Dekorasyon – Düzenli bir dekorasyon için nelere dikkat edilmeli?

Dekorasyon – Düzenli bir dekorasyon için nelere dikkat edilmeli?

Eylül 19, 2020 0 Yazar: Gürsoy Yurtalan

Düzenli Bir Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Yazımızda düzenli bir dekorasyon nasıl yapılır, bunu inceleyeceğiz. Dekorasyon hayatımızda biz tahmin edemesek de oldukça önemlidir. Dekorasyon dediğimizde aklımıza ilk olarak duvar boyası renkleri, mobilyalar ya da dekoratif objeler gelir. Oysa ki dekorasyon tüm bu bileşenlerin birbiri ile olan uyumudur. Bu uyum, evinizi olduğundan daha nitelikli gösterebileceği gibi aynı zamanda evinizin daha dağınık ve karmaşık görünmesine de neden olabilir. İşte bu sebeple dekorasyon konusunda karar verirken, evinizin daha düzenli ve sade görünmesi için de bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Mobilyaların İşlevi – Depolama Bölmeleri

Düzenli bir dekorasyon nasıl yapılır

Düzenli bir dekorasyon nasıl yapılır

Bir evi düzenli göstermek için anahtar nokta, mekanları akıllıca kullanmaktır. Dekorasyon yaparken renklere ve görünüme o kadar çok önem veriyoruz ki bazen işlev konusunu görmezden gelebiliyoruz ama aslında günlük hayatımızın en büyük parçası olan evlerimizde, eşyaların işlevleri de en az görünümleri kadar önemlidir. Özellikle küçük evlerde bizi karmaşadan kurtaracak olan yegane şey ekstra depolama bölmeleridir. Evin düzenli görünmesi konusunda en büyük yardımcılar gizli depolama bölmesi olan eşyalardır. Bu eşyalara örnek olarak bazalı yatakları verebiliriz. Yer kaybından kurtararak size büyük hacimde depolama imkanı sunar.

Renk ve Desen Uyumları – Evi düzenli gösteren renkler

İşlevi bir kenara bıraktığımızda evi düzenli gösterme yollarından birisi de renk ve desen uyumlarından geçer. Uyumsuz renk ve desenlerin birlikte kullanıldığı durumlarda karmaşa görüntüsü kaçınılmaz olmaktadır. Bu sebeple duvar kağıdı, duvar rengi ve eşya renklerine karar verirken karmaşık görüntülerden kaçınmalıyız. Eğer duvar kağıdında karmaşık desenler hakimse eşyaları düz renk seçmemiz bizim yararımıza olacaktır. Yine aynı şekilde desenli eşyalar ile düz renk ve sade duvarlar daha uyumlu olacaktır.

Evi düzenli gösteren renklerin başında sizin de tahmin edebileceğiniz gibi beyaz gelir. Beyaz renk minimal havası ile evinize sadelik getirir. Küçük mekanları aydınlık ve geniş gösterme özelliği ile de beyaz renk tercih sebebi olabilir. Evi düzenli gösterme konusunda beyaz rengi, kum beji ya da buz mavisi gibi açık renkler takip etmektedir.

Gizli depolama alanları yaratmak

Evinizi olabildiğince akıllı kullanmak için bulabildiğiniz her gizli alanı depolama alanına çevirebilirsiniz. Merdiven altı dolapları buna en güzel örnektir. Bunun gibi köşe yerleri depolama alanlarına çevirerek yerden tasarruf edebilir ve evinizi daha düzenli gösterebilirsiniz.

Fazla Eşyalardan Arınmak

Düzenli bir ev denince akla ilk olarak olabildiğince minimalist olan bir ev gelir. Minimalistlik dediğimizde ise “kullanılmayan eşyalara yer yok!” diyebiliriz. Evinizde fazlalık olduğunu düşündüğünüz eşyaları sık sık elemek, evi düzenli göstermek konusunda oldukça işe yarayacaktır.

Temizlik olmazsa olmaz

Düzenli bir dekorasyon için temizlik şarttır. Bir ev temiz olmadığı sürece dekorasyonu ne kadar iyi olursa olsun, göze güzel gelmeyecektir. Bu sebeple de düzenli dekorasyon için ev temizliğine dikkat edilmelidir. Dağınıklık da aynı şekilde düzenli dekorasyon imajına zarar verecektir.