halı koltuk renk uyumu

Halı Koltuk Renk Uyumu

Halı koltuk renk uyumu ev dekorasyonunda önemli unsurlardan birisidir. Huzur ve güven hissettiğimiz evlerimizde daha konforlu ve estetik bir yaşam biçimi için ev içindeki mobilya ve eşyaların uyumu önemlidir. Alakasız ve uyumsuz renk ve ürünler seçmemiz ev içinde sıkılmamızı sağlayabilir. Her yönden ahenkli bir renk ve dekor kombini ise gözümüzü ve ruhumuzu en güzel şekilde dinlendirebilir. Bu bakımdan renk ahengine ev içinde dikkat edilmesi gerekir. Ev dekorasyonunda renk uyumları sağlanırken pek çok eşyanın birbirini tamamlamasına dikkat edilir.

Ev içindeki eşyalarda uyuma dikkat edilmesi gerekli yerlerden birisi halı ve koltukların birbirine uyum sağlamasıdır. Halı ve koltuk uyumu sağlanırken hangi ton ve renklerde ahengin sağlanması gerektiği konusunda sizlere bilgiler vermeye çalışacağız. Halı rengi seçerken koltuklarla uyumu kadar zeminle olan uyuma da dikkat etmek gerekir.

Örneğin sadelikten hoşlanan kişiler zemin ile benzer renkte bir halı kullanabilirler. Zeminle birlikte halı ve koltukların renginin uyumuna da dikkat edilmelidir. Halı seçerken tek tip renk yerine mobilya renklerine uyumlu olacak renklerde çiçek ya da desen motifleri de seçilebilir. Böylece ortama rustik bir hava katılabilir.

Örnek vermek gerekirse örneğin bordo renkli koltuklarınız var halılarınız da krem renk üzerine bordo motiflerle süslü olabilir.

Halı Koltuk Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Koltuk ve halıların renk uyumu

Koltuk ve halıların renk uyumu

Koltuk ve halıların renklerinin uyumu konusunda isabetli bir seçim yapmak için bu konuda biraz bilgi birikimi yeterli olacaktır.

Renk uyumlarında abeslik sağlanmaması için aynı renkler ve ana ve koyu ya da açık renkler bir arada kullanılmamaya çalışılır. Örneğin koltuklarınız koyu renkse halılarınızı da koyu renk seçmeniz ortamı daha da koyu ve boğuk bir hale getirebilir. Bu bakımdan halılarınızı daha açık renkte seçmeniz daha uygun olacaktır.

Aynı şekilde duvar renginizi de açık renk boyatarak tüm ortamın koyu bir şekilde olmasını engelleyebilir ve çok daha ferah ve estetik bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Koltuk, halı ve duvar renkleri dışında perde ve diğer mobilyaların renk uyumu da ayrıca önemlidir. Onları da yapacağınız dekorasyona dahil ederek etkin bir şekilde tüm odayı istediğiniz tasarım haline getirebilirsiniz.

Perde tercihinde koltuk ve halı renkleri ile uyumlu renkler seçilmelidir. Beyaz renk perde ya da tüllerle uyumu çok daha kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Perde, Mobilya ve Diğer Eşyalarla Uyum Sağlanması

Perde mobilya halı döşeme zemin uyumu

Perde mobilya halı döşeme zemin uyumu

Halı koltuk renk uyumu en güzel şekilde sağlandıktan sonra perde ve mobilya uyumları da seçilir. Bunlar dışında kalan objelerin uyumuna da dikkat edilmesi güzel olacaktır. Örneğin eve renk katan ve evin içinde yaşamaktan daha keyifli hale gelebileceğimiz süs eşyaları, tablolar, avizeler gibi pek çok eşyanın da uyumlu bir şekilde seçimi evinizin ortamını güzelleştirecektir. Örneğin odanızda daha çok koyu renkler hakimse seçeceğiniz tablolar geniş olabilir.Avizeler de sallanır olabilir. Vazo ve süs eşyaları da ortama uyumlu olacak şekilde seçilebilir. Bu şekilde odanın içinde olmasını arzu ettiğiniz pek çok şeyi ortamdaki eşyalara uyum sağlayacak şekilde seçebilirsiniz. Salonda yastıklar da dekorasyona renk katan ürünler içindedir. Renk renk oluşan yastıklarla da odanızı dekore edebilirsiniz. Burada uyumu sağlarken zıt renklerden yararlanmak size yarar sağlayabilir.

Gereksiz ve Uyumsuz Fazlalıklardan Kurtulun

Gereksiz eyşalardan kurtularak modern alanlar oluşturun

Gereksiz eyşalardan kurtularak modern alanlar oluşturun

Ev içinde uyumlu bir ortam sağlamak için odanızın içinde gereksiz tüm fazlalıklardan kurtulun. Uyumsuz olan ve artık işinize yaramadığını düşündüğünüz tabiri caizse kalabalık oluşturan tüm fazlalıkları ortadan kaldırın. Sadece ortamla uyumlu obje ve nesnelerle ortama uyum sağlayacak eşyaları odanızda bulundurun.

Halı koltuk renk uyumu yazımızın sonuna geldik. Ayrıca döşemelik kumaş seçimi nasıl olmalı isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP YAZIN