Mutfak dolap modelleri – Mutfak tasarım fikirleri

1.MUTFAK DOLAP MODELLERİ RENK SEÇİMİ

Mutfak dolap modelleri beyaz renk

Mutfak dolap modelleri beyaz renk

Mutfak dolap modlleri seçenekleri arasında en çok beğenilen, popüler renk beyazdır. Temiz ve parlak gözükmesi, mekanı olduğundan daha büyük göstermesi nedeniyle mantıklıdır.

Mutfak dolap modelleri yeşil renk

Mutfak dolap modlleri yeşil renk

Ama pek çok insan için sadece beyaz olması sıkıcı olabilir. Kendi tarzını, kişiliğini, yaşam tarzını yansıtması açısından farklı renkler kendinizi daha özel ve mutlu hissetmenize sebep olabilir.

Mutfak dolap modelleri mavi renk

Mutfak dolap modelleri mavi renk

En güzel mutfak dolabı renk seçiminde zevkinize hitap eden çok miktarda seçenekten birisini seçmekte özgürsünüz.

Mutfak dolap modelleri mavi renk

Mutfak dolap modelleri mavi renk

Mutfak dolap modlleri sarı renk

Mutfak dolap modlleri sarı renk

Renk seçiminde mutfağınızdaki ışık miktarını ve mutfak boyutunu göz önünde bulundurunuz. Büyük ve iyi ışık almış mutfaklarda siyah gibi koyu renkleri destekleyebilir.

Mutfak dolap modelleri kahverengi

Mutfak dolap modelleri kahverengi

Ama mutfak alanınız küçükse koyu renkler mutfağınız olduğundan daha küçük, karanlık, basık ve sıkıcı gösterecektir. Küçük mutfaklarda açık renk mutfak dolabı tercih edilebilir.

Mutfak dolap modelleri yeşil renk

Mutfak dolap modelleri yeşil renk

Mutfak dolap modlleri ürünlerinde, alt kısımdaki dolap rengi farklı, duvara montajı yapılan üst dolap rengi farklı olabilir.

Mutfak dolap modelleri çift renk

2. TAM BOY MUTFAK DOLAP MODELLERİ

tam boy mutfak dolap modelleri

Tavana kadar mutfak dolap modelleri

Dolabınız ile tavan arasında boşluk varsa bu alan boşa harcanmış demektir. Tavana kadar çıkan en güzel mutfak dolapları tüm alanı en verimli şekilde kullanmak için iyi bir seçenektir.

Tavana kadar mutfak dolap modelleri

Tavana kadar mutfak dolap modelleri

Üst dolabın üzerine yapılan ufak ilave dolaplar size fazladan saklama yerleri sağlayacaktır.

tam boy mutfak dolap modelleri

Tam boy mutfak dolap modelleri

Bu en üst dolaplar ek depolama alanı  için mükemmel mutfak tasarım fikri verir. İçlerinde nadiren kullandığınız mutfak eşyalarını saklayabilirsiniz.

3. İKİ RENKLİ MUTFAK DOLAP MODELLERİ

En güzel mutfak dolaplarında tek bir renk yerine iki renk birden kullanılabilir.

iki renkli mutfak dolap modelleri

iki renkli mutfak dolap modelleri

Bu tekniğin uygulamadaki en iyi örnekleri, alt dolaplar için daha koyu bir renk ve duvar dolapları için beyazdır. Bu mutfak tasarım fikri ile şimdi her iki rengin de avantajlarından yararlanabilirsiniz.

çift renkli mutfak dolap modelleri

çift renkli mutfak dolap modelleri

Renk mutfağınıza kişilik ve ilgi katar, beyaz ise mutfağınızı parlak ve ferah hissettirir.

blank blank

Başka bir mutfak tasarım fikri seçeneği ise mutfak adası dolabını farklı renk yapmak ve daha sonra dolaplarınızı duvar boyunca başka bir renkte bırakmaktır.

İki renkli mutfak dolap modelleri

Mutfağınızda ada içerisindeki dolap açık yeşil veya gri renk tonlarında olabilir. Diğer dolaplar beyaz renkli olabilir.

4. MUTFAK DOLAPLARINDA CAM KAPAK 

Cam kapılar yeni bir trend değil, ancak onlara modern bir his verebilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz iki cam dolap kapısı tasarımı vardır. Birincisi dolabın bütünlüğünü sağlayacak şekilde bazı dolap kapakları bir çerçeve ile birlikte cam olabilir. Diğer seçenekte ise tüm dolap kapları cam kapak olarak tasarlanabilir.

Cam dolap kapakları hem geleneksel hem de modern mutfak dekorasyonları için kullanılabilir. Bu yüzden çok yönlü bir tasarım detayıdır.

Modern bir mutfağınız varsa, arkasındaki içeriği kolayca görmenizi sağlayan şeffaf cam panelleri tercih edin.

Daha geleneksel bir mutfak dolabında cama çapraz ve kavisli süsler eklenebilir.

5. AÇIK RAF MUTFAK DOLAP MODELLERİ

açık raf mutfak dolapları

Açık raf mutfak dolapları

Modern tasarım trendlerinde mutfak dolap kapaklarının yerine açık  raf da kullanılmaktadır. Duvarlarda 1 – 4 arasında açık raf olduğunu görebilirsiniz. Rafların çoğu, tabakları, kaseleri ve mutfak eşyalarını tutacak kadar uzun ve derindir.

Açık raf mutfak dolabı

Açık raf mutfak dolabı

Açık raf fikri harika görünse de mutfağınızda pratik olmayabilir. Tüm mutfak eşyalarını açıkta görmek istemeyebilirsiniz.

Mutfak eşyaları göz önünde olduğu her daim temiz, düzenli olmalıdır. Rafların temizliğinin yapılması gerekir.

Yine de bazı dolap yerine raf tercih ederek şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Sık kullandığınız mutfak eşyalarını bu raflarda kullanmak pratik olabilir.

Ayrıca raf sistemi mutfak dekorasyonu açısından ortama farklı bir hava katabilir.

6. MUTFAK DOLAP ÇEKMECE MODELLERİ

Mutfak Dolap Çekmeceleri

Mutfak Dolap Çekmeceleri

Arkasına ulaşmak için mücadele ettiğiniz derin dolaplarınız varsa bunların yerine çekmece kullanmak daha pratik olacaktır. Normal dolap sisteminde mutfak eşyaları düzensiz bir halde bulunabiliyor. Bazen aradığınız bir eşyayı bulamıyor bile olabilirsiniz. Derin dolaplar büyük mutfak eşyalarını saklamak için iyi bir çözüm olsa da pratik kullanım sağlamadığı için çekmece daha mantıklı gözüküyor.

Mutfak Çekmece Modelleri

Bu düzensizliğin önüne geçmek için mutfak dolaplarını çekmece haline getirmek işlerinizi daha pratik ve kolay yapmanızı sağlayacaktır. Böylelikle arkadaki eşyalara da kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Mutfak Çekmeceleri

Çekmecelerinizi oluşturmak için kullanabileceğiniz iki yol vardır.

Birincisi dolap kapağından kurtulmak ve bunun yerine çekmece yerleştirmek olacaktır. Bu sistemde mutfağın görünümü değişecektir. Yeni bir dolap tasarlayanlar için iyi bir seçenek olabilir.

Mutfak Dolap Çekmece

Eğer dolap görünümü aynı kalsın istiyorsanız dolap içerisine gizli çekmece sistemi yapılabilir. Böylelikle hem pratik bir sistem olmuş olur hem de dolap görüntüsü aynı kalmış olur.

Çekmecelerinizin boyutu ve derinliği ile yaratıcılığınızı gösterin. Sığ çekmeceler gümüş eşyalarınızı ve mutfak aletlerinizi saklamak için iyi çalışır, daha derin çekmeceler ise küçük mutfak aletlerinizi ve sofra eşyalarınızı saklamak için daha iyidir.

Lüks bir his için yumuşak kapatma özelliğine sahip rayları arayın. Çekmecelerin sert  kapatılmasını önlerler.

7. MUTFAK DOLAP DONANIMLARI

Dolaplarınızda değişiklik yapamıyorsanız, donanımda değişiklik yapabilirsiniz. Bu tür küçük değişiklikler kolaydır. Bunu mutfak dolaplarınıza aksesuar olarak düşünün. Bu tür ufak tefek değişiklikler dolaba farklı bir görüntü verebilir.

Dolaplarınıza donanım eklemek istiyorsanız, metal seçiminizi düşünün. Altın ve bakır renkleri modern trendlerdir, ancak zarif bir siyah renkte olabilir. Metalleri karıştırmaktan korkmayın. Mutfak donanımınızı musluk veya aydınlatma armatürlerinizle eşleştirmek zorunda değilsiniz. Çekmecenin  tutamakları gibi büyük donanımları seçmekten korkmayın.

8. ANKASTRE MUTFAK DOLAP MODELLERİ

Her mutfağın zorluğu, fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi büyük cihazların ne yapılacağıdır. Bu önceden planlanmışsa, tüm cihazların aynı kaplamaya sahip olması istenir. Genellikle siyah, beyaz veya paslanmaz çelik olarak üretilirler. Bu şekilde mutfak ile uyumlu bir görünüm verir.

ankastre mutfak dolabı

Ankastre mutfak dolabı

Tüm cihazlar aynı kaplama ile eşleştirilmiş olsa bile, onları örtmek mutfağın daha temiz ve akıcı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Dolaplarınızı planlarken, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi büyük cihazları gizlemek için kapak oluşturmayı düşünün.

Çoğu insan fırını atlar çünkü sürekli göz önünde olmasını ister.

ankastre mutfak modeli

Ankastre mustak

Cihazların gizlenmesi, mutfağınızda durduğunuzda, mutfağınızın daha büyük ve görkemli görünmesini sağlayacak sürekli bir dolap akışı sağlayacaktır. Ayrıca cihazların çirkin görüntüsünü de gizleyecektir.

modern ankastre mutfak

Modern ankastre mutfak

Büyük dolap kapılarının arkasına başka şeyler de saklayabilirsiniz. Tüm malzemelerinizi koyabileceğiniz kolunuzun ulaşabileceği birkaç çekmece ve rafınız olabilir. Bu pişirme ve temizliği daha hızlı hale getirecektir.

Paylaşmak Güzeldir:


Cevap Bırakın