Laminant Parke Temizliği

Laminant Parke Temizliği

Temmuz 27, 2020 0 Yazar: Gürsoy Yurtalan

Laminant Parke Temizliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laminant parke temizliği konusunda nelere dikkat edilmesi  ile ilgili püf noktaları yazımız içerisinde paylaşmaya çalışacağız. Zemin döşemenizin her zaman yeni ve parlak olarak kalmasını, ilgi çekmesini istiyorsanız; çizilmekten, şişmesinden, yıpranmasından korumalısınız. Bunun çözümü de düzenli olarak bakımını yapmaktan geçiyor.

Laminant parkelerinizi temizlerken silmiş olduğunuz yerleri ıslak bir şekilde bırakmamanız gerekir. Eğer ıslak bir şekilde bırakırsanız parkenizin yüzeyi eski parlaklığını yitirmeye başlayabilir.

Hem parkelerinizin parlaklığını devam ettirmesi hem de parkelerinizin dokularınızı yitirmemesi adına laminant parkelerinizi kurulamayı ihmal etmeyin. Kurulama bezi seçerken sert yüzeyli olan sünger ve metal içerikli bez kesinlikte tercih etmeyin. Bunlar yerine tozları toplayan bezler ve aynı zamanda mikro fiber bezler tercih edilmelidir.

Laminant parkelerin temizliğini yaparken kimyasal ürünler yerine bitkisel ürünler tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Böylece çok daha sağlıklı ve temiz bir şekilde parkelerinizi temizliğinizi sağlayabilirsiniz.

Laminant Parkelerinizin Tozunu Alın

Laminant parkelerinizin tozunu alma  işlemi silme ve kurulama işleminden önce yapılması gerekir. Öncelikle dikkatli bir şekilde parkelerinizin üzerinde biriken toz ve kirlerden parkelerinizi temizleyin. Toz alma işlemi yapılırken parkelerinizi çizdirmeden dikkatli bir şekilde parkelerinizin tozunu almaya gayret edin. Parke temizliğine girişmeden önce parkelerinizin kuru bir şekilde tozdan arındırılması gerekir.

Laminant Parke Temizliği İçin Ne Kullanılır?

Bitkisel parke temizleyici

Bitkisel laminant parke temizleyici veya arap sabunu kullanılması

Laminant parke temizliği toz alma işleminden sonra yapılmalıdır. Silme işlemi için öncelikle doğru malzeme seçimi yapmanız önemlidir. Parkenize uygun olan temizlik malzemesi ile parkelerinizi temizleyerek etkili ve doğru bir şekilde parkelerinizi temizleyebilirsiniz.

Parke temizliği için özel olarak üretilen bitkisel içerikli ürünler çok daha etkili ve doğru yöntem olacaktır. Kimyasal ürünleri tercih etmek yerine bitkisel içerikli ürünler çok daha doğru bir yöntem olacaktır. Laminat parke temizliğinde arap sabunu da etkili temizlik ürünlerinde birisi olarak bilinir. Temizleme suyunun içerisine arap sabunu da katabilir ve arap sabunu ile laminant parke temizliği yapabilirsiniz.

Temizlik yapılırken zeminin ıslak kalmaması en önemli hususlardan birisidir. Eğer çok fazla miktarda parkeleriniz sıvı ile temas ederse parkeleriniz yakın zamanda kabarmaya ve bir süre sonra da çürümeye başlayacaktır. Bu bakımdan laminent parkelerinizi temizlerken nemli bez ya da mikrofiber bezle temizlik işlerinin yapılması çok daha doğru olacaktır.

Laminant Parke Bakım İşlemleri

Laminant parkelerin bakım işlemleri konusunda yazımızın başından beri dikkat etmeniz gereken püf noktaları belirtmeye çalıştık.

Kısaca toparlamak gerekirse parkelerinizin doğru malzeme ile temizlik ve silme işlemleri tamamlandıktan sonra sıvı ile temasını ortadan kaldırmak için parkeleri kurulamayı ihmal etmememiz gerekir. Bunun için de parkelerin dokusuna zarar vermeyen ve onları çizmeden kurulama işlemi yapacak mikro fiber bezlerden yardım almamız en doğrusu olacaktır.

Hem silme hem de kurulama işlemi yapılırken son derece dikkatli olmalıyız. Laminant parkeler hemen dokuları bozulabilen hassas ürünlerden birisidir. Etkili bir görünüme sahip oldukları halde oldukça da hassas bir ürün oldukları için silme ve kurulama işlemleri çok ince ve dikkatli olarak yapılmalıdır. Fazla sıvı temasları sayesinde sudan kaynaklı olarak lekelenmeler meydana gelebilir.

Bu lekelenmeleri ortadan kaldırmak için mikrofiber bir bezle parkelerinizi kurulayabilirsiniz. Kurulama işleminden sonra parkelerinizin daha yeni bir görünüm kazanması için parkelerinizi cilalayabilirsiniz. Cilalama işlemini ancak çok sık olmamak kaydıyla yapmaya özen gösterin. Fazla miktarda cilalama işlemi parkelerinizin ömrünü kısaltarak parke zeminlerinin tahrip edilmesine yol açabilir. Bu bakımdan parkelerinizi normal aralıklarda cilalayın.

Laminant parke temizliği yazımızın arkasından Evi temiz göstermenin yolları isimli içeriğimizi de okuyabilirsiniz.