Koltuk takımı seçimi

Koltuk Takımı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru bir koltuk takımı seçimi ile yaşam alanlarınızı konforlu ve rahat bir hale getirmeniz çok kolay. Bunun için önerilerimize kulak verin. Yaşam alanımız, sahip olduğumuz hayat enerjisini ve mutluluğu belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Mutlu ve huzurlu bir yaşam alanı, kişiye günlük hayatında daha dengeli bir tutum kazandıracaktır. Yaşam alanında huzurlu olan kimse, iş hayatında da daha başarılı ve enerjik olacaktır. Bu nedenle yaşam alanımızı oluşturmak, bunu yaparken de kendi tarzımıza göre dekore etmek, günlük hayatımız açısından oldukça önemli bir konu olmaktadır. Buna ek olarak iş hayatının ve günlük yaşamın stresi bu yaşam alanlarında atılmaktadır. Bu nedenle kişisel tercih ve beğenilere göre hatta yorgunluğu alabilecek şekilde rahat tasarlanmış odalar günlük yaşam açısından daha kullanışlı olacaktır.

Ev hayatımızda günün çoğunu geçirdiğimiz ve en kişiselleşmiş odalardan biri salon ya da oturma odaları olmaktadır. Bu alanlar kişisel zevklerimize ve tarzımıza göre döşenmiş olup, adeta karakteristik özelliklerimizi yansıtan bir pozisyonda olmaktadır. Bu odaların en önemli eşyaları ise kuşkusuz koltuk takımlarıdır.

Mutlaka Okuyun : Salon Dekorasyonu Yapılmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuk Takımı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Koltuk takımı seçimi yaparken öncelikle dikkat edilmesi gereken; takımın alınacağı odanın büyüklüğü ve aile bireyi sayısının dikkate alınmasıdır. Bu kriterlere göre seçilecek mobilya daha büyük daha çok adette ya da daha az sayıda ve küçük olabilmektedir. Örneğin dar alanlara sahip olan odalar için koltuk takımlarının genişlik ölçümleri mutlaka dikkate alınmalı ve alandan kazanmak isteyen bir bakış açısına göre doğru mobilya seçimi yapılmalıdır. Dar alanlar için oturma alanı ihtiyacı fazla ise, bu hallerde alana puf ve benzeri dekoratif eşyalar eklemek gerekebilir. Böyle bir durum hem oturma kapasitesini artıracak hem de odada daha modern ve eğlenceli bir görünüm oluşmasına yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  En Sağlıklı Duvar Boyası Hangisidir?

Koltuk takımı seçerken, evin diğer odalarının genel döşeme konseptinin dışına çıkmamak, karışık ve göz yorucu bir görünüm oluşmasını engelleyecek bir faktördür. Her odanın farklı bir dekorasyon konseptinin olması göz yorucu olmasının yanında, evin genelinde uyumsuz bir havanın oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle mobilyalar, duvar renkleri, halı ve perde renkleri, zemin rengi ve lamba gibi ürünlerin renkleri mutlaka birbiriyle uyumlu olmalıdır. Ve her odanın birbirine bağlı olacak şekilde, bütüncül bir tasarım anlayışı ile dekore edilmesi gerekir.

Mutlaka Okuyun: Halı Koltuk Renk Uyumu Nasıl Yakalanır?

Koltuk Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Koltuk takımı seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli şey takımın yapıldığı malzeme ve bu malzemenin dayanıklılığı olmalıdır. Daha kaliteli ve dayanıklı malzemelerden seçilen takımlar, kullanım süresini uzatacak ve daha konforlu bir kullanım sunacaktır. Bu amaçla en çok tercih edilen malzemeler ceviz ve gürgen ağacından yapılmış olan mobilyalardır. Bu ağaçlardan yapılan mobilyaların sağlamlığı sunta ve diğer malzemeler ile yapılan mobilyalara oranla daha fazla olacaktır.

Dış malzeme seçiminin yanında, iç malzeme olarak koltukların yay sağlamlığı ve esnekliği ve sünger dayanıklılığı dikkate alınmalıdır. Bu kriterler kullanım süresini yine uzatabildiği gibi daha konforlu bir tercih yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Diğer bir önemli nokta ise, seçilen takımın temizlenebilir olma şartıdır. Kolay temizlenebilir ve kir tutmayan, iz yapmayan kumaşlardan üretilen koltuk takımlarının tercih edilmesi daha rahat bir kullanım imkânı sunacaktır. Bunun dışında evin genel dekorasyonuna uygun olarak işçiliği yüksek, oymalı, kabartmalı gibi modellerin seçilmesi, fiyatlandırmanın daha yüksek olmasına sebep olsa da göze hitap edecek şekilde bir dizayn imkân sağlayacaktır.

Koltuk Takımı Renk Seçimi

Koltuk takımı renk seçimi doğru bir şekilde yapılmak isteniyorsa, öncelikle evin diğer odalarının konsepti dikkate alınmalıdır. Örneğin diğer odalarda daha pastel renkler ağırlıklı olarak kullanılmış ve böyle bir dizayn mevcut ise, alınacak takım bu renklere uygun tonlarda, pastel renklerde olmalıdır. Diğer odalar daha altın ve gümüş renkleri gibi iddialı renkler içeriyorsa, koltuk takımı da bu renklere uygun olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Hızlı Büyüyen Çit Bitkileri Nelerdir?

Koltuk Takımı Konsepti Nasıl Belirlenir?

Oluşturulmak istenen odanın tarzı yine koltuk takımı seçimi için belirleyici faktörlerdendir. Örneğin klasik tarz, modern tarz, chester, rustik ve bohem tarz gibi anlayışlarla oda dekore edilebilir. Bu tarzlarda dekore edilmek istenen oda için koltuk takımının yanı sıra kullanılacak aksesuarların ve dekoratif ürünlerin seçimleri de oldukça önem arz etmektedir. Verilecek bu önem neticesinde daha bütüncül ve daha uyumlu bir görünüm elde edebilmek mümkündür. Bunların dışında koltuk takımı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, kişinin kendi tercihlerini ve maksimum rahatını dikkate almasıdır. Daha huzurlu bir oda tasarımı seçmeniz ve daha huzurlu bir gün geçirmeniz dileğiyle…

İlginizi Çekebilir: Suntalam Nedir? Neden Tercih Edilir?

5/5 - (1 {Oy})

BİR CEVAP YAZIN