İş Sağlığı ve Güvenliği

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?

Özellikle inşaat işleri, makine kontrolü ve benzeri ağır işlerde çalışanlar başta olmak üzere farklı birçok işletme için zorunlu hale gelen iş sağlığı ve güvenliği sertifikası nasıl alınır? sorusu, bu alanda çalışacak kişilerce sıklıkla sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı ve sertifika hakkındaki tüm detaylar yazımızın devamında sunulmuştur.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası

İş kazalarını en aza indirmek için zorunluluk haline gelen iş güvenliği ve sağlığı sertifikası, iş güvenliği alanında çalışma yapmak isteyen kişilerin belirli bir eğitim ve sınavın ardından alması gereken bir belgedir. Bu belgenin amacı; iş ortamında çalışanların sağlığını ve iş güvenliğini daha fazla koruma altına alabilecek, bunun için çalışma ve öneriler sunacak bilinçli personeller istihdam etmektir.

İş Kazalarının Nedenleri Nelerdir?

İş güvenliği uzmanının iş ortamında yönlendirmesi ile çalışanların sağlık ve güvenlik koşullarının iyileştirilmesi, çalışanların çeşitli nedenlerle iş kazalarının önlenmesi gibi amaçlarla iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunlu hale gelmiştir. Şartları sağlayan işletmeler, bu konuda sertifika sahibi uzman personel istihdam etmelidir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı

Öncelikle bu sertifikanın A, B ve C olmak üzere, üç ayrı sınıfta verildiğini belirtelim. Bu sınıflar uzmanın çalışabileceği alanların kapsamını da belirlemektedir. Çok tehlikeli işler için bir sertifika alınacaksa, A sınıfı olarak alınması gerekir. Tehlikeli işlerde B sınıfı, az tehlikeli olarak sınıflandırılan işyerlerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak için ise C sınıfı sertifika sahibi olunması gerekir.

Sertifika alabilmek için İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sınava girip başarı elde edilmesi gerekiyor. Bu sınavdan önce ise özel enstitü merkezlerinde veya çalışma bakanlığı tarafından açılan kurslarda eğitim alınması gerekmektedir.

Eğitimini başarıyla tamamlayan kişilerin girmiş oldukları sınavda da başarı elde etmeleri durumunda, ilgili sertifikayı almaları mümkündür. Eğitim alınacak kurumun, bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olması zorunluluk taşımaktadır.

Girilen sınavdan alınması gereken puan ortalaması 70 ve üzerinde olmalıdır. Bunun altında puan alan kişilerin ileriki tarihlerde yapılacak sınavlara girmeleri gerekmektedir.

Sertifika Alabilmek İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

Sertifika alabilmek için, bireylerin aşağıdaki şartları taşıyarak belirtilen evrakları da temin etmesi gerekir.

  • T.C. vatandaşı olmak ve T.C. kimlik numarasının da bulunduğu ıslak imzalı başvurunun kurum adına yazılıp teslim edilmesi gereklidir.
  • İş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim aldığını kanıtlar nitelikte belge
  • A sınıfı sertifika alacakların B sınıfı belgelerini ibraz etmelerinin yanı sıra iş güvenliği alanında en az 4 yıl çalıştıklarını kanıtlayan belgeler (B sınıfı alacaklar C sınıfı belge ve çalıştıklarını kanıtlayan belgeleri sunmalıdır)
  • T.C. kimlik fotokopisi ve aslı gibi belgeleri ilgili kuruma sunmak zorundadır. Başvuru dilekçesinde adres ve telefon gibi diğer iletişim bilgilerinin verilmesi de önemlidir. Bu şartların tamamını sağlayan kişiler, o yıla özel bir şart yoksa bu evraklarla birlikte başvurularını yapabilirler.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Ne İşe Yarar?

Bu sertifika size yeni bir kariyerin önünü açabilir. Günümüzde bu sertifikaya sahip kişilerin değeri şirketler tarafından daha çok anlaşılmakta ve bu pozisyona daha fazla istihdam sağlamaktadırlar.

Ayrıca kariyerinizi bu yönde devam ettirmeyi düşünmesiniz bile bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak işverenseniz çalışanlarınıza güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak, işçiyseniz potansiyel tehlikelerin farkında olmak, bu tehlikelere önlem almak ve ilk müdahaleleri gerçekleştirerek tehlikenin büyümesini engellemek noktasında oldukça mühimdir.

Şirket personellerinin bu konu üzerine eğitim alması çalışanların çeşitli risklere karşı daha bilinçli olmasına katkı sağlayacağı gibi doğabilecek tehlikeleri azaltıp iş kazalarının önüne geçebilme noktasında oldukça önemlidir.

BİR CEVAP YAZIN