home ofis dekorasyon fikirleri

Home Ofis Dekorasyon Fikirleri

Home ofis dekorasyon fikirleri sayesinde evinizi gayet şık bir şekilde ofise çevirebilir ve işlerinizi evinize taşıyabilirsiniz.

Çalışma şekillerinde oluşan değişiklikler nedeniyle evden çalışma sisteminin yaygınlaştığı günümüzde yaşam alanlarımızın bir bölümünü home ofis haline getirme ihtiyacı duyuyoruz. Haliyle de bu alanları dekore etmek için fikirlere ihtiyaç duyuyoruz. Home ofis dekorasyon fikirleri hakkında bilgiler verdiğimiz bu yazımız, evinizde çalışma ortamı oluşturmak için size yararlı olabilir.

Home Ofis Dekorasyonu Planlaması Nasıl Olmalıdır?

home ofis dekorasyon örnekleri

Home ofis dekorasyon örnekleri

Çalışma alanınızı dekore etmeden önce ilk yapmanız gereken, evinizin hangi alanını home ofis olarak kullanacağınıza karar vermenizdir. Bu kararı verdikten sonra işinizi yapabilmeniz için ihtiyaç duyacağınız ofis gereçlerini ve malzemelerini belirleyerek bir liste oluşturmanız faydalı olacaktır. Daha sonra ise verimli ve konforlu çalışabilmek için gerekli olacak mobilyaları belirlemeniz gerekir.

Dosyalama yapıyorsanız zevkinize ve işinizin gereğine uygun bir dosya dolabına mı gereksiniminiz mi var yoksa büyük raflara sahip kütüphane tarzı dolaplar mı size uygun veya çalışma masanızı L şeklinde olan masalardan mı istiyorsunuz. Yoksa farklı tarzda bir masaya mı ihtiyacınız olacak şeklinde cevaplamanız gereken soruları önceden düşünüp planlama yaparsanız, dekorasyon sırasında bu ayrıntılara vakit harcamanız gerekmez.

Duvar renkleri, gereksinim duyulacak ofis ekipmanları ve mobilyalara karar verdikten sonra home ofis dekorasyonunuzun uygulama adımlarına başlayabilirsiniz.

En İyi Home Office Dekorasyon Fikirleri

home ofis dekorasyonu

Home ofis dekorasyonu

Konsantrasyonunuzu Yüksek Tutacak Uyumu Yakalayın

Özellikle çalışma alanlarında eşyaların ve renklerin konsantrasyonu etkilediği yadsınamaz bir gerçektir. Konsantrasyonunuzu yüksek tutabilmek için home ofis olarak kullanacağınız alanı, fazla eşya ile doldurarak ferahlık hissini azaltmamanız gereklidir. Evinizde oluşturacağınız ofisinizin aydınlık ve ferah bir havaya sahip olması ve zihninizi dingin tutabilmeniz için renklerin etkisinden de faydalanabilirsiniz. Örneğin; mavi ve beyazın sağladığı uyum, zihnin dingin olabilmesini ve kendinizi ferah bir ortamda hissetmenizi sağlayacaktır.

Ofisinizin dekorasyonunda renkleri kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta, kontrast oluşturmanız gerektiğidir. Ferahlık veya sadelik için sadece beyaz rengi kullanır ve bu renge kontrast oluşturabilecek farklı bir renk kullanmaz iseniz kullandığınız beyaz renk, çalışma ortamınızı gereğinden fazla aydınlatarak parlak hale getirecek ve göz yoracaktır.

Çalışma Masası Seçiminde Gereksiz Ayrıntılardan Uzak Durun

Çalışma alanınızın olmazsa olmaz mobilyalarından biri olan çalışma masasında, rahatlık ve fonksiyonel olma detaylarını kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. Masanız gereksiz detaylardan uzak, sade ve kalabalıktan arınmış olmalıdır. Eğer bilgisayar kullanacaksanız buna uygun bir çalışma masası seçmeli mutlaka kablo gibi detayların saklanması için gerekli saklama malzemelerinin kullanılmasına dikkat etmelisiniz.

Aydınlatma Unsurları Home Ofis İçin Önemlidir

Home ofis dekorasyonu fikirleri oluştururken mutlaka aydınlatma konusunda detaylı düşünerek hareket etmek gerekir. Spot, aplik, tavan lambası kullanımı veya çalışma odanızda kullanacağınız raflara yerleştirilebilecek ışıklara kadar birçok seçeneğin bulunduğu home ofis aydınlatma unsurlarında ilk olarak karar vermeniz gereken konu, nasıl bir aydınlatmaya ihtiyaç duyduğunuz olacaktır. Eğer ofisinizde şömine tarzı bir dekorasyon ögesi kullanacaksanız uyumlu bir aydınlatma ile şık ve elegant bir ofis ortamı oluşturabilirsiniz veya spot ışıklarını doğru şekilde kullanarak daha dinamik bir ofis ortamı sağlayabilirsiniz.

Sanatsal Unsurlar İçeren Duvar Dekorasyonları

Evinizde oluşturacağınız çalışma alanlarında, sanatsal ve kültürel unsurları öne çıkarabileceğiniz bu dekorasyon tarzı, eğer mesleğiniz tasarım üzerine ise çok daha etkili bir ortam oluşturmanızı sağlayacaktır. Bu tarz bir dekorasyon için örneğin; posterler kullanabilir veya duvar kağıtları ile etki oluşturabilirsiniz.

Küçük Çalışma Alanlarında Fonksiyonel Ögelere Yer Verin

Çalışma alanı olarak ayırabileceğiniz alan küçük bir alan olsa dahi, fonksiyonel tarzda oluşturacağınız home ofis dekorasyon fikirleri ile bu alanı verimli bir çalışma alanı haline getirebilirsiniz. Küçük alanları daha ferah ve aydınlık gösterecek pastel ve açık renklerin etkisini kullanarak veya daha minimalist mobilyalar ile şık bir ofis ortamı oluşturabilirsiniz.

Home ofis dekorasyon fikirleri sunduğumuz bu içeriğimizin ardından yaşam alanlarınızı güzelleştirebilecek diğer fikirler için “Dekorasyon” kategorimiz altında yer alan diğer içeriklerimize de göz gezdirmeyi unutmayın.

BİR CEVAP YAZIN