DIŞ CEPHEDE EPS, XPS, TAŞYÜNÜ MANTOLAMA NASIL YAPILIR – BİRİM FİYAT ANALİZİ

Dış Cephede Eps, Xps veya Taşyünü Mantolama Birim Fiyat Analizi nasıl yapılır? Birim fiyat analizinde bulunması gereken kısımları, nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek için,  önce buradan konu ile ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca örnek dış cephe mantolama teknik şartnamesinide okumanızı tavsiye ederim.

Dış Cephede Mantolama Birim Fiyat Analizi yapılmasının birimi m2 olarak verilir.

Genellikle yüklenici ana firma mantolama malzemesini kendisi almaz. Taşyünü, xps, eps, ısı yalıtım yapıştırıcı, dekoratif sıva, file, dübel, köşe profili, damlalıklı konsol profili v.s. malzemeyi taşeron firma alır.

6 cm kalınlığında Eps Mantolama + Fileli Sıva + Mineral Sıva birim fiyat analizi yapılacaktır. Örnek analizimizde yalıtım malzemesi olarak Eps alınmıştır. Taşyünü veya xps olmasında sistem olarak çok farkı yoktur. Eps yerine taşyünü veya xps alınır. Taşyünü mantolamanın işçiliği biraz daha zor olduğu için işçilik fiyatı değişebilir.

İhaleye hazırlık sürecinde malzeme fiyatlarının son hali malzeme tedarikci firmadan alınması gerekir. Yapılacak işin para birimi TL ise, birim fiyat analizine malzeme fiyatlarını bir miktar fazla yazmakta fayda vardır. Malzemeye gelebilecek zamlardan etkilenilmemiş olur.

İşi yapacak mantolama ekibine projenin detayı, verilecek – kesilecek malzemeler, malzemenin yatay-düşey taşımasının kime ait olduğu, yemek fiyatının kesilip kesilmeyeceği v.s. çok iyi anlatılmalıdır. Bu bilgiler ışığında mantolama ekibi bize işçilik fiyatı verecektir.

Birim fiyat analizine ilk olarak kullanılacak malzemelerden başlıyoruz.

Dış Cephe Mantolama Yapılması İle İlgili Malzemeler:

Eps

Isı Yalıtım Yapıştırıcısı

Isı Yalıtım Sıvası

Isı Yalıtım Donatı Filesi

Isı Yalıtım Astarı

Dekoratif ( Mineral ) Sıva

Çelik Çivili Mantolama Dübeli

Pvc Köşe Profili

Damlalıklı Fileli Konsol Profili

İskele

6 cm Eps Mantolama Yapılması - Malzeme

6 cm Eps Mantolama Yapılması – Malzeme

 

Dış Cephe Mantolama Birim fiyat analizinin nasıl yapıldığını, kulllanılacak malzemeleri ve sarfiyatlarını tek tek açıklayalım.

EPS

Eps - Yalıtım Malzemesi

Eps – Yalıtım Malzemesi

Eps; Expanded Polystyren Foam kelimelerinin kısaltılmış halidir. Genleştirilmiş Polistiren Köpük manasına gelir. stiren monomerin polimerizasyonuyla petrolden elde edilen, köpük haldeki kapalı gözenekli tipik olarak beyaz renkli bir termoplastik malzemedir. Özel üretimlerde taneciklerin uzun dalga ışınımı yansıtacak şekilde işlendiği gri/siyah tonlarında ürünler de mevcuttur.

Eps’nin kalınlığı ve dansitesi önemlidir.

Dansite demek 1 m3 Eps malzemesinin kaç kg geldiği demektir. Şartnamede istenilen malzemenin kalınlığı ve dansitesi ( kg/m3 olarak ) verilir. Şartnamede yazan kalınlık ve dansiteye göre tedarikci firmadan malzeme fiyatı alınmalıdır.

Hesaplama Şekli: Malzeme fiyatı m3 olarak alınmışsa 1 m2 mantolama yapılmasında kaç m3 Eps kullanılır bunun hesaplanması gerekir.

1 m2 mantolama yapılmasında 0,06 m3 Eps kullanılır. Zayiat Oranı ile çarpılırsa;

1,05 x 0,06 = 0,063 m3 yapar. Birimi m3 olur.

Eğer eps fiyatını malzeme tedarikci firma m2 olarak vermişse sadece zayiatla çarpılır. Birimi m2 olur.

ISI YALITIM YAPIŞTIRICISI

Mantolama Isı Yalıtım Yapıştırma Harcı

Mantolama Isı Yalıtım Yapıştırma Harcı

Çimento esaslı, nefes alma kabiliyeti yüksek, polimer takviyeleri ile yüksek tutunma gücüne sahip ısı yalıtım plaka yapıştırıcısıdır. Eps, Xps ve Taşyünü gibi mantolama yalıtım malzemelerini yapıştırmak için kullanılır.

Yapıştırma yapılacak alt yüzeyin temiz, kuru olması istenir. Toz ve pislik olmaması gerekir. Yapıştırma yapılacak yüzey sağlam olmalı, gevşek malzeme bulunmaması gerekir. Tamirat gereken kısımlar yapıştırma yapmadan önce düzeltilmelidir.

Genellikle 25 kg torbalar halinde paketlenmiştir. Şantiyeye paletlenmiş olarak gelir.

Hesaplama Şekli: Üretici firma teknik bilgi föylerinde 5 kg/m2 sarfiyatı olduğu yazar. Mantolama yapılacak alt zeminde olabilecek bozuk imalatlarıda düşünürsek bir miktar fazla almakta fayda vardır. 6 kg/m2 olarak alınabilir.

ISI YALITIM SIVASI

Mantolama - Isı Yalıtım Sıvası

Mantolama – Isı Yalıtım Sıvası

Tüm ısı yalıtım  plaka yüzeylerinin (Eps, xps veya taşyünü) sıvanmasında ve 160 gr/m2 donatı filelerinin yerleştirilerek donatı katının oluşturulmasında kullanılır.

Isı yalıtım sıvasında dübellerin ısı yalıtım plakalarının içine tam olarak gömülmüş olmasına dikkat edilmelidir. Dübel üzerindeki potluklar imalatın işçilik kalitesini düşürür kötü bir görüntü verir.

Hesaplama Şekli: 1 m2 mantolama yapılacak xps ve eps yüzeylerde 5 kg/m2 olarak alınabilir. Isı yalıtım plağı taşyünü ise bir miktar daha fazla alınmalıdır.

ISI YALITIM DONATI FİLESİ 

Mantolama Donatı Filesi 160 gr/m2

Mantolama Donatı Filesi 160 gr/m2

Donatı filesi; 160 gr/m2 ağırlıkta, 3,5×3,5 mm göz aralıklı ve yüksek alkali dayanımlı olmalıdır. Isı yalıtım plağı (eps,xps veya taşyünü) üzerine yapılan sıva ile birlikte kullanılır.

Şartnamede istenilen malzemenin markasına dikkat edilmelidir. Vertex gibi markaların file fiyatı biraz daha pahalıdır.

Uygulamada donatı filelerinin bindirmelerine dikkat edilmesi gerekir.

Hesaplama Şekli: 1 m2 mantolamada 1,10 m2 160 gr/m2 file kullanılır.

ISI YALITIM ASTARI

Mantolama Isı Yalıtım Astarı

Mantolama Isı Yalıtım Astarı

 

Organik esaslı, su bazlı, polimerlerle takviye edilmiş, uygulandığı yüzeyin emiciliğini homojen hale getiren ve üzerine uygulanan kaplamaların yapışma özelliğini artıran, kullanıma hazır astardır.

Isı yalıtım sıvalarının üzerine son kat kaplama öncesinde emicilik dengeleme ve tutunma artırma amacı ile kullanılır. istenirse, mevcut sıvalı sistemler üzerine de kaplama veya boya öncesinde kullanılabilir.

Hesaplama Şekli: 1 m2 mantolamada 0,10 kg/m2 sarfiyat alınır.

DEKORATİF (MİNERAL SIVA)

 

Mantolama - Dekoratif (Mineral) Sıva

Mantolama – Dekoratif (Mineral) Sıva

 

Beyaz çimento esaslı,polimerlerle takviye edilmiş yüksek su iticiliğe sahip nefes alma kabiliyeti geliştirilmiş dekoratif(mineral) kaplama ürünüdür.

Isı yalıtım sıvasının üzerine mala ile uygulanır. Dekoratif sıvası yapılan cephede ek yapılmamalıdır. Merkezden merkeze tüm alan kaplama yapılmalıdır.

Hesaplama Şekli: 1 m2 mantolamada 2,5 – 3,0 kg alınabilir.

ÇELİK ÇİVİLİ MANTOLAMA DÜBELİ

Çelik Çivili Mantolama Dübeli

Çelik Çivili Mantolama Dübeli

 

Isı yalıtım levhalarının (eps, xps veya taşyünü) beton, bims, tuğla v.b. zemine sabitlenmesinde kullanılır. Isı yalıtım plağı içerisine havşa açma aparatı ile boşluk açılır. Dübellerin mantolama içerisine tam olarak gömülmesi, ısı yalıtım plağı ile hem yüz olması sağlanır.

Havşa Açma Aparatı

Havşa Açma Aparatı

 

Hesaplama Şekli: Şartnamede kaç adet istendiği belirtilebilir. Şartnamede belirtilmemişse 8 adet alınabilir.

 

Dübel tipi, boyutu ve sayısı; yapının yüksekliğine, rüzgar kuvvetine ,  emme( Negatif) ve basma ( pozitif) yüklerine, yüzey özelliklerine, yapının bulunduğu yerleşim bölgesine göre değişir. Tabloda kaç tane kullanılması gerektiği belirtilmiştir.

FİLELİ KÖŞE PROFİLİ

 

Fileli Pvc Mantolama Köşe Profili

Fileli Pvc Mantolama Köşe Profili

 

Yapının kenar köşe merkezlerinin düzgün olmasına ve darbelere karşı daha dayanıklı olmasına yarar.

Hesaplama Şekli: 1 m2 mantolamada 0,25 mt olarak alınabilir.

DAMLALIKLI PVC KONSOL PROFİLİ

Damlalıklı Pvc Konsol Profili

Damlalıklı Pvc Konsol Profili

Yalıtım uygulamasındaki kapı, pencere çıkıntıları, balkon ve cumba altları gibi riskli bölgelerde suyun yalıtım sistemine zarar vermemesi için tasarlanmış kendinden fileli PVC konsol profilidir.

İSKELE

Güvenlikli Cephe İskelesi

Güvenlikli Cephe İskelesi

İskele kurma-sökme ve kirası taşeron firmaya ait ise birim fiyat analizine iskele fiyatı da girilir. İskele firmalarından güncel malzeme fiyat alınır. Kurma – Sökme işçiliğide ayrıca eklenir.

Bunların haricinde boya yapılması mantolama yapılması birim fiyatı içerisinde istenilebilir. Ana yüklenici firma şartnamede boya yapılmasınıda aynı pozda istiyorsa bu analize boya malzeme ve işçilik fiyatıda eklenir.

Boya yapılması ayrı bir pozda isteniyorsa ayrıca birim fiyat analizi oluşturulur.

Ana yüklenici firmanın şartnamede istemiş olduğu özel istekler, maddeler varsa bunlar ayrıca değerlendirilmelidir.

 

Sürekli tekrar olduğu için İşçilik, sgk,vergi,yatay düşey taşıma, genel giderler, personel gideri ve kar hesabını bu sayfada vermeyeceğim. Benzer olduğu için buradaki linke tıklayarak alçı sıva birim fiyat analizinde nasıl yapıldığını inceleyebilirsiniz.

6 cm eps ile mantolama yapılması analizini indirmek için buraya tıklayınız

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

DIŞ CEPHEDE EPS, XPS, TAŞYÜNÜ MANTOLAMA NASIL YAPILIR – BİRİM FİYAT ANALİZİ için 5 cevap

 1. Ali Raif DİLER diyorki:

  Merhaba
  Çok Yararlı bilgileriniz için çok çok teşekkür ederim
  Rica etsem birim fiyat analizlerinizi(excel özel anazlileri) mail atar mısınız
  1teknik@mail.com.tr
  Saygılar

 2. Ali Raif DİLER diyorki:

  İnce İşler Analizleri(elinizde ne varsa)
  Dış Cephe Taşyünü
  Boya vs..
  Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir