küçük mutfak tasarımları

Küçük mutfak tasarımları -mutfak tasarım fikirleri (resimli)

Küçük mutfak tasarımları ile mekanın daha işlevsel, daha büyük algılanmasına imkan verilebilir. Çoğu insan için mutfak aile hayatının merkezidir. Herkesin güne yeni başladığında birlikte toplanıp sabah kahvaltısı yaptığı ve akşam yemek pişirirken bir araya geldiği yerdir. Çalışmak için geniş bir alanınız olmayabilir ama bu, güzel bir mutfağa sahip olamayacağınız anlamına gelmez.

Doğru tasarım ipuçları ve püf noktaları ile küçük mutfağınız daha işlevsel, kullanışlı, ferah bir hale gelebilir. Bu sayede çalışma ortamında daha neşeli ve verimli olarak kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Mekanın kullanışlı- verimli tasarlanmasından, büyük bir alan algısını veren parlak renklere kadar, küçük bir mutfağa yaşam ve karakter vermek için pek çok farklı yol vardır.

Küçük mutfakların dizaynında size ilham verebilecek en iyi küçük mutfak dekorasyonları.

Dar alanlar parlak tonlarla daha büyük gözükür

parlak renklerle küçük mutfakları büyük göstermek

parlak renklerle küçük mutfakları büyük göstermek

Küçük mutfak tasarımları söz konusu olduğunda alışılmış eski mutfak tasarım tekniklerine muhtaç olmayın. Bu ev sahibi yüksek tavanı iyi kullanarak sıra dışı bir mekan tasarladı. Duvara yapıştırılan çıkartmalar ve göz alıcı tavandan sarkan aydınlatmalar mutfağın dar olmasını değil yüksek tavanı odak noktası yapar. Beyaz mutfak dolapları daha geniş ve temiz bir görüntü algısı verirken renkli tezgah arası, çiçekler ortama neşe katıyor.

(Bkz. Tezgah arası seramik modelleri)

Güzel bir mutfak dolabı ile küçük mutfak tasarımları

küçük güzel mutfak dolabı ile tasarım

küçük güzel mutfak dolabı ile tasarım

Bu alanda oldukça güzel mutfak dolabı ile  şık bir tasarım yapılmıştır. Lavabo, mikrodalga fırın, raf alanı, mini buzdolabı ile eksiksiz bir mutfak tezgahı vardır. Duvardan tavana kadar yapılan mutfak dolabı kapakları ve kapaklara yerleştirilebilen raf sistemi ile oldukça kompakt bir çözüm elde edilmesini sağlamıştır.

(Bkz. Mutfak dolap modelleri ve mutfak dolabı renkleri)

Modern ve aydınlık küçük mutfak tasarımları

modern ve aydınlık küçük mutfak dolapları

modern ve aydınlık küçük mutfak dolapları

Günümüzde pek çok mutfak dekorasyonlarında  sıkışık, kalabalık tasarımlardan vazgeçilerek minimalist, sade ve temiz bir görünüm tercih ediliyor. Bu mutfak alanı oldukça iyi ışık alıyor ve aydınlık bir görüntü veriyor. Tezgah ve dolap arkası açık renkli ahşap malzeme, parlak sac metal görünümlü dolaplar ve duvar kısmında açık raf sistemi ortamın daha geniş algılanmasını sağlıyor. Duvar kısmına geleneksel dolap montajı yerine açık raf yapılması oldukça iyi bir fikirdir. Mutfak dolaplarının altında kalan boşluğun yüksek olması  ahşap duvar kaplamasını ön plana çıkarıyor. Ayrıca temizlik açısından da kolaylık sağlayabilir. Tavana kadar monte edilmiş pencereler mekanın iyi ışık almasını sağlıyor. Pencere kısmındaki yeşillikler ortamında daha renkli, neşeli ve davetkar olmasını sağlıyor.

(Bkz. Evi aydınlık gösteren renkler)

Beyaz dolaplar ile küçük mutfak tasarımları

Beyaz dolaplar ile mutfak tasarımları

Beyaz dolaplar ile mutfak tasarımları

Birçok mutfak tasarımında beyaz dolaplar ve duvar rengi kullanılmaktadır. Bu bazıları için sıkıcı gözükebilir. Ama bunun en avantajlı yönü beyaz ile birlikte her türlü farklı renkteki mobilya, zemin kaplama ve aksesuarların uyum içerisinde olmasıdır. Bu odada beyaz dolap ve duvarlar diğer mobilya, zemin ve mutfak eşyaları ile birlikte iyi dekore edilmiştir. Tavan kısmında kullanılan antika avize bu mutfağın odak noktası olmuştur.

Geleneksel ve modern tasarımların bir arada kullanılması

geleneksel ve modern mutfak tasarımı

Geleneksel ve modern mutfak tasarımı

Bu küçük mutfak tasarımında parlak siyah ve bebek mavisi klasik bir buzdolabı kullanılması dikkat çekiyor. Parlak beyaz tezgah arası seramik ortamı birbirine bağlıyor. Duvarda tuğla kaplama ile birlikte eski ile yeninin harmanlandığı bu mutfak tasarımı size ilham verebilir. Ahşap kutular ve çiçekler yapılan tasarımı tamamlıyor.

Duvar kağıdı kullanılarak yapılan küçük mutfak tasarımları

küçük mutfak tasarımlarında duvar kağıdı kullanılması

küçük mutfak tasarımlarında duvar kağıdı kullanılması

Bu mutfak alanında kullanılan  yumuşak yeşil çiçeklerle kaplanmış duvar kağıdı tasarımın en önemli parçalarından birisidir. Duvar kağıdı, beyaz dolaplar, tezgah arası seramik ile birlikte yumuşak bir görüntü veriyor. İstenildiğinde katlanıp açılabilen bir masa mekanın daha verimli kullanılmasını sağlıyor. Tabureler yakındaki bir palto veya tedarik dolabında saklanabilir ve gerektiğinde geri alınabilir.

Modern çizgiler taşıyan parlak küçük mutfak tasarımları

modern çizgiler taşıyan mutfak tasarımları

modern çizgiler taşıyan mutfak tasarımları

Ev dekorasyon ilhamınızı klasik ve ağırbaşlı yerine fütüristik ve modern olmasını tercih ediyorsanız, bu sizin için mükemmel bir mutfak tasarım şemasıdır. Bu tasarımla ilgili her şey, cilalı metalik yüzeylerden asılı altın küresel ışık fikstürlerine kadar modern. Bu tasarım, küçük alanlarını büyük bir yere dönüştürmek isteyen herhangi bir daire veya konut sakinleri için mükemmel olacaktır.

Parlak ve metalik yüzeyler ile küçük mutfak tasarımları

parlak sarı ve metalik mutfak

parlak sarı ve metalik mutfak

Küçük mutfak tasarımları ile ilgili araştırma yaparsanız tasarımcıların sıklıkla ayna, metalik yüzeyler ve parlak aksesuarlar kullandığınızı görürsünüz. Mat bir yüzey yerine parlak bir malzeme yansıma oluşturacağı için mekanın daha geniş olduğu algısını bize verecektir. Bu küçük mutfak tasarımında tavanda yansıtıcı bir kaplama kullanılmıştır. Parlak sarı renkler ile genişlik algısı verilmeye çalışılmıştır.

Klasik mutfak dolaplarından esinlenilen küçük mutfak dolapları

klasik küçük mutfak tasarımı

klasik küçük mutfak tasarımı

Bu küçük mutfak, eskilerden  kalma klasik çizgiler taşıyan  nostaljik bir görünüm veriyor. Daha büyük bir fırın yerine orta kısıma yerleştirilmiş set üstü ocak, deniz mavisi rengindeki mutfak dolapları ile uyum içerisindedir. Duvara asılı mutfak dolabında, alanı süslemek için  konulabilecek açık raflar mevcuttur. Ayrıca tezgah dolap arası alanda da aynı şekilde mutfak eşyalarını asmak için askılık kullanılması da iyi bir fikir veriyor.

Odak noktasını belli bir yerde toplayarak yapılan tasarımlar

küçük mutfaklarda odak noktası

küçük mutfaklarda odak noktası

En güzel küçük mutfak fikirlerinde odak noktasının tasarımın belli bir noktasında toplandığı sık sık görülür. Bu odak noktası bir vurgu duvarı, mutfak adası, aydınlatma, aksesuar olabilir. Bu tasarımda parlak kiraz kırmızısı bir buzdolabı tüm dikkati üzerine çekiyor. Buzdolabı haricinde kalan alandaki  mutfak dolabı, duvar rengi, tezgah arası, zemin kaplama beyaz ve gri tonlarında yapılmıştır. Bu sayede  açık renklerle ferah ve aydınlık bir tasarım oluyor. Ayrıca buzdolabının parlaklığını geçmeyen renklerle odak noktasının buzdolabı olması sağlanmış oluyor. Pencerenin yakınındaki  kırmızı metin, tüm dekor şemasını birbirine bağlayan güzel bir bitiş aksanı olarak işlev görür.

Basit ve düzenli küçük mutfak tasarımları

basit ve düzenli küçük mutfak

Basit ve düzenli küçük mutfak

Beyaz duvarlar ve düz yüzeyli yan yana sıralanmış ahşap dolaplar mutfağa sade ve açık bir his veriyor. Mutfak dolaplarında ahşabın doğal canlılığı var. Dolapların düz yüzeyli seçilmiş olması ve üstünde herhangi bir aksesuar bulunmaması sade ve temiz bir görüntü veriyor. Tavandan sarkıtılan aydınlatmalar  mükemmel bir odak noktası olarak hizmet ediyor. Üç adet yeşil bitki ve meyve kasesi ile dekor tamamlanıyor. Mutfağa entegre edilen masa, sandalyeler dekoratif bir görüntü veriyor ve tasarımın bütünlüğünü bozmuyor.

Geçmişe yönelik eşya ve objelerle yapılan tasarımlar

rustik küçük mutfak tasarımları

Rustik küçük mutfak tasarımları

Bazı kişiler geçmişe yönelik izler taşıyan retro sobayı tasarım planına zarar verici bulabilir. Ama bu ev sahibi  klasik sobayla birlikte duvar ve dolapların yumuşak krem renklerini iyi birleştirmiş görünüyor. Üst mutfak dolabı yerine açık raf kullanılması mekanın daha geniş gözükmesi açısından iyi bir fikirdir. Asılı renkli kupalar, tabaklar ve kaseler tasarımı tamamlayan unsurlardır.

Dikkat çekici renklerle yapılan küçük mutfak tasarımları

dikkat çekici renkli küçük mutfaklar

dikkat çekici renkli küçük mutfaklar

Küçük mutfak tasarımları fikri göz önüne alınırsa pembe renk çoğu insanın aklına gelebilecek bir renk olmayabilir. Ama bu ev sahibi pembe bir şerit kullanarak renkli mutfak eşyaları ile birlikte canlı ve neşeli bir ortam elde etmiş.

Yumuşak ve hoş tonlarla yapılan dekorasyon fikirleri

soft yumuşak renkli mutfaklar

soft yumuşak renkli mutfaklar

Bu, listemizdeki en misafirperver mutfak tasarım resimlerinden biridir. Mutfağın kendisi küçük olsa da, doğal ışığın bolluğu ve sayısız doğal ahşabın tonları ona açık ve davetkar bir his verir. Yerleşik dolapların ve rafların yumuşak krem ​​rengi, duvarların keskin beyazına güzel bir şekilde bitişiktir. Metalik tezgahlar, pencereden giren güneş ışığını harika bir şekilde içeriye yansıtan yüzeye sahiptir. Bu tasarım basit görünse de, oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir.

Gri ve parlak renkli küçük mutfak tasarımları

gri ve parlak küçük mutfak tasarımı

gri ve parlak küçük mutfak tasarımı

Duvardan tavana kadar gri renklerle yapılan mutfak tasarımlarına pek sık rastlanmaz. Ancak bu ev sahibi gri cilalı beton zemin ile eşleşen dolap ve duvar renkleri ile mutfağını tasarlamış. Gri renk sert, soğuk ve davetsiz olabilirken parlak sarı renk kahvaltı masası ve raflar ortama canlılık katmış. Gri renk haricindeki masa, raf, tezgah arası ve aydınlatmalar ön plana çıkarılmıştır.

Tavana kadar yapılan mutfak dolapları ile tasarım yapılması

küçük mutfaklarda tavana kadar dolap tasarımı

küçük mutfaklarda tavana kadar dolap tasarımı

Bu küçük mutfak tasarımında tavana kadar yapılmış dolaplar ilave depolama alanı sağlıyor. Küçük bir alanda depolama yeri ihtiyacınız varsa her alanı değerlendirmeniz gerekebilir. Gri ve sarı renkleri ile  modern bir mutfak yapılmıştır. Döşeme zemin kaplamasındaki geometrik şekiller ve duvara asılı sanat eseri bize fütüristik ve modern bir his veriyor. Parlak ve düz yüzeylere sahip dolaplar temiz, sade ve ağır bir hava katıyor.

Duvarın bir bölümüne renk vererek yapılan küçük mutfak tasarımları

küçük mutfaklarda duvarın bir kısmına renk vermek

küçük mutfaklarda duvarın bir kısmına renk vermek

Bu küçük mutfak alanında boşta kalan küçük duvar renkli duvar kağıdı ile kaplanarak çok iyi değerlendirilmiştir. Bu vurgu duvarı yapılan tasarımda tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Güzel dekoratif şekilli zemin karo kaplaması oldukça şık duruyor. Dolap altı aydınlatma ve tavanda yapılan aydınlatmalar ortama olumlu bir etki bırakıyor.

Karanlık, şık ve gizemli küçük mutfak tasarımları

karanlık şık ve gizemli küçük mutfak

karanlık şık ve gizemli küçük mutfak

Açık renk ahşap dolap ve masa ile birlikte koyu tema uyum içerisinde tasarlanmıştır.

Cam dolap kapı ile yapılan küçük mutfak tasarımları

cam dolap kapakları ile küçük mutfak

cam dolap kapakları ile küçük mutfak

Cam dolap kapakları şık mutfak eşyalarınızın sergilenmesi ve cam yüzeylerin yansımasından dolayı iyi bir fikir verebilir. Tek gri renk tercih edilmese de ortamın iyi ışık alması, uyumlu zemin karo kaplaması ve cam dolap kapakları ile birlikte iyi bir tasarım olabilir.

Şık köşe küçük mutfak tasarımları

şık bir köşe ile küçük mutfak tasarımı

şık bir köşe ile küçük mutfak tasarımı

Dolap ve döşemede kullanılan ahşabın sıcaklığı ile yapılan tasarım oldukça kullanışlıdır. Zeminde kullanılan açık ahşap rengi ile ondan daha koyu dolap renkleri uyum içerisindedir.

Yazıyı Oylayın

BİR CEVAP YAZIN