Modern mutfak

Modern Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Zaman geçtikçe iç ve dış yapılar gitgide modernleşirken, modern mutfak dekorasyonu da iyiden iyiye önem kazanmaktadır. Modernize edilen mutfaklar içinde en son trendlerden birisi de geniş, açık planlı mutfaklar olmaktadır. Böyle yapılar daha ferah ve mazbut bir ortam hissi oluşturmaktadır. Ayrıca mutfak içerisinde ada tezgahların kullanımına da imkan tanıyarak dekorasyon açısından da elverişli bir alanın oluşmasına ön ayak olmaktadır.

(Mutfak adası ile ilgili detaylı bilgi için bkz. Mutfak Adası Modelleri ve Modern Mutfak Adaları)

Modern mutfak dizaynında dolapların rengi oldukça önemlidir. Şık ve modern bir mutfak görüntüsü yakalayabilmek için açık tonların kullanılması salık verilmektedir. Beyaz renkler ya da kontrast renkler seçilerek mutfaklar hoş bir görünüme kavuşturulabilir. Avize ve aksesuar seçimleri de mutfaktaki şık görüntüyü perçinleyen dekorasyon gereçleridir.

Modern Mutfak Görünümü Elde Etmek için Dolap Kapağı Seçimi Doğru Olarak Yapılmalı

Lake Mutfaklar

Lake modern mutfak

Lake modern mutfak

Modern mutfakları tasarlamak için dolaplar ve kapak görünümü doğru bir biçimde seçilmelidir. Lake kapak çeşitleri temiz ve ışıltılı bir görünüme sahiptir. Ayrıca geniş renk yelpazesi ile her türlü dekorasyon anlayışına da hitap etmektedir. Parlak kaplamalı lake kapaklar daha çok tercih edilmektedir.

Akrilik Mutfak

Akrilik modern mutfak

Akrilik modern mutfak

Bu kapaklar leke tutmama özelliğine haizdir. Kolay temizleme imkanı sunar. Membrana benzeyen kaplama metoduyla oluşturulmaktadır. Akrilik mutfaklar sıklıkla tercih edilmekte ve dönemimizin trendi haline gelmektedir. Cam gibi pürüzsüz bir yüzeye sahip oluşuyla maruftur. Eski parlak lake ve formika kaplamların yerini almaktadır. Akriliklerde kaplama malzemesi daha kalın kullanılmaktadır.

(Ayrıca daha detaylı olarak bkz. Akrilik Mutfak Tezgahı Nedir? Akrilik Mutfak Tezgahı Kullanışlı mıdır?)

Ahşap Mutfak

Ahşap mutfak dolabı

Ahşap mutfak dolabı

Modern mutfak dekorasyonu ile doğal bir görünüm yakalamak isteyenler için ahşap mutfaklar tercih listesinde başı çekmektedir. Rüstik dekorasyon anlayışlarında kullanılabilir. Her alana uygun olan ahşap kapakların hiçbir zaman devri ve modası geçmemektedir. Adeta zamana meydan okumaktadır.

Membran Mutfaklar

Membran kaplı modern mutfak

Membran kaplı modern mutfak

Parlak ve mat olması, mdf üzerine bütün olarak preslenerek kaplanması ve uzun ömürlü yapısı, membran kapak çeşitlerini tercih sebebi yapmaktadır. Membran kapaklar hem parlak hem de mat olarak üretilmektedir. Ahşap dokulu pastel renkler ve özel desenli motifli renk seçenekleri bulunmaktadır. Suya ve neme karşı dayanıklı yapısı dikkat çekicidir. Modern ve country dekorasyon anlayışı güden mutfaklarda kullanılabilir.

(Mutfak tasarımları ile ilgili ayrıca bkz. En İyi Mutfak Tasarımları)

Mutfaklarda Aksesuar Seçimi Neden Önemlidir?

Modern mutfak aksesuar seçimi

Modern mutfak aksesuar seçimi

Modern mutfak konusunda aksesuar seçimi çok önemli bir konudur. Daha evvelde belirttiğimiz gibi mutfak dekorasyonu konusunda aksesuar seçimi kritik bir önem taşımaktadır. Minimal tasarımlarda en çok dikkati çeken sadelik ile şıklığın sağlanmasıdır ki günümüzde moda anlayışı böyle şekillenmektedir. Seçilen aksesuarların boyutları orantılı olmalıdır. Ve aşırı kullanımdan kaçınmalıdır. Aksesuar bağlamında kalabalık bir ortam oluşturmak hoş bir görüntü oluşturmayacaktır. Aşırı sadelik de mutfaklarınızı boş gösterecektir. O yüzden aksesuar kullanımında işin ortası tutturulmalıdır.

(Bkz. Mutfak Tipi – Mutfak Plan Tipleri)

Dolap renklerine uygun bir biçimde seçim yapılabilir. Dolabınızın yapısına paralel ahşap ya da metal raflar iyi bir seçim olacaktır. Küçük mutfak aletleri dekorasyon açısından ufak ama etkili dokunuşlardır. Fazla kullanıma kaçmamak, dağınık bir görüntü oluşturmamak için birden fazla işlevi olan mutfak aletleri kullanılabilir. Tabii bunların da mutfağın rengiyle olan uyumunda dikkat etmelidir. Vazo ya da birkaç minik saksı ile mutfaklarınızda çiçeklerinizi de sergileyebilirsiniz. Kişisel obje seçimleri de mutfağınızı canlı gösterecek, modern mutfak çizgisini yakalamanıza yardımcı olacak etkenlerdir.

Modern Mutfaklarda Bütünlük Nasıl Sağlanır?

Modern mutfaklarda halı perde uyumu

Modern mutfaklarda halı perde uyumu

Konseptinize bütüncül bir hava verecek faktörlerden birisi de mutfak perde seçimleridir. Artık çoğu evde mutfak perdeleri kullanılmasa da günümüzde hala kullanılan evler bulunmaktadır. Siz de mutfaklarınızda perde tercihi yapmak istiyorsanız, dolap renklerinizle uyumlu olacak bir perde seçimi yapmalısınız. Tabii hoş bir görüntü arz etmeyen desenli perde kullanımlarından kaçınmalıdır. Aynı zamanda mutfak halılarını da belirlenen renk konseptine göre seçmelidir. Böylece hayal edilen modern mutfak kolaylıkla elde edilebilir.

Modern Ögeler ile Mutfaklarınızı Modern Hale Getirin

Modern mutfaklarda gri tonlar

Modern mutfaklarda gri tonlar

Mutfaklarda neredeyse oturma odaları kadar vakit geçirilmektedir. Böylesine zamanın harcandığı bir yerde göze hoş gelecek bir tasarımın oluşturulması kişisel zevkin ihtiyaç ve gerekliliklerdendir. Mutfakları modern, şık bir görünüme kavuşturmanın yanı sıra fonksiyonel eşyalar ile kullanışlı hale de getirmek bir o kadar önemlidir. Modern tasarım anlayışına baktığımızda sadelik ve işlevsellik ön plana çıkmaktadır. Modernlik adeta mükemmellik, güzellik basitlikte gizlidir sözüne mebni olarak ortaya çıkan bir anlayıştır desek yeri var. O yüzden sadeliği elden bırakmamalıdır.

Paslanmaz çelik detayları, geniş tezgahlar ve yardımcı konumdaki mobilyalar ile modern mutfak çizgisi yakalanabilir. Mobilyalar parlak renklerden ziyade mat metal görünümlü olabilir. Matlık her renkte modelliğin tedaisi ve temsilcisidir. Gri tonları modern mutfak anlayışında oldukça önemli bir yer işgal etmektedir. Yanmaz malzemelerde genellikle gri tonları hakimdir. Geometrik desenler ile yazılı esenleri buluşturan dekoratif mutfak malzemelerinde de gri rengin hakimiyeti söz konusudur. Amerikan servislerinden büyük yemek servis kaşıklarına kadar bütün malzemelerde de grinin hakimiyet hissedilir. Tabii ki siz gri rengi tercih etmek istemiyorsanız aynı havayı yakalayabileceğiniz farklı renk tonları da tercih edebilirsiniz.

Minik detaylar ile sessizce ve kayarak açılan kulpları gizli olan çekmeceler, gizli gömme dolaplar, soft ışıklandırmalar gibi detaylar ile modern tasarımlarınıza boyut atlatabilirsiniz.

Modern Mutfak Dekorasyonu Modelleri

Modern Mutfak Dekorasyonu Modelleri

Modern Mutfak Dekorasyonu Modelleri

Aşırı sade görünümden kaçınmalıdır. Pratiklik konusunda yardımcı olacak ve zaman kazandırma hususunda işlevsel olacak ürünleri tercih etmelidir. Göz yoran renklerden uzak durmalı, klasik ve standart görünüme de kaymayacak, dinamik bir görüntü elde etmek amaçlanmalıdır. Su lekesi gibi izler bırakmayan ve sürekli silmek zorunda kalınmayacak malzemeye sahip tezgahlar tercih edilmelidir. Ankastre ürünleri zamanla bozulabilir, bu yüzden onların yer aldığı bölmelerin gerektiğinde kolayca değiştirebilecek yapıda oluşturmalıdır. Mutfak evye modelleri mutlaka dayanıklı ve tezgah ile uyumlu olmalıdır. Mutfak bataryaları kullanışlı ve şık bir yapıda seçilmelidir. Avizeler modern yapılarda genellikle hoş durmaz, özellikle çok yer kaplayan modellerinden imtina etmelidir. Modern bir görünüm için spot lamba kullanmak gerekir.

Modern Mutfaklarda Ankastre

Ankastre mutfaklar

Ankastre mutfaklar

Modern mutfak anlayışının en önemli telakkilerinden birisi sizin mutfaklarda vakit geçirirken zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak mutfak gereçlerinin doğru bir biçimde seçilmesidir. Modern mutfaklarda ankastre ürünler olmazsa olmazlardandır. Ankastre ürünler yerden tasarruf imkanı sunmak ve görünüm olarak da cazibeyi artırmak gibi özelliklerle mutassıftır. Modern mutfaklar fütürist anlayıştan beslenmektedir. Mutfaklarda keskin kenarların olması ve düz yüzeylerin bulunması gerekir. Ankastreler ile bunlar sağlanabilir.

( Bkz. Tezgah Arası Seramik Modelleri – Tasarım Fikirleri)

Pratik Mutfak Gereçlerinin Önemi

Spiralli batarya

Spiralli batarya

Modern mutfaklarda gereçler epey önemlidir. Özellikle yemek yapımında ve yemek esnasında bu gereçler oldukça işlevsel olmaktadır. Mesela, istenildiği şekilde kontrol imkanı sağlayan ve tezgahın iki bölümünde de yıkama işlemi yapmanıza olanak tanıyan ve bataryaya bağlı kalmadan, bataryadan bağımsız her türlü malzemeyi kolayca yıkayabilme imkanı sunan spiralli batarya bu gereçlerden birine örnek olarak gösterilebilir.

Modern Mutfaklarda Tezgah Modelleri

Mutfak tezgahı

Mutfak tezgahı

Klasik mutfak tezgahları yerine sade ve göz yormayan, tek renk mutfak tezgahlar çokça tercih edilmektedir. Renk seçimi ise ankastre ile uyumlu olacak şekilde yapılmalıdır. Mutfak tezgahları sıcaktan etkilenmemelidir. Tezgahın yapısı kesim yapmaya olanak tanımalıdır. Son zamanlarda modern mutfak dekorasyonunda kuvars mutfak tezgahı modelleri revaç bulmuştur. Mutfak tezgahı seçimlerinde su lekesi bırakmayan modelleri tercih etmek elzemdir. Bu alandaki ihtiyacı ise en iyi akrilik özellikli tezgahlar karşılamaktadır.

( Detaylı Mutfak Tezgahı Çeşitleri yazımızı okuyabilirsiniz.)

Farklı Renklerdeki Mutfak Dolapları ile Hareketli Tasarımlar

high gloss modern mutfak

High gloss modern mutfak

Modern mutfak tasarımında illa ki akrilik mat görünümlü ya da beton mutfak dolapları kullanılmak zorunda değildir. Zıt renkler ile de modernlik yakalanabilir. Akrilik gibi parlak ahşap mutfak dolapları ile de modern ve şık görünüm elde edilebilir. Genellikle bu türdeki ürünler high gloss denilen plaklar ile yapılmaktadır ve klasik görünümden uzaktır.

(En Kullanışlı Mutfak Dolabı Renkleri ve Malzemesi)

Modern Mutfak Modellerde Ahşap

Ahşap mutfak

Ahşap mutfak

Ahşap her ne kadar klasik dekorasyon ile anılıyor olsa da modern dekorasyona da uyum sağlamaktadır. Tabii bunun sağlanabilmesi için etkili bir mimar dokunuşu gerekmektedir. Dekorasyonda modern, kantri vb. hangi anlayış güdülürse güdülsün, tam anlamıyla başarı yakalanabilmek isteniyorsa mutlaka bütünlüğü sağlamalıdır.

BİR CEVAP YAZIN