Perde Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perde Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasım 13, 2020 0 Yazar: Gürsoy Yurtalan

Perde alırken dikkat edilmesi gerekenler üzerine ayrıntılı bir liste oluşturacağımız yazımızda “En kullanışlı perde hangisidir?” ve “Perde Nasıl Seçilir?” sorularını da yanıtlandıracağız.

Popüler bir tabirle perdeler evlerin gelinliği sayılır. Odanın haşmetini, aksesuarların görkemini, mobilyaların şıklığını, halının güzelliğini tamamlayan ve yansıtan hiç kuşku yok ki perdelerdir.

Bu sebeple perde seçimi yaparken aceleci karar vermemek ve tüm detayları düşünmek önemlidir.

Şimdi gelin hep birlikte perde alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, öğrenelim.

Perde Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle perde seçimine hangi odanın duvarına asacağınızı göz önünde bulundurarak başlamalısınız. İlk başta kullanım amacını belirlediğimizde perde çeşitleri arasından hangisine yöneleceğimizi bulmak daha kolay olacaktır.

Örneğin söz konusu yatak odası ise öncelikli olan mahremiyettir dolayısıyla kruvaze modelleri en baştan eleyebilirsiniz. Mutfak için seçim yapıyorsanız kullanım kolaylığı açısından modern zebra perdeler sizi oldukça rahatlatacaktır. İhtişamlı bir salon için ürün almayı düşünüyorsanız kruvaze perdeler tam size göre olacaktır. Bu ön bilginin ardından perde türlerinin nerelerde kullanıma uygun olduğuna daha yakından bakalım.

en kullanışlı perde hangisidir

en kullanışlı perde hangisidir

Kruvaze perdeler nerede kullanılır?

Kruvaze perdeler hayalinizdeki görkemli görünüme ulaşabilmek için büyük camlara ihtiyaç duyarlar. Oldukça kullanışlı olup salonda kullanıma uygundur.

Pilli perdelerin kullanım alanları

Çalışma odanıza, salonunuza ya da oturma odanıza perde bakıyorsanız pilli perdeleri de değerlendirmenizde fayda var.

Silüet perdeler nerelerde kullanılmalı?

Silüet perde hem tül hem de güneşlik görevini üstlenebilmektedir. Çok yönlü olmasından dolayı ofis, iş yeri gibi alanlarda kullanıma uygundur.

Stor perdelerin kullanım alanları

Son zamanların en popüler perde türleri arasında hiç kuşkusuz stor perdeler en üst sıralarda yer almaktadır.  Tül perdelerle birlikte kullanılması oldukça yaygındır. Işık geçirmeme özelliği olması nedeniyle yatak odalarında da tercih edilen bu perdelere ofis, toplantı odası gibi kurumsal alanlarda da rastlamak oldukça mümkündür.

Bu tür perdeleri mutfaklarda kullanmayı tercih edenlerin sayısı da hiç az olmasa da biz mutfak için zebra türünü önermekteyiz.

Zebra perde nerede kullanılır?

Zebra perdeler kullanıldıkları alanları olduğundan daha geniş ve ferah gösterebildiği için genellikle küçük alanlarda tercih edilirler. Çocuk odaları ve mutfak için bu tarz perdeler son derece idealdir. Kullanış açısından oldukça rahat olmasını da göz önünde bulundurursak mutfak için en iyi seçimin bu tür perdeler olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Jaluzinin Kullanım Alanları

Bir dönem son derece revaçta olan bu perdeler zebra ve stor perdelerin yaygınlaşmasıyla birlikte tahtında oldukça uzaklaşmış durumdadır. Buna rağmen kullanım kolaylığı nedeniyle başta ofisler olmak üzere birçok yaşam alanında eski dostlarımız jaluzilere rastlamak mümkün.

Yukarıda sıraladığımız perde türlerine ek olarak daha nadir rastladığımız katlama, screen, briz, çiftli sistem, plise gibi perde türleri de bulunmaktadır.

En kullanışlı perde hangisidir?

Yukarıdaki bilgiler ışığından en kullanışlı perde hangisidir? Sorusuna zebra perde yanıtı verebiliriz. Hem aparatlarından kolayca çıkarılıp pratik bir şekilde temizlenebilmesi hem de kullanıldığı alanlara ferahlık katması bu perde türünü ön plana çıkarmaktadır.

Eğer geniş bir alana sahipseniz en kullanışlı perde hangisidir? Sorusuna sizin için vereceğimiz ikinci yanıt kruvaze perdeler olacaktır.

Perdelerde Renk Seçimi

Perdelerde renk seçimi

Perdelerde renk seçimi

Perde alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındaki bir diğer önemli konu da hiç kuşkusuz renk seçimidir. Perdeler uzun ömürlü ürünler olduğu için bu noktada size önerimiz perdenizi mobilya ya da halınızın rengine göre değil de her renkle uyum sağlayabilecek, tabiri caizse “garanti” renkler arasından tercih etmenizdir.

Mobilyanız, halınız eskise de, duvar boyanızın yenilenmesi gerekse de, doğru kullanıldığında kaliteli perdeler size hizmet etmeye devam edecektir. Konuya bu açıdan baktığımızda beyaz, gri tonlar ve açık kahve rengi tonları her renge uyum sağlayabilecek tonlar olarak ön plana çıkmaktadır ve seçim yaparken bütçenizi düşünerek böyle bir tercihe yönelmeniz akılcı olacaktır.

En kullanışlı perde hangisidir konulu yazımızdan sonra daha fazla dekorasyon ile ilgili içerik için lütfen “dekorasyon” kategorimizi inceleyiniz.