mutfak dolap modelleri

Mutfak dolap modelleri – Mutfak tasarım fikirleri

Mutfak dolap modelleri seçenekleri arasında en çok beğenilen, popüler renk beyazdır. Temiz ve parlak gözükmesi, mekanı olduğundan daha büyük göstermesi nedeniyle kullanılmaktadır. Ama pek çok insan için sadece beyaz olması sıkıcı olabilir.

Kendi kişiliğinizi ve yaşam tarzını yansıtması açısından farklı renkler kendinizi daha özel ve mutlu hissetmenize sebep olabilir.

En güzel mutfak dolabı renklerinden birisini beğenmekte ve  zevkinize hitap eden çok miktarda alternatiften birisini seçmekte özgürsünüz. Renk seçiminde mutfağınızdaki ışık miktarını ve mutfağın boyutunu göz önünde bulundurunuz. Büyük ve iyi ışık almış mutfaklarda siyah gibi koyu renkleri de destekleyebilir.

mutfak dolap modelleri renk seçimi

mutfak dolap modelleri renk seçimi

Ama mutfağınız bulunduğu alanda küçükse koyu renkler mutfağınızı olduğundan daha küçük, karanlık, basık ve sıkıcı gösterecektir. Küçük mutfaklar da açık renk mutfak dolabı tercih edilebilir. Mutfak dolaplarında alt kısım ile duvara montajı yapılan üst kısım farklı renklerde olabilir.

(Bkz. Mutfak dolabı renkleri )

TAM BOY MUTFAK DOLAP MODELLERİ

tavana kadar mutfak dolap modelleriTavana kadar dolap çeşitleri

Tavana kadar dolap çeşitleri

Dolabınız ile tavan arasında boşluk varsa bu alan boşa harcanmış demektir. Tavana kadar çıkan en güzel mutfak dolapları tüm alanı en verimli şekilde kullanmak için iyi bir seçenektir. Üst dolabın üzerine yapılan ufak ilave dolaplar size fazladan saklama yerleri sağlayacaktır. Bu en üst dolaplar ek depolama alanı  için mükemmel  tasarım fikri verir. İçlerinde nadiren kullandığınız mutfak eşyalarını saklayabilirsiniz.

(Bkz. En iyi mutfak tasarımları)

İKİ RENKLİ MUTFAK DOLAP MODELLERİ

iki renkli mutfak dolap modelleriiki renk mutfak dolabı

iki renk mutfak dolabı

Dolap renk seçeneklerinde tek bir renk yerine iki renk birden kullanılabilir. Bu tekniğin uygulamadaki en iyi örnekleri, alt dolaplar için daha koyu bir renk ve duvar dolapları için beyazdır. Bu tasarım fikri ile şimdi her iki rengin de avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Renk mutfağınıza kişilik ve ilgi katar, beyaz ise mutfağınızı parlak ve ferah hissettirir. Başka bir  dekorasyon tasarım fikri seçeneği ise mutfak adası dolabını farklı renk yapmak ve daha sonra dolaplarınızı duvar boyunca başka bir renkte yapmaktır. Mutfağınızda ada içerisindeki dolap açık yeşil veya gri renk tonlarında olabilir. Diğer dolaplar beyaz renkli olabilir.

MUTFAK DOLAPLARINDA CAM KAPAK 

cam kapak mutfak dolap modelleri

cam kapak mutfak dolap modelleri

Cam kapaklar yeni bir trend değil, ancak onlara modern bir his verebilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz iki cam dolap kapak tasarımı vardır. Birincisi dolabın bütünlüğünü sağlayacak şekilde bazı dolap kapakları bir çerçeve ile birlikte cam olabilir. Diğer seçenekte ise tüm dolap kapakları cam olarak tasarlanabilir.

Cam dolap kapakları hem geleneksel hem de modern mutfaklarda  kullanılabilir. Bu yüzden çok yönlü bir tasarım detayıdır. Modern bir mutfağınız varsa, arkasındaki içeriği kolayca görmenizi sağlayan şeffaf cam panelleri tercih edin. Daha geleneksel bir mutfak dolabında cama çapraz ve kavisli süsler eklenebilir.

AÇIK RAF MUTFAK DOLAP MODELLERİ

açık raf mutfak dolap modelleri

açık raf mutfak dolap modelleri

Modern tasarım trendlerinde mutfak dolap kapaklarının yerine açık  raf da kullanılmaktadır. Duvarlarda 1 – 4 arasında açık raf olduğunu görebilirsiniz. Rafların çoğu, tabakları, kaseleri ve mutfak eşyalarını tutacak kadar uzun ve derindir.

Açık raf fikri harika görünse de mutfağınızda pratik olmayabilir. Tüm mutfak eşyalarını açıkta görmek istemeyebilirsiniz. Mutfak eşyaları göz önünde olduğu için her daim temiz, düzenli olmalıdır. Rafların temizliğinin yapılması gerekir. Yine de bazı dolapların  yerine raf tercih ederek şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Sık kullandığınız eşyalarınızı bu raflarda kullanmanız pratik olabilir. Ayrıca raf sistemi mutfağın dekorasyonu açısından ortama farklı bir hava katabilir.

MUTFAK DOLAP ÇEKMECE MODELLERİ

Kullanışlı çekmeceler

Kullanışlı çekmeceler

Arkasına ulaşmak için mücadele ettiğiniz derin dolaplarınız varsa bunların yerine çekmece kullanmak daha pratik olacaktır. Normal dolap sisteminde mutfaktaki eşyalar düzensiz bir halde bulunabiliyor. Bazen aradığınız bir eşyayı bulamıyor bile olabilirsiniz. Derin dolaplar büyük eşyaları saklamak için iyi bir çözüm olsa da pratik kullanım sağlamadığı için çekmece daha mantıklı gözüküyor.

Bu düzensizliğin önüne geçmek için mutfakların dolaplarını çekmece haline getirmek işlerinizi daha pratik ve kolay yapmanızı sağlayacaktır. Böylelikle arkadaki eşyalara da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Çekmecelerinizi oluşturmak için kullanabileceğiniz iki yol vardır. Birincisi dolap kapağından kurtulmak ve bunun yerine çekmece yerleştirmek olacaktır. Bu sistemde mutfağın görünümü değişecektir. Yeni bir dolap tasarlayanlar için iyi bir seçenek olabilir.

Eğer dolap görünümü aynı kalsın istiyorsanız dolap içerisine gizli çekmece sistemi yapılabilir. Böylelikle hem pratik bir sistem olmuş olur hem de dolap görüntüsü aynı kalmış olur. Çekmecelerinizin boyutu ve derinliği ile yeteneğinizi gösterin. Sığ çekmeceler gümüş eşyalarınızı ve mutfak aletlerinizi saklamak için iyi iş yapar, daha derin çekmeceler ise küçük mutfak aletlerinizi ve sofra eşyalarınızı saklamak için daha iyidir. Lüks bir his için yumuşak kapatma özelliğine sahip rayları arayın. Çekmecelerin sert  kapatılmasını önlerler.

MUTFAK DOLAP DONANIMLARI

dolap donanımları

dolap donanımları

Dolaplarınızda değişiklik yapamıyorsanız, donanımda değişiklik yapabilirsiniz. Bu tür küçük değişiklikler kolaydır. Mutfağınızdaki dolapların aksesuarlarını değiştirebilirsiniz. Bu tür ufak tefek değişiklikler dolaba farklı bir görüntü verebilir.

Dolaplarınıza donanım eklemek istiyorsanız, metal seçiminizi düşünün. Altın ve bakır renkleri modern trendlerdir, ancak zarif bir siyah renkte olabilir. Metalleri karıştırmaktan korkmayın. Mutfak donanımınızı musluk veya aydınlatma armatürlerinizle eşleştirmek zorunda değilsiniz. Çekmecenin  tutamakları gibi büyük donanımları seçmekten korkmayın.

ANKASTRE MUTFAK DOLAP MODELLERİ

Ankastre mutfak

Ankastre mutfak

Her mutfağın zorluğu, fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi büyük cihazların ne yapılacağıdır. Bu önceden planlanmışsa, tüm cihazların aynı kaplamaya sahip olması istenir. Genellikle siyah, beyaz veya paslanmaz çelik olarak üretilirler. Bu şekilde mutfak ile uyumlu bir görünüm verir.

Tüm cihazlar aynı kaplama ile eşleştirilmiş olsa bile, onları örtmek mutfağın daha temiz ve akıcı bir görünüm kazanmasını sağlar. Dolaplarınızı planlarken, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi büyük cihazları gizlemek için kapak oluşturmayı düşünün. Çoğu insan fırını saklamak istemez, çünkü sürekli göz önünde olmasını ister. Cihazların gizlenmesi, mutfağınızda durduğunuzda, mutfağınızın daha büyük ve görkemli görünmesini sağlayacak sürekli bir dolap akışı sağlayacaktır. Ayrıca cihazların çirkin görüntüsünü de gizleyecektir.

Büyük dolap kapılarının arkasına başka şeyler de saklayabilirsiniz. Tüm malzemelerinizi koyabileceğiniz kolunuzun ulaşabileceği birkaç çekmece ve rafınız olabilir. Bu pişirme ve temizliği daha hızlı hale getirecektir. Mutfak dolap modelleri ile ilgili yazımızdan sonra küçük bir mutfağa sahipseniz küçük mutfak tasarımları ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

BİR CEVAP YAZIN