Evde rutubet nasıl önlenir çözümü

Evde Rutubet Nasıl Oluşur? Rutubet nasıl önlenir?

Evde Rutubet Nasıl Oluşur?

Evde rutubet oluşması oldukça sinir bozucu bir durumdur. Basitçe evin nemlenmesi olarak bilinen rutubet yalnızca estetik bir sorun değil, aynı zamanda sağlık açısından da tehdit edici bir unsurdur. Yapılarda oluşmakta olan bu nem özellikle banyoların dış duvar tarafındaki duvar köşeleri ve tavanlarında oluşur, bunun ardından genellikle küfler oluşmaya başlar. Bu küfler zamanla karararak git gide daha da kötü ve estetiği bozan bir görüntü oluşturur. Bu nemlenme ile birlikte oluşan küf ve kararmaya neden olan şey ise bu nemlilikte yaşayan bakterilerdir. Bu bakterilerin, mantar ve küflerin artması yapı içinde yaşayan insana da zararlı olabilmektedir.

Rutubetin zararları

evde rutubet nasıl önlenir çözümü

evde rutubet nasıl önlenir çözümü

  • Estetik görüntüyü ciddi şekilde bozar.
  • Yapı içerisinde rutubet kokusu denilen rahatsız edici kokuya sebep olur. Giderilmesi oldukça zordur.
  • Bakterilerin üremesi ile birlikte zararlı hale gelir. Hava kalitesini bozar.
  • Küf alerjisi ile birlikte göz yaşarması, burun akıntısı ve hapşırma gibi etkiler görülebilir. Bu küf alerjisi uzun vadede daha ciddi sorunlara evrilebilir. Özellikle astım ve şiddetli öksürüklere neden olabilir.
  • Rutubetli alanlar romatizmal ağrıların artmasına neden olabilirler.
  • Bozuk hava kalitesi sonucunda bozulan uyku sağlığı da pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarabilir.
  • Malzemelerin ısı yalıtım özelliğine zarar verir.
  • Malzemelerin yapısındaki nem, donma ve çözülme ile birlikte kabarmalara ve yer yer çatlamalara sebebiyet verir. Bu çatlak bölgelerde dökülmeler olabilir.
  • Yapıya ve sağlığa zarar vermesinin yanında eşyalara da zarar verir. Küflü duvarlara yakın olan eşyalarda da rutubet ve küf görülebilir.

Bu zararlı etkiler yapının değerinin düşmesine de sebep olur.

Evdeki Rutubet Nasıl Engellenir?

evde rutubet nasıl önlenir

evde rutubet nasıl önlenir

Evde Rutubet sorununda uygulanabilecek olan en önemli çözüm bu nemin, su sızıntısının, kaynağını bulmaktır. Öncelikle küf oluşumu gözlenen bölgelere dikkat edilerek burada bir sızıntının olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer tespiti yapılabilir bir sızıntı kaynağı var ise derhal müdahale edilmeli ve onarımı yapılarak su sızıntısı önlenmelidir. Şayet sızıntı kaynağı gözle kontrol edilerek bulunamıyorsa uzman yardımına başvurulmalıdır.

Yapılarda oluşan nemlenmeyi önlemek için iç mekanlar sık sık havalandırılmalıdır. İklimlendirme uzmanlarından yardım alınarak klima ile çözümlere de başvurulabilir. Rutubet giderici makinelerden yararlanabilirsiniz. Bu makineler geçici de olsa çözüm sağlarlar.

Mekandaki nem oranına dikkat edilmelidir. Ev içinde çamaşır kurutmak da nemin artmasına neden olan bir faktördür.

Bir diğer önlem olarak ise boyalardan bahsedebiliriz. Mantar ve küf oluşmasını engelleyen, küflenmeyen boyalar bu konuda oldukça yardımcı olabilirler. Bu boyalar anti fungal ve antibakteriyel özellikleri ile nem tutmazlar ve rutubet oluşumunu engellerler.

Su geçirmez özellikte olan dış duvar yalıtımları da ısı yalıtımı sağlarken aynı zamanda nem kontrolüne de yardımcı olurlar.

Özellikle eski binalarda kullanılmakta olan demir borular da özellikle birleşim yerleri ve köşe noktalarından hasar alırlar ve bu hasar sonucunda sızıntılar meydana getirirler. Bu eski tesisatın yeni tip borular ile değiştirilmesi de rutubet ile savaşta atılabilecek önemli bir adımdır.

Tüm bu önlem ve tamirler düşünüldüğü zaman, rutubet oluşumunu önlemek sonradan tamir etmeye göre çok daha kolay ve garantidir. Yapım aşamasında önemsiz olarak görülen rutubet sorunu ilerleyen yıllarda başta estetik olmak üzere pek çok soruna neden olarak yapının değerinde ve verdiği yaşam konforunda büyük düşüşlere sebep olur. Bu nedenle yapım aşamasından kullanıma kadar alınacak önlemler ile rutubetin oluşmadan engellenmesi oldukça önem arz eder.

Evde rutubet nasıl önlenir başlıklı içeriğimizden sonra duvar kağıdı seçimi ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

BİR CEVAP YAZIN