ÇİMENTO ESASLI SÜRME İZOLASYON TEKNİK ŞARTNAMESİ

ÇİMENTO ESASLI SÜRME İZOLASYONLA SU YALITIMI

ISLAK HACİM İZOLASYONLARI

1. KAPSAM

Bu teknik şartname Şantiye tarafından mekanik ve elektrik tesisatı döşenmiş, tüm düzeltmeleri yapılmış, tesviye ve meyil şapı dökülüp, perdahlanarak su yalıtımı uygulamasına uygun hale getirilmiş ıslak hacim içinin su yalıtımı işleri ile balkonlarda yapılacak yalıtım uygulamalarını kapsamaktadır. Uygulama; 1 kat donatı filesi (1.10/ m²) ve 3 kat tam elastik (3,5 kg/m²) su yalıtım malzemesi ile yapılacaktır. Kullanılacak tüm malzemeler altyükleniciye ait olacaktır. Yatay düşey taşımalar, malzeme alım platformları ve iskele vb gibi ekipmanların temini altyüklenici tarafından yapılacaktır.

Bu bölüm, aşağıdaki imalat pozlarının yapımı hususunda anlaşmaya varılması için referans alınacak teknik uygulama detaylarını ve diğer poz içeriklerini kapsamaktadır.

 Islak Hacim ve Balkonlarda Sürme İzolasyon Yapılması

2. UYGULAMA ve MALZEME DETAYLARI

İZOLASYON ÖNCESİ TAMİR HARCI

1. Islak hacim içinde yer alan yatay düşey yüzlerin ince tesviyesi ve tamiratı Sika Monotop 612, WeberDeitermann HKS, Basf Master Emaco S 488 (Emaco S88 C) veya kalitece muadili tamir harcı ile yapılıp, temizlenerek su yalıtımına uygun hale getirilecektir.

BORU ETRAFI YALITIM

2. Islak hacim içinde yer alan boru etraflarına Sikadur 31 epoksi yapıştırıcı sürülerek su yalıtımı malzemesinin aderansı için altyapı oluşturulacaktır.

İZOLASYON ÖNCESİ YÜZEYİN TEMİZLENMESİ

3. Yapılan tamiratlar sonrası ıslak hacim içinin yatay düşey yüzlerinin temizliği ve tozdan tamamen arındırılması süpürge, fırça veya kompresör havası ile yapılacaktır.

İZOLASYON ÖNCESİ YÜZEYİN ISLATILMASI

4. Islak hacim içinde yer alan, yalıtım yapılacak yataydüşey yüzlerin tamamı su veya Sika Astar, Basf Mastertile P300 (Astar A) veya muadili astar ile rutubetlendirilecektir.

SÜRME İZOLASYON UYGULAMA ŞEKLİ

5. Rutubetlendirilen yüzlere, A ve B kompanenti birleştirilip düşük devirli karıştırıcılar ile 3 dakika karıştırılarak homojen hale getirilmiş KOSTER 2K veya kalitece muadili malzemenin 1. katı özel yalıtım fırçası ile yüzeye homojen şekilde sürülüp, üzerine 1 kat 60 gr/m2 esnek file %10 bini yapılarak (1,10/m2) serilecektir. Uygulanan katın prizlenmesi sonrasında 2. ve 3. kat KOSTER 2K veya kalitece muadili malzeme ters istikametlerde ve donatı filesinin gözenekleri tam dolacak şekilde sürülecektir. (sarfiyat: 3,5 kg/m2)

6. KOSTER 2K veya kalitece muadili malzemenin kurumasını müteakip boru ve kablo etraflarındaki yalıtım ağızlarına Sika Sikaflex Pro 3 WF, Stenkim StenSeal PU 200 poliüretan mastik çekilecektir.

7. İzolasyon zeminden duvarlarda 20 cm, küvetin yüzeye oturduğu küvet yüksekliği üzerinde 200 cm, duşakabinlere denk gelen duvarlarda duvar yüksekliği boyunca çıkacak şekilde yükseltilecektir.

8. Uygulanan detay sonrası çevre temizliği yapılarak uygulama sonlanacaktır.

9. Yalıtımın ve çekilen mastiğin tamamen kuruması sağlanmalıdır. (Ortam ısısına bağlı olarak ~ 4 ila 7 gün gerekir)

10. Uygulamadan sonra kullanılan izolasyon malzemelerinin kovaları atılmayacak, uygulama sorumlusu ile birlikte sayım yapılıp proje ve uygulama metrajları karşılaştırılıp onaylanacaktır.

SU TESTİ YAPILMASI

11. Su yalıtımı uygulaması minimum 48 saat süre ile su testine tabi tutulacaktır. Taşeron tarafından gerekli yerlere set çekilecek, alanın her noktasında su bulunacak şekilde minimum 5 cm yüksekliğinde su taşeron tarafından doldurulup ilk kontrol yapılacak, kaçak tespit edilmemesi durumunda kontrol ve teslim için izolasyon sorumlusu davet edilecektir.

TESLİMİ

12. İmalat boyunca iş başında bulunacak olan taşeron teknik elemanı tarafından test bitiminde teslim tutanağı tutulacak ve izolasyon sorumlusu tarafından imzalanıp teslim alınacaktır.

13. İzolasyon detayı ekli çizimde gösterilen şekilde olacaktır.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir