Dekorasyon

Mozaik Karo Tasarımları

Mozaik karo tasarımları tarihi

Eski ve zarif bir sanat formu olan mozaik karo tasarımları, antik çağın ilk günlerine kadar uzanan bir disiplindir. Bu estetik açıdan çekici mimari özellikler, bir mekanın atmosferini yeni zirvelere yükseltebilen derin şekil ve form fikirlerini ima ederek zihni doyurma yeteneğine sahiptir.

Antakya’da bulunan 1200 m2 dünyanın en büyük tek parça taban mozaiği

Binlerce yıl öncesine ait mozaik karolar, dünyanın en eski sanat formlarından biridir. İnsanlık tarihinde çok az başka kreasyon, bu tür estetik uzun ömürlülüğe sahiptir. Mozaik karo evlerimizin, parklarımızın ve kamusal alanlarımızın ayrılmaz bir parçası olmaya devam ediyor.

blank
Amasya’da bulunan ve Roma dönemine ait yaklaşık 1.800 yıllık elmalı mozaik

Mozaik karo tasarımları ile dekorasyon yapılması

Mozaik karolar dayanıklı olmasının yanı sıra çeşitli desen, boyut ve renk kombinasyonları ile çok yönlü bir malzemedir. Cam, seramik veya taş gibi farklı malzemelerden üretilirler. Farklı ölçülerde olabilir, fakat genellikle boyutları 1-2 cm kadardır. Birbirlerine bağlandıklarında normal ölçülerde fayans gibi görünürler.

Tarihin eski çağlarından günümüze gelen bu sanat eserleri, evlerin iç ve dış mekanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Göz alıcı ve beğenilen mozaik karolar ile evinizin mutfak, banyo, oda ve mobilyalarını tasarlayabilirsiniz. 

Modern mozaik karo tasarımları renkli, orijinal ve çok güzeldir. Modern sanat eserlerine benziyorlar ve duvarlar, zeminler, aydınlatma armatürleri, oda mobilyaları ve aksesuarlar için muhteşem vurgular ekliyorlar. Mozaik karolar genellikle duşlarda ve modern iç tasarım ve dekorasyona canlı renk ve stil eklemek için mutfak tezgah arası tasarımlar da kullanılır.

Oda ve şömine etrafları mozaik karo

Şömine etrafları ve odalarda bazı duvarlar cam karo mozaik yapılarak dekorasyon yapılabilir. Cam mozaik karo yapılan duvarlar dikkat çekici ve şık olacaktır. 

Mutfak Tezgah Arası Cam Mozaik

Mutfaklarda tezgah ile dolap arasında kullanılarak zarif bir görünüm elde edilebilir.

Banyo Mozaik Karo Tasarımları

Mozaik karolar ile banyolar çağdaş ve  gösterişli olacak, modern sanat eserlerine benzeyecektir. Banyo duvar ve döşemesinin tamamını veya belli bölümlerini kaplayarak değişik sonuçlar elde edebilirsiniz.

Mozaik Karo ile Mobilya Kaplama

Mobilyaları mozaik ile kaplayarak farklı dekorasyonlar elde edebilirsiniz. Etkileyici, güzel ve parlak bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Paylaşmak Güzeldir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir