Beton santrali sistemleri
Beton

Beton santralı sistemleri – düşey, yatay, mobil santraller

Hazır Beton Santralı Yapısı

Beton santralı, taze beton üretimi için, agrega, çimento, su ve gerektiğinde katkı malzemelerini depolama, bir araya getirip harmanlama, karıştırma, taze beton elde etme ve elde edilen taze betonu mobil beton karıştırıcıya (transmikser) boşaltma bölümlerinden meydana gelen sistemdir.

Düşey Santraller

Bu santrallerde agregalar dozaj ve karıştırma ekipmanlarının üzerinde karıştırma kulelerinde dururlar ve serbest düşme ile dozaj bölümünü geçerek cebri karıştırıcıya gelirler. Düşey santraller sabit tesislerdir ve taşınmaları mümkün değildir. Silodaki malzemeler sıcaklık etkilerine karşı oldukça iyi korunabilirler. Karıştırma kuleleri rahat çalışmayı ve bütün teknik imkânları mümkün kılarlar. Sıkıştırılmış beton kapasitesi büyüklük ve kullanılan cebri karıştırıcı sayısına bağlı olarak 50 – 130 m3 olur. Bazı özel durumlarda bu miktarı aşabilir. Santrallerde bir veya iki cebri karıştırıcı kullanılır. Çift karıştırıcı kullanıldığında bunlar değişmeli çalışır ve kapasite iki katına çıkar.

Düşey Beton santralı
Şekil 3.3 : Kovalı Asansör veya Besleme Bandı Tarafından Beslenen Düşey Bet. Santrali

 

Yatay Beton Santralı

Bu beton santralı tiplerinde malzemeler yıldız tipi, yüksek silo ya da sıra siloda stok edilir. Tartımdan sonra bir konveyör ya da bir kova sistemi ile cebri karıştırıcıya getirilirler. Bu tip santraller, yapılarına bağlı olarak az veya çok kolay taşınabilir olurlar. Bu santrallerde tipik kapasite 50 – 110 m3 arası ya da bazen daha yüksektir.

                                           

Yatay Beton Santrallerinde Malzeme Stokunun Değişik Türleri
Şekil 3.4: Yatay Beton Santrallerinde Malzeme Stokunun Değişik Türleri
 1. Dozaj masası, dozaj duvarı, malzeme kaldırma kovası ve terazi
 2. Kumanda tablosu, çimento ve su terazisini taşıyan bölüm
 3. Cebri karıştırıcı
 4. Beton çıkış konisi
 5. Merdiven ve basamaklar
 6. Skreyper (malzeme küreği)
 7. Yüksek Silo
 8. Cep Silo
 9. Sıra Silo
yatay beton santralleri
Şekil 3.5: Yatay beton santralleri

Mobil Beton Santralleri

Mobil santraller yatay beton santrallerinin bir alt grubunu teşkil ederler. Tasarımları mümkün derecede az masraflı ve çabuk monte ve demonte edilebilecek biçimde yapılmıştır. Tipik kapasiteler 50 – 110 m3/saat arasında değişmektedir. Bu tür tesislerde malzeme stoku için sıra silo sistemi tercih edilmelidir.

Mobil beton santrallerinin avantajları

 1. Nakliye masrafının daha az olması (sabit bet. santralına göre nakliye masrafı 3-4 defa daha ucuz)
 2. Çabuk kurulum ve devreye alma. Eğer bütün gerekli koşullar sağlanmışsa, mobil beton santrallerinin kurulum ve devreye alma süresi bir gün gibi kısa bir süreye sığdırılabilir. (Benzeri kapasitedeki beton santralinin kurulumu ise 8-15 gündür.)
 3. Temel masraflarının minimum olması. Genellikle bu tip santraller için özel temele ihtiyaç yoktur. Sadece bunkere agrega beslemek için her iki tarafından rampa yapılması gerekir. Ayrıca ilave çimento silosu varsa, bu silo için de temel yapılması gerekmektedir. (Benzeri kapasitedeki sabit bet. santralinin temel masrafları 2-3 defa daha fazladır.)
 4. Kurulum için fazla bir alana ihtiyaç duymaması. Şantiyelerde kurulduğu zaman bet. taşıma masraflarını minimuma indirgemektedir.
 5. Çabuk demonte olabilme özelliği sayesinde, istenildiği zaman kısa sürede yer değiştirme olanağı sağlamaktadır.
Mobil BetonSantralı
Şekil 3.6 : Mobil BetonSantralı

 

Kaynak

İnş. Müh. B. Evren DEMİRYÜREK

TÜRKİYE’DE HAZIR BETON SEKTÖRÜ VE SEKTÖRDEKİ BÜYÜME

Paylaşmak Güzeldir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir