Küçük mekanları etkili kullanmak için 8 öneri

Küçük Mekanları Etkili Kullanmak İçin 8 Öneri

Küçük Mekanları Etkili Kullanmak

Küçük mekanları etkili kullanmak için 8 öneri başlıklı yazımızda sizler için sunabileceğimiz fikirler ile ufak mekanlarınızı daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Evi ya da odaları küçük olanlar için daha çok fikir vermek amacıyla kaleme aldığımız yazımızda dar alanları değerlendirebileceğiniz öneriler sunmaya çalıştık. Evinizde odalarınız dar diye artık üzülmenize gerek yok. Size vereceğimiz etkili fikirlerle küçük alanlarınızı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. İşte ufak mekanlarınızı çok daha etkili ve ferah bir şekilde kullanmanız için öneriler;

Mekanın durumuna göre eşya seçin

Küçük mekanları etkili kullanmak için mobilya seçimi

Küçük mekanları etkili kullanmak için mobilya seçimi

Küçük bir evde oturuyorsanız geniş ve büyük mobilyalarla evinizi gereksiz yere doldurmanız gerek yok. Evinizin büyüklüğüne uygun olacak şekilde ve yeterlilikte eşya seçimine önem verin. Böylece alanınızda daha rahat bir şekilde hareket edebileceğiniz çok daha geniş alanlara sahip olabileceksiniz. Mekana uygun şekilde işinizi görecek kadar eşya almanız yeterli olacaktır.

Küçük mekanları etkili kullanmak için pratik ve kullanışlı eşyalar alın

Küçük mekanları etkili kullanmak için mobilya seçimi

Küçük mekanları etkili kullanmak için mobilya seçimi

Küçük alanlar için eşya seçiminde pratik ve işlevsel eşyaları seçmeye özen gösterin. Örneğin seçeceğiniz eşya pek çok alanda işinizi rahatlıkla görebilecek ve çok amaçlı olarak kullanabilecek türden eşyalar olsun. Örneğin duvara monte yataklar evi dar olanlar için oldukça pratik ve mükemmel bir çözüm sunmada ideal ürünlerdir. Yataklar bilindiği gibi evin ortasında büyük bir alan kapsar. Alanı daraltmamak adına özellikle küçük mekanların daha rahat kullanılması için duvara monte yataklar oldukça idealdir. Bu yatak türleri toplandığında bazıları koltuk ya da kitaplık gibi çeşitli şekilde ürün olabilme özelliği de taşımaktadır. Böylece birçok şekilde eşyanızı kullanma pratikliği yaşayabilirsiniz.

Küçük mekanlarınıza uygun objeler kullanın

Küçük mekanlar için ayna kullanılması

Küçük mekanlar için ayna kullanılması

Yaşanılan mekanların daha etkili hale dönüştürülmesinde dekorasyonun da önemli yeri vardır. Mekanları dekore etmede pek çok obje kullanılır. Duvarlar, eşyalar, tablolar, avizeler gibi pek çok ürün mekanlarınızın daha hoş ve estetik görünümünde katkı sağlar. Küçük alanlarınızın etkili görünmesini sağlamak için evi daha geniş gösterecek şekilde boyayabilir ve mekanı ayna ile dekore edebilirsiniz. Ayna mekanları daha estetik ve olduğunda daha geniş göstermektedir. Bu amaçla küçük mekanlar için şık dekorasyon aynaları çok etkili olacaktır.

(Bkz. Ev Aksesuarları Nasıl Seçilmelidir?)

Kullanmadığınız her eşyayı ortadan kaldırın

Küçük mekanları etkili kullanmak için eşyaları azaltın

Küçük mekanları etkili kullanmak için eşyaları azaltın

Yaşam alanınızda artık kullanmadığınız işinize yaramayan her türlü eşyayı ortadan kaldırın. Böylece fazla eşyaları ortadan kaldırarak mekanlarınız için daha çok yer açabilirsiniz. Küçük alanlarınızı daha fazla daraltan ve çok da işinize yaramayan eşyalarınızı gözden çıkarın. Örneğin yıllardır kullandığınız konsolunuz, masanız olabilir. Bunlar yerine daha kullanışlı ve pratik ürünler seçerek mekanınızın genişletilmesine yardımcı olabilirsiniz.

(Bkz. Minimalist salon tasarımları)

Açık renkli boya kullanın

Küçük mekanlarda açık renkli boya kullanılması

Küçük mekanlarda açık renkli boya kullanılması

Bulunduğunuz mekanı daha geniş göstermek için duvarlarınızı açık renklerle boyayın. Böylece küçük alanlar açık renkli boyalarla çok daha aydınlık ve geniş duracaktır. Koyu renkler mekanı daha küçük ve dar gösterir. Açık renkler ise olduğundan çok daha alanın geniş gözükmesini sağlar.

(Bkz. Evi Aydınlık Gösteren Renkler)

Küçük mekanları etkili kullanmak için perde seçimine dikkat edin

Küçük odalarda açık renkli perde kullanılması

Küçük odalarda açık renkli perde kullanılması

Evin daha geniş ve ferah görünmesinde perdeler de çok etkilidir. Evinizi ferah ve nezih bir şekilde gösterecek açık renk perdeleri tercih edebilirsiniz. Beyaz perdeler bu konuda en çok kullanılan ideal perdelerdendir ve mekandaki her objeye de uyum sağlar.

(Bkz. Perde Alırken Nelere Dikkat Edilir)

Evi geniş göstermede zeminin önemi

Açık renk zemin döşemesi kullanılması

Açık renk zemin döşemesi kullanılması

Küçük mekanları daha etkili ve geniş göstermede zeminin durumu da oldukça önemlidir. Evinizin zemini olarak kullanılan parkelerde de yine açık renk parke kullanmanız çok işinize yarayacaktır.

(Bkz. Ahşap Parke Modelleri)

Küçük mekanları etkili kullanmak için mobilya seçimine dikkat edin

küçük mekanlar için yüksek ayaklı koltuk

küçük mekanlar için yüksek ayaklı koltuk

Yazımın başında mobilya seçerken daha çok işlevsel özellikli pratik mobilyaları seçmeniz gerektiğini söylemiştik. Buna ek olarak seçeceğiniz mobilyalarınızın duvar rengi ya da dolap gibi ürünlerle aynı renk olmasına özen gösterin. Koltuklarınızın ayaklı olmasına dikkat edin. Masa olarak kullanışlı çok yer kaplamayan masalar tercih edin.

(Bkz. Mobilya Dekorasyonu için 10 Basit Kural)

BİR CEVAP YAZIN