Dekoratif Soy Ağacı Nedir, Nasıl Yapılır?

Dekoratif Soy Ağacı Nedir, Nasıl Yapılır?

Mart 1, 2021 0 Yazar: Gürsoy Yurtalan

Dekoratif soy ağacı tablosu ile dekorasyon çalışmanıza anlamlı dokunuşlar yaparak, daha etkili bir görüntü elde edebilirsiniz. Aile büyüklerinizi her fırsatta size hatırlatıp yad etmenizi sağlayacak bu çalışma, ayrıca sıra dışı bir dekorasyonun ortaya çıkmasına da neden olacaktır.

Soy Ağacı Nedir?

Soy ağacı; Birinin soyundan gelen kişilerin çizelge şeklinde yer aldığı veya tam tersi olarak kişinin aile büyüklerinin en son bilinen kişiye uzanması ile devam eden tablodur diyerek, soy ağacı nedir? sorusunu kısaca cevaplandırabiliriz.

Türkiye’de soy ağacı sorgulama tablosunun devlet kanalı ile yayınlanması sayesinde, artık her Türk vatandaşı soyunun nereden geldiğini birkaç kuşak öncesine kadar öğrenebilmektedir. Öğrenilen son kuşak hakkında yapılacak araştırma sayesinde, soyunuzun nerelere dayandığı hakkında daha detaylı fikir edinebilmeniz de mümkün olmaktadır. Elde ettiğiniz bu bilgileri neden dekorasyon öğesi olarak kullanmayasınız?

Dekorasyonda ise soy ağacı çizelgesi, farklı dekoratif tasarımlarla yapılarak ev ve ofis dekorasyonlarında tercih edilen ürünler haline gelmiştir. Dekorasyonlarda birçok dekoratif ürüne göre çok daha anlamlı ve duygu yüklü bir çalışma olan dekoratif soy ağaçları, aslında bir dekoratif unsur olmasının çok da ötesinde yer alan öğelerdir.

Kişinin geçmişine evinin duvarında şık bir şekilde yer vermesi onları unutmamak ve her daim hatırlamak adına yapabileceği en iyi şeylerden biriyken, çocuklarına da aile büyüklerini yani atalarını tanıma fırsatının doğmasıyla aile birlikteliğinin daha güçlü olması sağlanabilmektedir.

Dekoratif Soy Ağacı Nasıl Yapılır?

soy ağacı nedir

Dekoratif soy ağacı tablosu nedir

Dekorasyona farklılık ve anlam katmak isteyenlerin sık tercihleri arasında yer alması nedeniyle, dekoratif soy ağacı nasıl yapılır? Sorusuna cevap aranmaktadır. Bunun için e-ticaret mağazaları veya dekoratif ürün satışı yapan sitelerde birçok hazır alternatif bulunuyor olsa da kişinin kendi emeği ile oluşturacağı dekoratif soy ağacı tablosu, zaten anlamlı olan bu çalışmaya daha fazla anlam katacaktır. Bunun için, farklı soy ağacı çizimleri kullanabilirsiniz. Yapmanız gerekenleri başından itibaren sıralayacak olursak;

İlk Adım: Ne Kadar Geriye Gideceğinize Karar Verin

Herhangi bir tablo çizimine başlamadan önce, tabloda nelere yer vereceğinizi belirlemeniz gerekir. Bunun için öncelikle yapılması gereken, dekorasyonda soy ağacı tablosu için ne kadar geriye gideceğinize karar vermeniz gerekir. Soy ağacında yer alacak kişi sayısı netleştikten sonra, soy ağacının çizimi aşamasına geçebilirsiniz.

İkinci Adım: Soy Ağacı Taslak Çizimi

Taslak çizimi yapmadan önce, nasıl bir üründen faydalanacağınıza ve soy ağacınızın hangi özelliklere sahip olacağına karar vermelisiniz. Nasıl bir ürün ortaya çıkarmak istiyorsanız buna karar verdikten sonra, şekil olarak verdiğiniz karara uygun bir çizim yaparak işe başlayabilirsiniz.

Doğrudan bir ahşap üzerine taslak çizim yapacaksanız, mutlaka kolay silinen kalemler kullanmanız yanlışlarınızı rahat düzeltmenize ve karmaşayı önlemenize yardımcı olur. Veya bunun için bir karton ya da tek parça kâğıt kullanabilirsiniz.

Üçüncü Adım: Taslağı Şekillendirme

Dekoratif soy ağacı yapımı için hazırladığınız çizim taslağını şekillendirerek, sona doğru yavaşça yaklaşabilirsiniz. Şayet ahşabı çizime göre keserek şekillendirmek istiyorsanız, bunun için parmak testere gibi küçük el aletleri kullanmanız gerekebilir. Aynı zamanda kalın ve ince dişli zımparalarda keserek şekillendirme yaparken ihtiyaç duyacağınız şeylerdir.

Taslak çiziminizin altını gösterecek bir neden yoksa, kâğıdı ahşaba sabitledikten sonra maket bıçağı ile kesim yapabilir veya ana şablonu yine maket bıçağı ile çizerek ahşap üzerinde belirginleştirebilirsiniz. En dıştaki çizgiden başlayarak, parmak testere ile çizdiğiniz tüm alanları kesebilirsiniz. Bunun için testere yerine, küçük tığlı bir motor yardımıyla çizgi üzerinden açacağınız delikle ilerlemeniz daha hızlı ve sorunsuz olacaktır. Çizimi kesip şablon ahşaba çıkarıldıktan sonra, sonlandırma çalışmalarına geçebilirsiniz.

Son Adım: Dekoratif Detaylara İnme ve Sonuca Ulaşma

Sadece kâğıt üzerinde bir tablo hazırlayacaksanız, çizim yaptığınız kâğıdı MDF veya sunta gibi sert bir zemine yapıştırıp üzerini boyayarak resimleri yapıştırıp isimlerini verebilirsiniz. Ancak bu durum, kısa sürede tablonun deforme olmasına neden olur. Bu yüzden doğrudan ahşap üzerine işlemeniz hem daha şık hem de daha sağlıklı olur.

Dilerseniz ahşabı boyayabilir, kişi isim ve bilgilerini çok ince matkap tığı ve motoruyla ahşaba yazarak muhteşem doğallık ve şıklıkta dekoratif bir ürün ortaya çıkarabilirsiniz. Son olarak resimleri düzgün şekilde soy ağacına yapıştırarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Tercihinize göre abartıya kaçmadan LED ışıklandırmalara yer vermeniz, çalışmanın daha etkili olmasını sağlayabilir.

Uzun sözün kısası dekoratif soy ağacı tablosu yaparken, nasıl bir tasarım yapacağınız ve diğer detaylara yer vereceğiniz tamamen sizin hayal gücünüze kalmaktadır. Sonuç ne olursa olsun aileniz için böyle anlamlı bir tabloyu kendi ellerinizle yapmanız, bu çalışmanın gözünüze şık ve daha anlamlı gelmesini sağlayacaktır.

Dekoratif soy ağacı tablosu ile ilgili içeriğimizin ardından dekorasyon ile ilgili daha fazla bilgi almak için “dekorasyon” kategorimizi inceleyebilirsiniz.