EPS NEDİR (İNŞAAT), STRAFOR KÖPÜK, KULLANIM ALANLARI

İNŞAATTA EPS NEDİR?

Eps; Expanded Polystyren Foam kelimelerinin kısaltılmış halidir. Genleştirilmiş Polistiren Köpük manasına gelir. stiren monomerin polimerizasyonuyla petrolden elde edilen, köpük haldeki kapalı gözenekli tipik olarak beyaz renkli bir termoplastik malzemedir. Özel üretimlerde taneciklerin uzun dalga ışınımı yansıtacak şekilde işlendiği gri/siyah tonlarında ürünler de mevcuttur.

Eps malzeme

EPS’NİN KULLANIM ALANI

İnşaat sektöründe binalarda duvarların ısı yalıtımında, teras bahçe ve çatıların ısı yalıtımında, döşemelerin ısı yalıtımında, bina çıkmalarının bulunduğu döşemelerin yalıtımında, binalarda yüzer döşemelerde ses yalıtımında, binalarda hava sesi yalıtımında, dilatasyon derzlerinde, boru, tank, depoların yalıtımında, hafif yapı bloklarının üretiminde, asmolen yapılmasında, hafif beton ve yalıtım sıvası üretiminde, kapı üretiminde dolgu malzemesinde, kompozit levha üretiminde kullanılır. (Bkz. Yalıtım nedir?)

DANSİTE

Dansite demek 1 m3 Eps malzemesinin kaç kg geldiği demektir. Genellikle mantolamada 15-20 kg/m3 yoğunlukta kullanılır.

BİNALARDA DUVARDA EPS YALITIMI 

Bir binanın dış cephe duvarlarında 3 türlü yalıtım yapılır. Bunlar dış taraftan, iç taraftan ve iki duvar arası yalıtım şeklindedir. Bu 3 sistem içerisinde en verimlisi ve en doğru çözümü dıştan yalıtım yapmaktır. En çok tercih edilen yalıtım sistemi bu şekildedir. Dansitenin yani kullanılacak malzemenin yoğunluğunun 15-20 kg/m3′ ün altına düşülmemesi gerekir. Dış taraftan yapılan yalıtımda binanın etrafını manto gibi sarar. Bu sayede ısı köprüsü oluşmaz, yazın aşırı ısınma önlenmiş olur. Su buharının yoğuşma riski en azdır. Yani duvarlarda terlemenin önüne geçilebilir. Yeni binalarda  mantolama yapılabileceği gibi eski binaların restarasyonunda da sıklıkla kullanılır. Eski binaların dışarıdan yalıtımında hem yalıtım yapılmış hemde binanın dış cephe görüntüsünün daha güzel ve estetik olması sağlanır. Dış taraftan yapılan mantolamada binanın çevresine iskele kurulması gerekir.

İç taraftan yapılan mantolama tavsiye edilmez. Döşeme, kiriş alınlarında, duvar birleşimlerinde ısı köprüsü oluşur. Bu tür bölgelerde küflenme, terleme görülebililir.

KARBON KATKILI EPS

Karbon katkılı eps

Karbon katkılı eps

İçerdiği grafit katkısı sebebiyle kızıl ötesi emicilik ve yansıtıcılık özelliği kazanarak , ısı iletkenliği’nin büyük oranda azalması imkanını sağlar, rengini de bu maddeden alır. EPS nin , üstün teknik , su buharı geçirgenlik , boyut stabilitesi , çevre dostu olması gibi diğer tüm özellikleri grafit katkılı EPS’de de aynen mevcuttur.  15 kg/m3 yoğunluğa sahip bir grafit reflektörlü köpük malzeme, 30 kg/m3 yoğunluğundaki bir EPSnin Isıl İletkenlik değerine sahiptir. Bu sayede yaklaşık %20 daha iyi bir ısı yalıtımı sağlanarak daha ince yalıtım levhalarıyla eşdeğer yalıtım performansına yazın ve kışın ulaşmak mümkün olmaktadır.

DUVARLARDA KÜFLENME, TERLEME

Mantolama yapılmayan binalarda, odadaki sıcak hava duvara yakın bölgelerde soğuk hava ile karşılaşır. 2 farklı sıcaklığın karşılaştığı bu yerlerde yoğuşma meydana gelir. Bu soğuk havalarda camlarda oluşan buğu gibidir.  Terleme, rutubet gibi istenmeyen durumlara yol açabilir. Dıştan  mantolama yapıldığında soğuk ve sıcak havanın karşılaşması eps yüzeyinde olur. Dolayısıyla küflenmenin, duvar yüzeyinde buğu, terleme gibi sorunların önüne geçilmiş olur.

ISI YALITIMI SADECE DIŞ DUVARLARA MI YAPILIR?

Isı yalıtımı dış duvarlara, tabana ve çatıya da yapılmalıdır. Çünkü ısı kayıpları sadece dış cephede olmaz. Binanın zemini donatılı beton olduğu için kolon ve perdelerden çektiği ısıyı toprağa iletir. İçeride ki sıcak hava çatı katına yükseldiğinden çatıda da ısı kayıpları oluşur.

BİNALARDA EPS İLE YALITIMDA KULLANILAN MALZEMELER

 • Eps
 • ısı yalıtım yapıştırıcısı
 • ısı yalıtım sıvası
 • ısı yalıtım donatı filesi,
 • astar
 • çelik dübel
 • plastik dübel
 • köşe profili
 • damlalıklı konsol profili
 • dilatasyon profili
 • isteğe bağlı olarak dekoratik kaplama ve boya kullanılabilir.

Mantolama Kategorisinde Okunması Gereken Diğer Yazılar:

2 YORUM

 1. Halil Gedik Aralık 27, 2021 Reply
 2. Gürsoy Yurtalan Aralık 28, 2021 Reply

BİR CEVAP YAZIN