Cam tuğla nedir

Cam Tuğla Nedir? Uygulama Yöntemleri

“Cam Tuğla Nedir”: Ana madde olarak kum, kireç, soda ve bazı katkı maddelerinin karışımıyla meydana getirilen cam, ortalama 1500°C ısıda eritilir ve 1200°C’de işlenir hale gelir. “Cam tuğla” yapımında ise cam eriyik istenilen boyuttaki kalıpların içerisine dökülerek preslenir. İçi boşluklu yapıdaki iki camın kenarları 800°C  ısıda ve hafif basınç altında birleştirilerek üretimi yapılır.

Cam Tuğla Duvar Nasıl Yapılır? Uygulama Metotları Nelerdir?

cam tuğla nedir nasıl yapılır

Cam tuğla nedir nasıl yapılır

Metal U profillerle yapılacak uygulama metotunda, profiller projede belirtilen ölçülere göre kesilir. Kesilen profiller dört bir köşesinden metal köşebentler vasıtası ile kaynaklama, vidalama veya perçinleme yöntemi ile sabitlenir.

Profillerin taban kısımlarında en fazla 50 cm olacak şekilde delik açılır. Açılan deliklere matkap sokularak vida boyunun uzunluğu kadar 10 mm çapında delikler açılır. Profil ile sabit yapı elemanı dubeller aracılığı ile sabitlenir.

Metal çerçeve üzerinde tuğla ve fuga mesefesi 190 mm tuğla + en az 10 mm fuga genişliği şeklindedir. “Cam tuğla” ve fuganın ölçülerine göre metal çerçevede yukarıdan aşağıya doğru işaretleme yapılır. Bu sayede duvar örümünde çekilecek yatay iplerin yerleri belli olmuş olur.

Metal çerçevenin taban profilinde U şeklinde taban ve yanal iç yüzleri, 2 kat kumlanma yapılmamış bitümlü karton bandıyla kaplanır.

Metal çerçevenin yan ve üst profillerinin iç yüzeylerine 10 mm kalınlığında PVC ya da polietilen genleşme köpüğü yerleştirilir. Daha sonra kumlanmamış bitümlü karton bandı ile kaplama yapılır.

Metal çerçevenin taban profiline 6’lık donatı yerleştirilerek harç dökülür.

Cam tuğlaların ilk sırasının dizilmesine fuga ayırıcıların (spacer) yerleştirilmesinden sonra başlanır.

Düşey ve yatay derzlere en az 10 mm, beton çerçeveye en az 50 mm, en çok 100 mm genişliği sağlayacak şekilde harç koyulur.

Düşey derzler arasına düşey donatı demirleri yerleştirilerek duvar örülmesine devam edilir, ayrıca yerleştirme yapılırken tuğlaların ortasındaki ek yerlerine vurmamaya dikkat etmelidir.

Yatay donatı demirleri, her üç tuğla sırasında ikişer ve demirler arasındaki mesafe 500 mm’yi aşmayacak şekilde, düşey donatı demirleri ise, her düşey derze birer tane olmak üzere döşenmelidir.

Donatı demirleri uygulanırken harcın demiri tamamen örtmesine ve demirlerin hiçbir şekilde tuğlalara temas etmeyecek şekilde, tuğladan 5 mm mesafede olmasına dikkat edilmelidir.

Harç, bir ölçü portland çimento, üç ölçü kum karışımı işlemeye yetecek kadar su ile hazırlanır.

Aşırı soğuk (+50C’dan düşük) ve aşırı sıcakta duvar yapımından kaçınılmalıdır.

 

Metal U profil ile cam tuğla uygulaması

Metal U profil ile cam tuğla uygulaması

Cam Tuğla Yapımında Kullanılan Gereçler ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Cam tuğla duvarlar karşılıklı en az iki mesnede tutturulmalıdır, yüksekliği veya uzunluğu 6.00 m’yi veya alanı 15 m2‘ yi aşan cam tuğla duvarlar taşıyıcı elemanlar ve/veya genleşme ve kayma derzleri ile sınırlandırılmalıdır.

Kenar ölçüleri 1.5 m’den küçük olan tuğla duvarlar donatısız yapılabilir, ancak bunlar 0,8 kN/m2 (yaklaşık 80 kgf/m2) rüzgar yüküne kadar dayanıklıdır.

Kiriş, hatıl ve benzeri yapı elemanları üzerine oturtulan, uzun kenarı 1.5 m’den fazla tuğla duvarlar için mutlaka donatı demirli (2 x 6mm) beton alt çerçeve oluşturulmalıdır.

Uygulamada kullanılan aletler ise; duvarcı malası, su terazisi, duvarcı ipi ve çekül, sünger, dübel ( çapı 10 mm), paslanmaz vida (çapı 8 mm), darbeli matkap, lastik çekiç (tuğlaları yerleştirmek için), lastik spatula, çekül olarak sıralanabilmektedir.

Cam Tuğla Teknik Özellikler

Camtuğla teknik özellikler

Boy (I) 190 mm
Derinlik (h) 80 (mm)
En (b) 190 (mm)
Ağırlık Min. 2.2 kg

Camtuğla duvarların ısı geçirgenlik katsayısı ortalama 3.20 W/m2K’dir. Isı Geçirgenlik; gün ışığı dik geldiğinde, üzerindeki desene bağlı olarak, renkli cam tuğlalar ortalama %75 oranında ışık geçirgendir. Ses Yalıtımı; 190 x 190 x 80 mm ölçülerindeki cam tuğlanın ses yalıtım değeri yaklaşık 40 dB(Rw) olarak verilmektedir.

Bu yazımızdan sonra mimaride kullanılan cam çeşitleri başlıklı içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

BİR CEVAP YAZIN