hi-tech dekorasyon

Hi-Tech Dekorasyon Nedir?

Gittikçe popülerliğini arttıran Hi-tech dekorasyon tarzı, yenilikçi bir tarzdır. Genel tanımlaması ile teknoloji ağırlıklı dekorasyon olarak tanımlanabilecek bu dekorasyon tarzında, kullanılacak teknolojik öğelerin türleri kişinin zevkine ve ihtiyacına göre belirlenmektedir.

Dinamik bir stil olan bu dekorasyon, çok yönlüdür ve evrensel olarak nitelendirilmektedir. Eviniz yazlık bir ev olsa da bir apartman dairesinde yaşıyor olsanız da bu dekorasyon tarzı, her tür ev için rahatlıkla uygulanabiliyor. Cinsiyet gözetmeyen bu tarzda rahatlık ve fonksiyonellik ön plana çıkıyor. Hi-tech dekorasyon tarzı uygulaması yapılırken soğuk tonlardaki renkler daha fazla kullanılıyor. Net ve basit hatlara sahip dekoratif öğeler ve mobilyalar dekorasyon içinde kendine yer buluyor.

hi-tech dekorasyon önerileri

Hi-tech dekorasyon önerileri

Baktığınızda fark etmeyeceğiniz ve hemen göremeyeceğiniz gömme dolaplar ve hatta raflar sanki evin içinde hiç var olmamışlar izlenimini uyandırıyor. Metal ve cam öğeler gibi endüstriyel ürünler bu tarz dekorasyonda sıklıkla kullanılıyor. Dolap, raf, TV ünitesi gibi parçaların dıştan bakıldığında görünüyor olmaması ve genellikle duvar içlerine gizlenmiş şekilde yapılması ise dekorasyonu öne çıkaran özellikler arasında yer alıyor.

Hi-Tech Dekorasyon Nasıl Uygulanır?

teknolojik ev dekorasyonu

Teknolojik ev dekorasyonu

Hi-Tech Dekorasyonda Aydınlatma

Bu tarz dekorasyonu uygulamak istiyorsanız, aydınlatma detaylarını dekore ettiğiniz mekanı daha büyük gösterebilecek şekilde ayarlamanız gerekiyor. Işıklandırmalarda genellikle metal ve cam parçalara daha fazla yer veriliyor ve endüstriyel bir görünüm yakalanıyor.

Loft Daire Ne Demektir? Loft Dairelerin Mimari Özellikleri

Dekorasyonda Zemin Detayları

Yüksek teknoloji dekorasyon olarak Türkçeleştirebileceğimiz dekorasyonda modern tarz uygulandığı için zemin kaplamaların da bu modernliğe uyum sağlaması gerekiyor. Beton, fayans ve modern tarzda ahşap kaplamalar zeminde bu dekorasyon tarzını daha fazla yansıtıyor olacaktır. Eğer dekore edeceğiniz alanın duvarlarında koyu renkleri tercih edecekseniz, zeminde bunun kontrastı olan açık renkleri kullanmanız daha güzel bir görünüm yakalamanızı sağlayacaktır. Duvarlarınızda açık renkler hakim olacaksa bu durumda zemin uygulama renkleri koyu renkler arasından seçilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Mutfak Tipi - Mutfak Plan Tipleri

Çoğu kişi uyumlu olduğu için koyu renk duvarlara sahip evlerini yine koyu renk zemin renkleri ile dekore etmektedir. Fakat bu uygulama Hi-tech dekorasyon tarzını değil, Gotik dekorasyon tarzını yansıtmakta ve ferah görünümden yaşam alanını daha kasvetli olarak tabir edilecek tarza yaklaştırmaktadır.

Zemin kaplama seçiminiz eğer karolardan yana olacaksa daha minimalist ve sade olan ürünler arasından tercih yapmanız elde etmek istediğiniz tarzı yakalamanızı sağlayacaktır.

Fonksiyonel Bölmeler

Bu dekorasyon tarzında duvarlar yerine yaşam alanlarını birbirinden ayıran bölmeler daha fazla kullanılıyor. Örneğin yatak odanız ile giyinme alanınızı tavana kadar uzanmayan bölmeler ile birbirinden ayırabilirsiniz. Veya mutfağınız veya salonunuzda bu bölme sistemini kullanabilirsiniz. Bölmeleri oluştururken klasik duvar görünümü gerçekleşmemesine özen gösterilmelidir.

Oda Bölme Fikirleri İle Kullanışlı Alanlar Nasıl Oluşturulur?

Mobilya Seçimi

Mobilya seçimleri dekorasyonu yansıtmanızda önemli bir rol üstleniyor. Açık renkte, fonksiyonel, basit fakat geometrik olan mobilyalar bu dekorasyon stilini yansıtıyor. Vintage, eskitme gibi ürünlerden, yoğun ahşap görünümlü veya oymalı olarak tabir edilen mobilya türleri bu dekorasyon tarzında kullanılmaması gereken mobilya türleridir.

Buzlu camlardan oluşan bölmeler, sehpa veya masalar, metal kaplamalı mobilyalar Hi-tech dekorasyon tarzı oluşturmak için kullanılması gereken öğelerdir. Mobilyalarınızı seçerken siyah veya beyaz renklerin ağırlıklı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer evinizde şömine uygulaması sizin için vazgeçilmez bir öğe ise bu noktada da şöminenizi klasik şekilde değil elektrikli olanlardan tercih etmeniz ve şömine taşı uygulaması yaptırmamanız gerekiyor.

Daha fazla dekorasyon ile ilgili içerik için “ev- dekorasyon” kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Yazıyı Oylayın

BİR CEVAP YAZIN