Döşemelik Kumaş Seçimi Nasıl Olmalı?

Döşemelik Kumaş Seçimi Nasıl Olmalı?

Ağustos 14, 2020 0 Yazar: Gürsoy Yurtalan

Yıpranmış veya yeni dekorasyon yapma ihtiyacı hissettiğiniz durumlar için döşemelik kumaş seçmede bilmeniz gerekenleri yazımızda paylaşmaya çalışacağız.

Koltuk, sandalye, puf gibi eşyaları kumaş ile kaplayarak ürünlerin ömrünü uzatabilirsiniz. Kullanacağız farklı tür, renk ve desenler ile oturma odası ve salonların eskisinden daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz.

Mobilyaların kumaş kaplaması seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ve püf noktaları vardır. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde doğru bir seçim yapmış olursunuz.

Döşemelik Kumaş Seçerken Leke Tutmayan Özellikte Kumaş Tercih Edin

Tercih yapılırken kumaşın leke tutmayacak özellikte olması en önemli noktalardan birisidir. Pek çok kumaş az çok leke tutacak özellikte olabilir. Amaç daha az leke tutan ve çok daha kolay temizlenebilir özellikte kumaş seçimine önem vermektir.

Böylece temizlik konusunda çok daha kolay ve akıllı bir tercihte bulunmuş olursunuz. ‘’Hangi tür kumaşlar leke tutmaz’’  ya da daha az leke tutma özelliğine sahiptir diye soracak olursanız sık dokumalı olan kumaşlar çok daha az leke tutmaktadır.

Bu açıdan kumaş tercihinde bulunurken sık dokumalı olanları tercih etmeye özen gösterin. Pes dijital baskılı kumaşlar da hem hava geçirgenliği açısından hem de polyester tabanlı olduğu için lekelenmelere karşı da temizlenmesi en kolay kumaş çeşitlerinden birisidir. Bu tür kumaşlar en zor lekelerde dahi deterjan ve normal sıcaklıkta çıkabilecek özelliktedir.

Döşemelik Kumaş Çeşitleri

Farklı dokularda pek çok çeşidi bulunmaktadır. En çok tercih edilen kumaş çeşitleri ve özelliklerinden şu şekilde bahsedebiliriz;

Duck Kumaş

İnce ve yumuşak bir dokuya sahip bir kumaş türüdür. Bu tür kumaşlar en ufak bir sürtünme durumlarında kolayca hasar görebilirler. Bu açıdan döşemelik kumaş seçiminde pek tercih etmemek daha doğru olur.

Kadife 

En çok tercih edilen kumaş türlerinden birisidir. Hem yumuşak hem de kullanışlı bir kumaş türüdür. Sadece çok sıcak havalarda kullanımı zor olabilir. Ancak bu tür kumaşlar çok çabuk leke tutar. Bu açıdan temizliği en zor döşemelik kumaşlar içerisinde yer alır.

Tay tüyü döşemelik kumaş

Sert ve kalın bir kumaş kaplama türüdür. Orta sıklıkta bir kumaş yapısına sahiptir. Bu tür kumaşlarda da leke tutma özelliği yaşanmakla birlikte aynı zamanda aşırı güneşte yıpranma, renklerde solma, hızlı pamuklanma gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

Deri, suni deri ve nubuk kumaş

Konforlu kumaştan yana tercihini yapmak isteyenler için bu tür kumaş önerilebilir. Sağlam bir kumaş cinsi olarak bilinir ancak yaz aylarında terletme özelliği olması dezavantajdır. Kaliteli deri kumaş için hakiki deri kumaşından olanından tercih edilmesi önerilir.

Fiyatları

Döşemelik kumaş fiyatları değerlendirildiğinde  metre kare hesabı olarak düşük, orta ve pahalı olarak ayrılır. Kumaşın fiyatı kalitesine göre değişkenlik gösterebilir. Kaliteli kumaştan yana tercihte bulunacak olanlar fiyat olarak biraz bütçelerini açmaları gerekir. Dayanıklılık açısından kaliteli kumaşlar çok daha uzun süre kullanılmaktadır. Diğer kumaşlara göre biraz daha pahalı olsalar da uzun yıllar kullanım açısından rahatlık sağlaması açısından en ideal olanları kaliteli döşemelik kumaşlardır.

Bu yazımızdan sonra evde yapılabilecek geri dönüşüm fikirleri yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.