dekorasyonda en çok yapılan hatalar

Dekorasyonda En Çok Yapılan Hatalar

Dekorasyonda en çok yapılan hatalar nelerdir? Hangi yanlış uygulamalar hayalinizdeki gibi bir görünüm elde etmenize engel olur?

Yapacağınız dekorasyonda ne kadar etkili ürünler kullanırsanız kullanın, dekorasyonda en çok yapılan hatalar listesinde yer alan yanlışlara düşmeniz yapacağınız tüm çalışmayı gölgeleyecektir.

Bu yüzden yapacağınız dekorasyon çalışmalarını bu hatalardan kaçınarak gerçekleştirmeniz, çalışmanın daha etkili sonuçlar doğurmasına yardımcı olacaktır.

dekorasyon hataları

Dekorasyon hataları

Dekorasyonda En Çok Yapılan Hatalar Nelerdir?

dekorasyonda sık yapılan hatalar

Dekorasyonda sık yapılan hatalar

Dekorasyon için iyi bir tasarım planlamış olsanız bile, kâğıt üzerinde veya kafanızdaki tasarımın basit sebepler yüzünden yok olmasına izin vermeyin. Bundan kaçınmak için dekorasyon planınızı kafanızda kurgularken, bu planı kâğıt üzerinde de uygulamaya koyarak işe başlayın.

Yanlış Aydınlatma Uygulamaları –  Dekorasyonda en çok yapılan hatalar

Dekorasyon yapan birçok insanın yaygın olarak düştüğü hataların başında, yanlış aydınlatma uygulamaları gelmektedir. Dekorasyonlarda aydınlatma detayı kişinin doğrudan zevkine hitap ettiğinde, daha büyük yanlışların ortaya çıkma ihtimali mümkündür.

Bu yüzden dekorasyon yapılan alana uygun örnekleri inceleyerek ve çevrenizden fikir alarak, en fazla önerilen seçenekleri değerlendirmeniz faydalı olacaktır. Sizin bireysel olarak yapacağınız seçim gözünüze hoş gözükse bile, insanların ortak kanısı seçiminizin yanlış olduğu yönünde ise bunu dikkate almanız gerekir.

Gereksiz Mobilyaların Fazla Kullanılması

Mobilyalar dekorasyonun önemli birer parçası olmakla birlikte, işlevsel özelliklere de sahip olmalıdır. Aksi halde çalışma yapacağınız ortamda, sadece bir kalabalıktan ibaret olacaklardır. Dekorasyonun temel amaçlarından biri ferah bir ortam oluşturmak olduğundan, sade ancak şık ve kullanışlı ürünleri yapacağınız dekorasyonun bir parçası haline getirmeniz gerekir.

Keskin Renk Geçişleri Yapmak

Renk geçişlerinin yanlış olması, dekorasyonda en çok yapılan hatalar arasındadır. Aslında doğru renkler kullanılmış olsa bile geçişlerin keskin ve yanlış olması, şık bir dekorasyona rahatlıkla gölge düşürebilir. Bu yüzden renkleri doğru kullanmak kadar, renkler arasındaki geçişin yumuşak olmasına dikkat etmekte önemlidir.

Geniş Alanları Yeteri Kadar Doldurmamak

Yapacağınız dekorasyon hatalarından biri de özellikle salon gibi geniş alanları kısmen boş bırakmaktır. Büyük bir alanda daha az mobilya ve farklı nesnelere yer vermek, sırıtan bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden geniş alanlarda daha fazla mobilya ve dekoratif ürünlere yer vermeniz gerekir.

Farklı Trendleri Bir Arada Kullanmak – Dekorasyonda en çok yapılan hatalar

Her ortam için kullanılabilecek dekorasyon trendleri birbirinden farklıdır. Ayrıca farklı konseptleri yansıtan ürünlerin bir arada kullanılması da en sık yapılan dekorasyon hataları arasındadır. Modern dekorasyon trendlerini klasik unsurlarla bütünleştirmek, ancak amatör bir görüntünün ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bunun için dekorasyonu bir bütün halinde değerlendirerek, farklı akımlara yer vermek yerine, tek bir trend üzerinden çalışma yapmak daha faydalı olacaktır.

Büyük Alanlarda Küçük Halılar Kullanmak

Geniş zemine sahip alanlarda küçük halılara yer vermeniz, yapılan çalışmanın sırıtmasına sebep olur. Bu yüzden halı seçiminizi mutlaka zeminin büyüklüğüne uygun bir şekilde şık ürünlerden yana yapmanız gerekir.

Mobilya Yerleşimi

Özellikle oturma grupları ve kanepelerin duvara yapışık şekilde kullanılması, yapılan önemli hatalardan biridir. Bunun yerine oturma grupları ile duvar arasında az da olsa bir boşluk bırakarak, ortamın ahengine uygun bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Mobilyaların duvara yapışması orta alanın daha geniş olmasına yardımcı olabilir. Ancak, bu durum sinmiş bir görüntünün de ortaya çıkmasına neden olacağı için dekorasyonu olumsuz etkilemektedir.

Aşırı Renk Kullanımı – Dekorasyonda en çok yapılan hatalar

Ortama uygun renkleri tercih etmek nasıl ki doğru bir kararsa, aynı ortamda birkaç rengi bir arada kullanmak dekorasyon çalışmanızı gölgede bırakacak hatalardan biridir. Bu yüzden maksimum 3 renge ana unsurlar da yer vererek, dekorasyonda renk verimliliğini en iyi seviyeye taşıyabilirsiniz.

Tekil Mobilyalar ile Dekorasyonu Gölgelemeyin

Özellikle geniş alanlarda tekil mobilyalara yer vermeniz, dekorasyonun gölgede kalmasına neden olacaktır. Etkili bir dekorasyon çalışması yapmak istiyorsanız, kullanacağınız mobilyaları takım halinde tercih etmeniz daha şık bir görüntü yakalamanızı sağlayabilir.

Ofis Tasarımına Ağırlık Vermek

Yaşam alanlarında dekorasyonda en çok yapılan hatalar arasındaki ofis ciddiyeti, ev dekorasyonu için yapılabilecek en son hatalardan biri olmalıdır. Ancak birçok insan, başta salon olmak üzere evin geniş alanlarında ofis mobilyalarına benzer ürünlere yer vererek dekorasyonun samimiyetten uzaklaşmasına neden olmaktadırlar. Sıcak ve samimi bir dekorasyona ağır kaçan ofis tasarımlarına yer vermek yerine, sıcak bir ahenk oluşturacak mobilyalar tercih etmeniz gerekir.

Tablolara Yer Vermemek

Dekorasyonun en basit unsurlarından biri olmasına rağmen, duvarlarınızı boş bırakıp tablolara yer vermemeniz yapabileceğiniz hatalardan biridir. Özellikle geniş alanların duvar süslemelerinde mutlaka sanatsal değeri bulunan tablolara yer vererek, daha şık bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Bütünlük Sağlamamak

Dekorasyon yaparken düşülen hatalardan biri, genel olarak alan bütünlüğü sağlamaya özen göstermemektir. Evi sadece bölümler şeklinde değerlendirmek yanlıştır. Yapacağınız çalışmanın bütünlük kazanması için, ana kapı girişinden başlayıp çalışmanın yatak odasında sonlandırılması gerekir.

En azından daha farklı uygulamalara yer vermek istiyorsanız, alanlar arasında geçişleri hissedilmeyecek derecede hassas yapmanız gerekir. Aksi durumda ise, bütünlük yakalamaya gayret etmelisiniz. Antrede yer ve hollerde yer vereceğiniz detaylar, bu anlamda ayrı bir önem taşır. Çünkü bu alanlar, evin her odasına hitap eden geçiş noktalarıdır.

Dekorasyonda sık yapılan hatalara düşmemek adına “Ev-Dekorasyon” kategorimizdeki bilgilendirici yazılara bakmanızı öneririz.

BİR CEVAP YAZIN