağıt, ağaç lifleri ve reçinenin yüksek basınçla preslenmesinden elde edilir. Bu tür döşeme malzemesi, tek tür ağaç kullanılarak yapılmadığından  doğal değildir. Diğer parke türlerine göre daha ekonomiktir. Dayanıklı, fiyatı uygun, montajı kolay, boya-vernik istemeyen bir malzemedir.

10.  Parke Türleri

Şerifoğlu parke

11. Parke modelleri galerisi

Ahşap parke türleri ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir:


Cevap Bırakın