Bazalt küptaş

ALÇIPAN NEDİR? ALÇIPAN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Alçıpan nedir çeşitleri nerelerde kullanılır

ALÇIPAN

Alçıpan Nedir?

Alçıpan nedir, Özellikleri, Ölçüleri, Çeşitleri ve duvar tavan imalatlarının nasıl yapıldığına dair sorulan soruların cevaplarını aşağıda vereceğiz.

Çeşitli ölçü ve kalınlıklarda, her iki tarafı kağıt kaplı, orta kısmı preslenerek sıkıştırılmış alçıdan oluşan, duvar ve tavan sistemlerinde kullanılan malzemeye alçıpan denilir.

Yapı malzemesi olarak ilk defa 1894 yılında kullanılmaya başlanmıştır. ABD’de Augustine Sackett tarafından patenti alınan alçı levhaların kullanımı hızla artmıştır.

alçıpan nedir
Alçıpan nedir

Alçıpan Özellikleri

 • Yangına karışı dayanıklı bir malzeme olup standart alçıpan duvar 30 dakika kadar yangına dayanabilir. Yangına dayanıklı (fr) alçıpan ile bu süre daha da artmaktadır.
 • Esnek yapıda ve hafif bir malzeme olduğu için depremde sarsıntılara karşı dayanımı da fazladır.
 • Gözenekli yapısı sayesinde ses ve ısı yalıtımında başarılıdır. Ayrıca ara bölmelerde taşyünü kullanılarak ses ve ısı yalıtımı artırılabilir.
 • Nefes alma özelliği ile mekanlardaki nem oranını dengeleyerek sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlar.
 • Neme karşı dayanımı artırılmış alçı levhalar banyo-wc gibi ıslak mahallerde kulllanılabilir.
 • İnce yapısı sayesinde (genellikle 1.25 cm) fazla kalınlık teşkil etmez.
 • Alçıpanın kesilmesi ve montajı oldukça kolaydır.
 • Demonte özelliğinden dolayı tekrar sökülebilir.
 • Her türlü mekanik, elektrik, klima ve benzeri tesisatın montajının yapılmasını kolaylaştırır. Bu tesisatların arızasında veya müdahele edilmesinin gerektiği durumlarda kolaylık sağlar.

Alçı levha Ölçüleri

En çok kullanılan alçı levhalar 120 cm x 250 cm ölçüsündedir. Kalınlık  olarak en çok 1,25 cm  kullanılır.

Alçı levhalar kalınlık olarak 6-18 mm, genişlik olarak 120 -125 cm, uzunluk olarak 200-450 cm aralıklarında üretimi mevcuttur.

İlginizi Çekebilir:  OSB Nedir? OSB Levha Kullanım Alanları Nerelerdir?

Alçı Levhaların Ağırlıkları

Alçı levha ağırlıkları kalınlık ve boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Alçıpanların ağırlıkları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Kalınlık:Ağırlık:Uzunluk:Genişlik:
8 mm5 – 5.5 kg/m²2000-3600 mm1200 mm
9,5 mm6 – 6.5 kg/m²2000-3600 mm1200 mm
12,5 mm7.5 – 8.0 kg/m²2000-3600 mm1200 mm
15 mm10 – 11 kg/m²2000-3600 mm1200 mm

Alçı levha Çeşitleri

Alçıpan çeşitleri

Beyaz (fx) , Suya dayanıklı (wr) ,  yangına dayanıklı (fr) , darbeye karşı dayanımı artırılmış  ve akustik gibi çeşitleri vardır.

Beyaz (fx) alçı levhalar oda içlerinde duvar ve tavanda, suya dayanıklı (wr) banyo-wc gibi ıslak mahallerin duvar ve tavanlarında, yangına dayanıklı (fr)  yangın zonunun olduğu mahallerde sıklıkla kullanılır.

Alçıpanın Vidalanması

 • U-C Galvaniz profil
 • Kutu profil veya
 • Ahşap Yapı elemanları üzerine 30 cm aralıklar ile vidalanarak montajı yapılır.

Derz Bandı ve Pah Açılması

Alçıpan Derz Bandı ve Pah Açılması

Levhaların uzun yan tarafları pahlıdır. Böylelikle yerine montajı yapılan  levhaların birleşim yerlerine derz bandı ve derz dolgu alçısı uygulanarak levha ile hem yüz hale getirilir. Pah olmayan kısımlarda pah açma makinesi ile pah açılarak birleşim yerlerinin kendinden yapışkanlı derz bandı ile yapıştırılmasına ve derz dolgu alçısı ile doldurulmasına imkan tanır.

Kullanım Yerleri

Tavanlarda, bölme duvarlarda, giydirme duvarlarda sıklıkla kullanılır. Tavanlarda, mevcut tavan döşemesine (betonarme, çelik, ahşap v.s.) askı çubukları ve dubel vasıtası ile bağlanılan karkas sisteme vidalanarak oluşturulur.  Mevcut tavan döşemesi ile alçı levha arasında boşluk bırakılarak mekanik ve elektrik tesisat montajının yapılmasını sağlar. Alçıpan alın ve ışık bandı gibi uygulamalarla birlikte tavanda daha estetik bir görüntü elde edilebilir.

Duvarlarda ise, bölme duvarlarda ve giydirme duvarlarda sıklıkla kullanılır. Bölme ve giydirme duvarlarda mekanik, elektrik, klima ve benzeri tesisatların yapılmasına imkan tanır. Kutu profil karkas veya u-c galvaniz karkasla oluşturulmuş sistemler olabilir. İsteğe bağlı olarak duvar ve tavanda taşyünü ile ısı ve ses yalıtımı sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Hımış Nedir? Hımış Yapı Malzemeleri ve Depreme Karşı Dayanıklılığı

Bölme duvarlarda çift yüz çift kat veya çift yüz tek kat  uygulaması yapılabilir.

Giydirme duvarlarda tek yüz tek kat veya tek yüz çift kat  uygulaması yapılabilir.

Alçıpan nedir, özellikleri, çeşitleri ve kullanım alanları ile ilgili yazımızın sonuna geldik. İsterseniz aşağıdaki bağlantılardan diğer tavan imalatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş!

3 thoughts on “ALÇIPAN NEDİR? ALÇIPAN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 1. Alcipan 40 cm araliklarla kereste ile desteklendiginde 20 cm kalinliginda perdebeton isinde birdefaligina kalip olarak kullanima uygunmudur?5mt en1.8 mt yukseklik

  1. Bence uygun olmaz. Şimdiye kadar hiç bu şekilde uygulama yapmadık. Ama şu açıdan düşünürsek ahşap kalıp kullanıldığında dahi gelen basınçtan dolayı kalıp açabilmekte. Gelen basınca alçıpanın dayanacağını sanmıyorum. Zaten çok kolay kırılabilen bir malzeme.

   Ayrıca alçıpanın kalıp olarak yerine montajı da güç olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir