ÇİMENTO ESASLI SU YALITIMI YAPILMASI

UYGULAMA ÖNCESİ

Çimento esaslı  su yalıtımı öncesi tamirat yapılması

Çimento esaslı su yalıtımı yapılması (sürme izolasyon) öncesinde ıslak hacim içinde yer alan yatay düşey yüzlerin ince tesviyesi ve tamiratı  tamir harcı ile yapılıp, temizlenerek su yalıtımına uygun hale getirilir.

Çimento esaslı su yalıtımı boru etrafları

Islak hacim içinde yer alan boru etraflarına epoksi yapıştırıcı sürülerek su yalıtımı malzemesinin aderansı için altyapı oluşturulur.

Çimento esaslı su yalıtımı öncesi yüzeyin temizlenmesi

Yapılan tamiratlar sonrası ıslak hacim içinin yatay düşey yüzlerinin temizliği ve tozdan tamamen arındırılması süpürge, fırça veya kompresör havası ile yapılır.

Çimento esaslı su yalıtımı öncesi yüzeyin ıslatılması

Islak hacim içinde yer alan, yalıtım yapılacak yataydüşey yüzlerin tamamı su veya Sika Astar, Basf Mastertile P300 (Astar A) veya muadili astar ile rutubetlendirilecektir.

ÇİMENTO ESASLI SU YALITIMI UYGULAMA ŞEKLİ

Rutubetlendirilen yüzlere, A ve B komponenti birleştirilip düşük devirli karıştırıcılar ile 3 dakika karıştırılarak homojen hale getirilmiş malzemenin 1. katı özel yalıtım fırçası ile yüzeye homojen şekilde sürülüp, üzerine 1 kat 60 gr/m2 esnek file %10 bini yapılarak (1,10/m2) serilir. (Malzeme A ve B komponentli sıvı ve tozdan oluşur. Her iki malzeme uygun oranlarda karıştırılır.)

Uygulanan katın prizlenmesi sonrasında 2. ve 3. kat malzeme ters istikametlerde ve donatı filesinin gözenekleri tam dolacak şekilde sürülecektir. (sarfiyat: 3,5 kg/m2)

 İzolasyon zeminden duvarlarda 20 cm, küvetin yüzeye oturduğu küvet yüksekliği üzerinde 200 cm, duşakabinlere denk gelen duvarlarda duvar yüksekliği boyunca çıkacak şekilde yükseltilir.

 Uygulanan detay sonrası çevre temizliği yapılarak uygulama sonlandırılır.

Yalıtımın  tamamen kuruması sağlanmalıdır. (Ortam ısısına bağlı olarak ~ 4 ila 7 gün gerekir)

SÜRME İZOLASYON – SU TESTİ YAPILMASI

Su yalıtımı uygulaması minimum 48 saat süre ile su testine tabi tutulur. Gerekli yerlere set çekilerek, alanın her noktasında su bulunacak şekilde minimum 5 cm yüksekliğinde su  doldurulup test yapılır.

Yapılan su testi sonrası herhangi bir kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Su testinde kaçak çıkması durumunda yapılan imalat tekrar elden geçirilir.

Paylaşmak Güzeldir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir