Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kasım 16, 2020 0 Yazar: Gürsoy Yurtalan

Halı seçerken nelere dikkat edilmeli içeriğimizde yer alan ip uçları evinize uygun, kaliteli bir halı seçimi yapmanıza yardımcı olacak.

Ev dekorasyonunda akla ilk gelen eşyalar mobilyalar olsa da halılar da dekorasyonun önemli birer parçasıdır. Tasarım, renk ve kalite bakımından birçok çeşidinin olması ise, halı seçimini zorlaştırmaktadır. Peki, halı seçerken nelere dikkat edilmeli? Hangi hususlar göz önüne alınmalıdır?

Aşağıda yer verdiğimiz halı seçmenin püf noktaları dikkate alındığında, hem yaşam alanınıza daha estetik bir görünüm kazandırabilir hem de uzun ömürlü ve kullanışlı bir seçim yapabilirsiniz.

Halı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

halı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Halı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Halı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır. Bu kriterleri göz önünde bulundurduğunuzda aldığınız halıyı yıllarca kullanabilirsiniz.

İhtiyacınızı Belirleyin

Alacağınız halının ihtiyaç ve zevklerinize tam olarak hitap edebilmesi, seçim yaparken ilk dikkat edilmesi gereken şeydir. Aksi halde ne kadar kaliteli ve şık bir halı alırsanız alın, konumlandıracağınız yerde istediğiniz görüntüyü vermeyecektir.

Tercihinizin duvardan duvara veya parça halı olup olmadığına karar verdikten sonra, aşağıda yer alan detayları da ayrıca değerlenmeniz gerekecektir.

Evin Isınması Dikkate Alınmalı

Halı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında, evin kolay ısınıp ısınmadığını da değerlendirmek gerekir. Özellikle halı boyutu, kalınlığı ve doğal ısı sağlayacak yünlü halı gibi farklı tercihlerinizi değerlendirirken, bunu göz önüne almanız faydalı olacaktır.

Ürün Kalitesi

Başta iplik kalitesi olmak üzere alacağınız halının genel kalitesi, uzun ömürlü bir kullanım sunar. Halı yapımında kullanılan en temel hammadde olan ipliğin kalitesi, ürün kalitesi için en belirleyici etkendir.

Halı üretiminde genellikle pamuk ve polyester iplikler kullanılırken seçeceğiniz üründe pamuk ağırlıklı doğru bir iplik orantısının kurulmuş olması, kış aylarında yaşam alanlarınızın daha sıcak olmasını sağlar. Zeminden kaynaklı soğukluklara karşı önlem almış olacağınız gibi, böylelikle kaliteli bir halı tercihi de yapmış olursunuz.

Renk ve Desen Seçimi

halı seçimi tüyoları

Halı seçimi tüyoları

Halıların kullanıldığı yerlerde ortaya koyacağı şıklık, halı seçerken nelere dikkat edilmeli? Sorusunun önemli cevaplarından biridir. Bunun için seçiminizi kaliteli ürünlerden yana yapmakla birlikte, doğru renk ve desen seçiminden yana da yapmanız gerekir.

Farklı bütçelere uygun ve kalite standartlarında bulunan yüzlerce halı modelleri arasından, dekorasyon konseptinize en uygun olanını seçmelisiniz. Halı çeşitleri, dekorasyonun en sonlardaki önemli bir tamamlayıcısıdır. Dekorasyon yaparken birçok insan zevklerine uygun bir çaba gösterdiği halde, dekorasyonun tam olarak beklediği gibi sonuçlanmadığından yakınır. Bunun en temel sebebi, halı seçimi yaparken yanlış renk ve desenlerden yana tercih kullanmaktır.

Evlerde farklı alanların dekorasyonlarında görülecek farklılıklar nedeniyle, halı seçerken bu alanlara uygun hareket edilmelidir. Yatak odaları için romantik desenlere yer verilmeli, oturma odası ve salon gibi alanlarda yine kendi içinde değerlendirilmelidir.

Marka Tercihi

Her konuda olmasa da halı seçiminde marka konusu oldukça önemli bir husustur. Bu sebeple halı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında mutlaka markası da yer almalıdır. Bir markanın mevcut konumuna gelmesi, ciddi gayretler sonucunda olmaktadır. Sattığı ürünün arkasında durması, kaliteli ürünler imal etmesi ve genel olarak müşteri memnuniyetine odaklanması, en önemli markalaşma süreçleridir. Bu nedenle marka değerine sahip olan işletmeler bu değeri kaybetmemek için, kolaylıkla ürün kalitesinden ödün vermeyecektir. Üstelik sattıkları üründe firma kaynaklı görülecek bir sorundan dolayı, değişim ve iade gibi farklı seçenekleri de müşterilerine sunacaktır.

Fiyatı

Çok kaliteli ürünlere sahip olmak demek, alacağınız ürün için illaki çok para ödemek demek değildir. Kaliteli ve markalı ürünlerin normal halılardan biraz daha pahalı olması gayet normaldir. Ancak kaliteli bir halı aldıktan sonra daha uzun ömürlü kullanım imkânının bulunması, uzun vadede aslında aldığınız ürünün sizin için daha az maliyet oluşturduğunun anlaşılmasına neden olacaktır.

Halı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler genel hatları ile bunlar olup, alacağınız ürünün kolay temizlenebilir ve antibakteriyel özelliklere sahip olmasına da mutlaka dikkat etmelisiniz. Evinize güzellik katacak bir diğer içeriğimiz olan “Perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler” başlıklı içeriğimizi de mutlaka okumanızı öneririz.