duvar stickerları nasıl yapıştırılır

Duvar Stickerları Nasıl Yapıştırılır, Nasıl Çıkartılır?

“Duvar stickerları nasıl yapıştırılır ve duvardan nasıl çıkartılır?” konusu hakkında bilgi sahibi olarak dekoratif yapıştırmalar sayesinde oldukça düşük maliyetlerle evinize ya iş yerinize bambaşka bir hava katabilirsiniz.

Duvar dekorasyonunun önemli basit ancak etkili bir parçası olan duvar stickerları nasıl yapıştırılır? sorusu dekorasyon yapmak isteyenler tarafından sıkça sorulurken, mevcut stickerları çıkarmak isteyen kişilerde duvar stickerları nasıl çıkartılır? sorununa cevap aramaktadır. Bu sorulara verilen cevapların yanı sıra stickerların yapıştırılma ve çıkarılma aşamalarına ilişkin farklı ipuçlarını da yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Duvar Stickerları Nasıl Yapıştırılır?

Stickerları duvara uygulamak oldukça kolay bir işlem gibi görünse de bazı püf noktalarına dikkat etmezseniz istediğiniz verimi alamazsınız. Kusursuz bir yapıştırma yapmak ve stickerın duvarınızda uzun bir şekilde kalması için, basit birkaç uygulamaya dikkat etmeniz yeterlidir. Stickerların sağlam bir şekilde yapıştırılması için şunlara dikkat etmek gerekir:

 • İlk önce yapıştıracağınız yüzeyde herhangi bir boya veya sıva kabarıklığı olmadığından emin olun. Varsa bu yüzeyin kazınarak düz bir hale getirilmesi, yapıştırmanın sağlıklı şekilde yerinde kalmasını sağlayacaktır.
 • Ürünü yapıştıracağınız yüzeyi, ılık su ile nemlendirdiğiniz bir bez yardımı ile silin. İhtiyaç varsa silim işlemini önce deterjanlı bezle yapabilir, ardından da durulama amacıyla normal nemli bez kullanabilirsiniz.
 • Duvarı silin veya silmeyin, mutlaka kuru olmasına dikkat edin. Rutubet ve nemli duvarlarda, stickerın sağlıklı olmayacağını unutmayın. Bu yüzden duvarı mutlaka kuruladıktan sonra işlem yapın.
 • Kullanacağınız stickerı düz bir zemine serdikten sonra üzerinden banka kartı benzeri bir şey ile bastırarak bir kez geçin. Bu işlemi ürünün arka kısmına da uygulayın. Bunu yaparak duvarda kalacak kısmın daha sorunsuz çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Sonrasında stickerı duvarın önceden tespit ettiğiniz ve temizlediğiniz yerine, üstten aşağı doğru yapıştırın. Komple bir yapıştırma yapmadan önce bir kısmını yapıştırıp üzerinden banka kartı gibi düz bir plastikle geçerek, hava boşlukları ve kabarcıkların oluşmasını engelleyin.
 • Ürünün üst kısmı yapıştıktan sonra aynı işlemi tekrarlayarak transfer kâğıdını çıkarıp aşağı doğru inmeye devam edin.

Duvar stickerı yapıştırma işlemi yukarıdaki ipuçları doğru uygulandığınızda bu kadar basittir. Yapıştırma işlemi sırasında mümkün olduğunca yavaş olmanız ve mümkünse birinden yardım almanız, çok daha sağlıklı olacaktır.

Duvar Stickerları Nasıl Çıkartılır? Nasıl Temizlenir?

duvar stickerları nasıl çıkartılır

Duvar stickerları nasıl çıkartılır

Daha önceden uyguladığınız stickerların yıpranması veya yeni taşındığınız evin duvarlarınızda hoşunuza gitmeyen stickerların olması durumunda, bunları çıkarmak isteyebilirsiniz. Stickerların temizlenmesi sırasında duvarda iz kalacağından endişe ediyorsanız, aşağıdaki doğru yöntemleri uyguladığınızda bu endişenizin yersiz olduğunu görebilirsiniz.

Malzemeler

Stickerları duvardan çıkartmak için ihtiyaç duyacağınız malzemeler şunlardır.

 • Bir miktar tiner (her zaman gerekli olmayabilir)
 • Spatula
 • Kullanmadığınız bir parça bez
 • Buharlı ütü

Uygulama

Aşağıdaki basit adımları doğru bir şekilde uyguladığınızda çıkarttığınız stickerlar duvarda iz bırakmayacaktır.

 • Ütüyü yeteri kadar ısıtın.
 • Kullanmadığınız kötü bezi sökmek istediğiniz stickerın üzerine koyarak, ısınan ütüyü stickerın üzerindeki beze hafif baskı yaparak ütüler gibi gezdirin. Bu esnada elinizden geldiği kadar beze ütü buharı uygulayın.
 • Bezi ütü ile ısıtıp buhar uyguladıktan sonra spatula ile bezi ittirerek, stickerları çıkarın.

Bu işlemleri doğru yapmanız halinde, stickerlar duvardan çıkacaktır. Ancak yine de iz kalma ihtimali bulunmaktadır. Var olan izleri çıkarmak için kullanmadığınız bir bezi tiner ile nemlendirerek, yapışkan izinin kaldığı yerleri silebilirsiniz. İşlemin tamamını uygularken, duvar veya boyaya hasar vermemeye dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde ufak bir boya tadilatı yapmanız gerekebilir.

Bu yazımızda “Duvar stickerları nasıl yapıştırılır ve nasıl çıkartılır?” konularını kaleme aldık. Evinizi ve yaşamınızı güzelleştirecek diğer ip uçlarımız için “Dekorasyon” kategorimizdeki diğer muhteşem içeriklerimizi keşfetmeyi unutmayın.

BİR CEVAP YAZIN