bohem tarzı ev dekorasyonu

Bohem tarzı ev dekorasyonu nedir? Bohem Ev Stili Mobilya ve Aksesuarlar

Bohem tarzı ev dekorasyonu üzerine bilgiler sunduğumuz yazımızda bu tarzın ne demek olduğu, örnekleri, bohem ev stili mobilya ve aksesuarlar üzerine örnekleri sizlerle buluşturmak istedik.

Bohem Tarzı Ev Dekorasyonu

Yaşam alanları olan evlerin konfor, estetik, kullanım amacı ve kişisel zevklere göre farklı aksesuar ve çeşitli mobilyalar ile tasarlanmasına ev dekorasyonu denir. Ev dekorasyonunu oluşturan birden fazla paramatre olduğu zaman farklı tür ev dekorasyonlarından da bahsedilebilir.

Bohem tarzı ev dekorasyonu da birçok ev dekorasyonu çeşidinden yalnızca birisidir.  Özellikle yalnız yaşamayı tercih eden, sanat ya da felsefeye ilgi duyan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Bohem tarzı ev dekorasyonu daha çok özgürlük ve salaşlık kavramları ile paralel seyretmektedir. Rahat, renkli ve özgür insanların daha çok tercih ettiği bu ev dekorasyonu da kendine has özelliklere sahiptir. Buna ek olarak; bohem tarzı ev dekorasyonu her birey için farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bu da bu dekorasyon türünün esnek bir anlam taşıdığını gösteriyor.

Bohem Tarzı Ne Demek?

19. yy’da kavram olarak konuşulmaya başlanan bohem tarzı, özellikle 20. yy’da bütün dünyaya Fransa’dan yayılmaya başladı. Bu kavramın ilk ortaya çıkışı, Avrupa’da yaşayan çingeneler ile bağlantılı olarak karşımıza çıkıyor. Bilim ve sanatın kaynağı olarak gösterilen Avrupa’da göçebe ve özgür olarak yaşayan çingeneler de “bohem” kavramının ortaya çıkmasına ön ayak olmuştur.

Özgür ve göçebe bir yaşam süren çingeneler, kıyafetleri ile de büyük bir ilgi konusuydu. Bohem tarzı denildiğinde salaş, renkli ve içerisinde birden fazla özellik barındıran bir kavram gözümüzde canlanmalıdır. Çingenelerin kıyafetleri kadar yaşam tarzları da bu özelliklere sahip idi.

İlerleyen yıllarda bu yaşayış ve giyiniş tarzı bütün dünyada bir stil olarak yayıldı. Günümüzde bohem tarzı, birçok sanatçı, edebiyatçı, müzisyen ve gezgin tarafından bir yaşam biçimi olarak algılanmış ve sürdürülmüştür. Bu tarz, aynı zamanda iç mimari ve dekorasyon alanlarında da etkinliğini göstermiştir.

Bohem Ev Stili

bohem ev stili

Bohem ev stili

Bohem tarzı yaşantı, keder ve tasanın olmadığı yalnızca anın yaşandığı bir stili öngörmektedir. Bu tarzı ev dekorasyonuna uyarladığımızda da aynı özelliklerin ev içerisine de yansıtılması gereklidir. Bohem stilinde tasarlanmış bir evde karşımıza çıkacak ve gözümüze çarpacak olan ilk nokta renklerin çeşitliliğidir. Renk varyasyonları, bohem tarzının öne çıkan özelliklerinden ilkidir. Salaşlığı temsil eden bu tarzda her türlü renkten bahsedilebilir. Bu nedenle bohem ev stilinde de bir renk cümbüşünü beklemek gerekir.

Bohem stili evde, doğanın etkileri de görülür. Çiçekler ve farklı bitkilerin ev içerisinde yer aldığını görebilirsiniz. Buna ek olarak daha büyük boyutta bitkiler de büyük saksılar içerisinde kullanılmaktadır.

Belirli öne çıkan özelliklerinden bahsedilse de bohem stili evler çok farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Bu nedenle bohem stili ev dekorasyonunu bir kalıba sokmak doğru bir tutum değildir. Çünkü bohem tarzı, özgürlüğün sembolü olarak ön plana çıkar. Bu da, ev dekorasyonunda bireyin isteklerinin ve zevklerinin daha önemli bir noktada olmasını koşul kılar.

Bohem Mobilya ve Aksesuarlar

Bohem Mobilya ve Aksesuarlar

Bohem Mobilya ve Aksesuarlar

Bohem tarzı ev dekorasyonlarında her tarzda mobilya ve aksesuar yer alabilir. Buna rağmen, bohem tarzı ev dekorasyonunda mobilya ve aksesuarların bazı ortak noktaları olabilmektedir.

Bohem stili ev dekorasyonunda uyulması gereken bir kural yoktur. Dekorasyonu yapan kişiye ışık tutacak olan kavram özgürlüktür. Mobilyalar farklı renklerde yer alabilir. Buna ek olarak tek renkte bir mobilya takımı kullanılarak farklı duvar rengi kombinasyonları da yapılabilir.

Özgürlük ve doğanın arasında bir bağlantı olduğu düşünülürse, duvar boyası açık toprak rengi tonlarında tercih edilebilir. Eğer daha cesur dokunuşlar yapmak istiyorsanız sadece sevdiğiniz renklerden oluşan bir duvar kağıdını kullanabilirsiniz.

Bohem mobilyalar seçerken ikinci el ya da antika mobilyalar tercih edilebilir. Bunun nedeni ise bu mobilyaların her birinin ayrı bir hikâyeye sahip olması gerekliliğidir. Bu, bohem tarzı dekorasyonun kendine has bir özelliğidir. Takım mobilyalar yerine bu tür eskitme ve renkli mobilyalar tercih edilebilir.

Bohem mobilyalar genellikle rahat ve yere yakın olanlardır. Bohem tarzda sakinlik ve rahatlık ön plandadır.

Bohem ev aksesuarlarında ise eskitme vazolar ve zigon sehpalar tercih edilebilir. Buna ek olarak, bohem tarzda ev dekorasyonu için güzel bir şişeden vazo yapmak yeni bir vazo almaktan daha iyidir.

Metal materyal özelliğine sahip bütün aksesuarları duvarlarınızda kullanabilirsiniz. Bunun yanında birçok bohem tarzı ev dekorasyonunda ayna yer almaktadır.

Odanın tavanında tek bir ışık tercihi genellikle yapılmaz. Bunun yerine duvar aplikleri ve masa lambaları bohem tarzda daha fazla kullanılmaktadır.

 

Bohem tarzı ev dekorasyonu üzerine bilgiler sunduğumuz bu içeriğimizin ardından “Rustik dekorasyon örnekleri” yazımızı da mutlaka okumanızı öneririz.

BİR CEVAP YAZIN