çalışma odası dekorasyonu

Çalışma Odası Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı

Çalışma odası dekorasyonu kişinin çalışma potansiyelini doğrudan etkilemektedir. Çalışma odasında kullanılan renklerden tercih edilen aksesuarlara kadar her detay iş verimi azaltmakta ya da yükselmektedir. Bu yazıda ideal bir çalışma odası dekorasyonunda kullanılması gerekenler üzerine bilgiler bulabilirsiniz.

Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Çalışmak insan hayatındaki en önemli aktivitelerden birisidir. Hayatta kalmak, beslenmek, barınmak, daha iyi bir işe sahip olmak, okulu bitirmek ve aileye bakmak gibi birçok zorunluluğumuzu çalışarak gerçekleştiririz. Durum böyle olduğu zaman da çalıştığımız alanların dekorasyonu ve ortamdaki renkler önemli yer tutar.

Çalışma odası dekorasyonu nasıl olmalı

Çalışma odası dekorasyonu nasıl olmalı

İdeal bir çalışma odası dekorasyonu için şunlara dikkat edilmelidir;

  • Çalışma odanızı yeniden tasarlamak istiyorsanız renk seçimi çok önemlidir. Doğru renk seçimi odanızın aydınlanmasını ve çalışırken odaklanmanızı sağlar.
  • Çalışmalarınızı yürüttüğünüz odanızın renkleri açık ve sade tonlar olmalıdır.
  • Odanızda yer alan eşya sayısının az olması dikkatinizin daha az dağılmasını sağlar.
  • Bunun yanında mavi ve krem tonları da kullanarak hem ferah hem de tarz bir çalışma odasına sahip olabilirsiniz.
  • Bir masa ve sandalye ilk gereksinim duyulan eşyalardır. Uzun saatler boyunca çalışacağınızı düşünerek ortopedik bir sandalye almanız sağlığınız için daha uygun olacaktır.
  • Oturma takımı yerine bir adet dinlenme koltuğu bulundurabilirsiniz.
  • Koyu tonlardaki renkleri kullanmanız tavsiye edilmez. Bu renk tonları sizin ve psikolojiniz için iyi olmayacaktır. 

Dekorasyonda Renklerin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Çalışma İsteğini Arttıran Renkler

Çalışma Odası Dekorasyonu Renk Seçimi

Çalışma Odası Dekorasyonu Renk Seçimi

İnsanların çalışmaya kendiliğinden istekli olmamaları nedeniyle bu durumu ortadan kaldırmak amacıyla dikkati toplayıcı çalışma alanları yapma fikri olumlu olarak karşılanmaktadır. Çalışma alanınızdaki en önemli nokta ise odanızın rengidir. Çalışma isteğini arttıran renkler kullanmak sizin çalışma sırasında dikkatinizi daha iyi toplayabilmenizi sağlar. Böylece daha odaklı bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Peki sizdeki çalışma isteğini hangi renkler arttırabilir?

Açık Mavi:

Açık mavi çalışma odası

Açık mavi çalışma odası dekorasyonu

Açık mavi tonları insan beyninde özgürlüğü ve ferahlığı çağrıştırır. Bu da insanların üzerlerindeki stresi azaltarak daha iyi odaklanmasını sağlar. Hipnotize edici özellikleri de olan mavi ve tonlarından açık mavi sizin ve çalışma odanız için en iyi tercihlerden ilki olacaktır.

Dekorasyon Yapılmasında Mavi ile Uyumlu Renkler

Yeşil ve Açık Tonları:

Açık yeşil çalışma odası

Açık yeşil çalışma odası

Yeşil rengi de bir diğer odaklanmayı arttırıcı renk olarak karşımıza çıkıyor. Yeşil rengi beyinde doğayı andıran bir renk olduğu için evrimsel açıdan bizlere birçok anlam ifade etmektedir. Geçmişte ormanlarda yaşayan atalarımız hayatta kalmak amacıyla dikkatli ve odaklı bir şekilde yaşıyorlardı. Bazı bilim insaları bu nedenle insan beyninde yeşil ve tonlarının uyarıcı etki yaptığını söylemektedir. Açık yeşil tonları kullanarak mükemmel bir çalışma odası dizayn etmek sizin elinizde!

Yeşil ile Uyumlu Olan Renkler Hangileridir?

Beyaz ve Krem Rengi:

Beyaz renk çalışma odası

Beyaz renk çalışma odası

Krem ve beyaz renkleri evlerde belki de en sık rastlanan duvar renkleridir. Sade olmaları ve her türlü mobilya rengine ve dekoruna uyum sağlamaları nedeniyle bu renk tercih edilmektedir. Çalışma odanız için de en risksiz ve uygun renklerin bu iki renk olduğunu söylemek doğru olacaktır. Aydınlık bir ortamda çalışmalarınızı yürütmek sizlere daha verimli zamanlar kazandıracaktır.

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri

Çalışma Odasında Olması Gerekenler

Çalışma odası dekorasyonu için olması gerekenler genel olarak şunlardır;

Çalışma masası ve sandalye, çalışma odanızda bulunması gereken ilk iki eşyadır. Rahat edebileceğiniz ve omurga sağlığınızı bozmayacak tasarıma sahip ürünleri tercih etmenizi önerilir. Ortopedik sandalyeleri tercih etmeniz ve boyunluk kullanmanız sizin için ideal olanıdır.

Pencere, bir çalışma odasında olması gereken en önemli elemandır. Eğer penceresi olmayan bir odanız varsa en kısa sürede penceresi olan bir odaya çalışmak amacıyla geçmeniz tavsiye edilir. Hem ışığın girmesi hem de havalandırma için binanın dışına açılan bir pencere bir çalışma odası için vazgeçilmezdir.

Gereksiz eşyalardan kaçınmalısınız. Çalışma odanızda çalışmalarınız için bir fonksiyonu olmayan eşyaları bulundurmanız dikkatinizin dağılmasına neden olacaktır. Bu nedenle sadece çalışmalarınız için ihtiyaç duyduğunuz eşyaları odanıza koymalısınız.

Bir dinlenme koltuğu her zaman iyidir. Fakat uyumak için değil! Bel ağrılarınıza engel olmak ve gözlerinizi dinlendirmek için konforlu bir koltuğa ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlara ek olarak yapacağınız ışıklandırmanın loş ve çok parlak olmamasına dikkat etmelisiniz.

Aydınlatma Önerileri – Evlerin Aydınlatılmasında Tavsiyeler

Çalışma Odası Dekorasyonu Görselleri

Çalışma odası renkleri

Çalışma odası renkleri

Çalışma odası dekorasyonu

Çalışma odası dekorasyonu

Çalışma odası renkleri

Çalışma odası renkleri

Çalışma odası dekorasyonu üzerine hazırladığımız bu içeriğimiz sonrasında “Minimalist Ev Dekorasyonu fikirleri” yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Yazıyı Oylayın

BİR CEVAP YAZIN