Çimento Esaslı Sürme İzolasyon İle Su Yalıtımı

ÇİMENTO ESASLI SU YALITIMI YAPILMASI

Çimento esaslı su yalıtımı (sürme izolasyon) yapım aşamaları aşağıda sıralanmıştır.

 • Uygulama öncesi tamirat yapılması
 • Boru etraflarının doldurulması ve aderansının artırılması (Bkz. Aderans nedir? )
 • Sürme izolasyon öncesi yüzey temizliği
 • Sürme izolasyon öncesi yüzeyin ıslatılması
 • Çimento esaslı su yalıtımı yapılması ve dikkat edilmesi gereken hususlar
 • Su testi yapılması

Uygulama Öncesi Yapılması Gerekenler

Tamirat yapılması

Çimento esaslı su yalıtımı yapılması (sürme izolasyon) öncesinde ıslak hacim içinde yer alan yatay düşey yüzlerin ince tesviyesi ve tamiratı  tamir harcı ile yapılıp, temizlenerek su yalıtımına uygun hale getirilir.

Boru etraflarının doldurulması ve aderansının artırılması

Islak hacim içinde yer alan boru etrafları doldurulmalıdır ve epoksi yapıştırıcı sürülerek su yalıtımı malzemesinin aderansı için altyapı oluşturulur.

Yüzeyin temizlenmesi

Yapılan tamiratlar sonrası ıslak hacim içinin yatay düşey yüzlerinin temizliği ve tozdan tamamen arındırılması süpürge, fırça veya kompresör havası ile yapılır.

Sürme izolasyon su yalıtımı öncesi yüzeyin ıslatılması

Islak hacim içinde yer alan, yalıtım yapılacak yatay düşey yüzlerin tamamı su veya Sika Astar, Basf Mastertile P300 (Astar A) veya muadili astar ile rutubetlendirilir.

Çimento Esaslı Su Yalıtımı  (Sürme İzolasyon) Nasıl Yapılır?

çimento esaslı sürme izolasyon yapılması

Çimento esaslı sürme izolasyon yapılması

 • Rutubetlendirilen yüzlere, A ve B komponenti birleştirilip düşük devirli karıştırıcılar ile 3 dakika karıştırılarak homojen hale getirilmiş malzemenin 1. katı özel yalıtım fırçası ile yüzeye homojen şekilde sürülüp, üzerine 1 kat 60 gr/m2 esnek file %10 bini yapılarak (1,10/m2) serilir. (Malzeme A ve B komponentli sıvı ve tozdan oluşur. Her iki malzeme uygun oranlarda karıştırılır.)
 • Uygulanan katın prizlenmesi sonrasında 2. ve 3. kat malzeme ters istikametlerde ve donatı filesinin gözenekleri tam dolacak şekilde sürülecektir. (sarfiyat: 3,5 kg/m2)
 • İzolasyon zeminden duvarlarda 20 cm, küvetin yüzeye oturduğu küvet yüksekliği üzerinde 200 cm, duşakabinlere denk gelen duvarlarda duvar yüksekliği boyunca çıkacak şekilde yükseltilir.
 • Uygulanan detay sonrası çevre temizliği yapılarak uygulama sonlandırılır.
 • Yalıtımın  tamamen kuruması sağlanmalıdır. (Ortam ısısına bağlı olarak ~ 4 ila 7 gün gerekir)

Çimento Esaslı Sürme İzolasyon Su Testi Yapılması

Su yalıtımı uygulaması minimum 48 saat süre ile su testine tabi tutulur. Gerekli yerlere set çekilerek, alanın her noktasında su bulunacak şekilde minimum 5 cm yüksekliğinde su  doldurulup test yapılır.

Yapılan su testi sonrası herhangi bir kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Su testinde kaçak çıkması durumunda yapılan imalat tekrar elden geçirilir.

Çimento esaslı su yalıtımı (sürme izolasyon) yapılması sonrası yalıtım nedir? yalıtım çeşitleri nelerdir? konulu içeriğimizi de mutlaka okuyarak bilgilenmeye devam edebilirsiniz.

Çimento Esaslı Sürme İzolasyon Kaç m2 Yer Yapar

2 mm kalınlığa göre çimento esaslı sürme izolasyon sarfiyatı m2’de 3,5 – 4,0 kg’dır. Sarfiyat miktarı kalınlığa ve yüzeyin düzgünlüğüne göre değişebilir. (Daha detaylı analiz için Bkz. Çimento esaslı sürme izolasyon analizi)

BİR CEVAP YAZIN